Canadian & American Grand Champion Graybulls Ketel One CGN
Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Duncan - (Male)
Owner: Kay, Bill & Aimee Gray
Breeder: Kay, Bill & Aimee Gray
Handler: Kandie Kroonen
Website: http://www.irocbulldogs.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 14 14 13 12 10
Group Ranking: 114 114 108 103 97
All Breed Ranking: 1060 1042 1006 939 879

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 1   0 0 0 0 0   76
Win Record - 2012
Show Date
Chautauqua Canine Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Lesley Hiltz 15
  Best Of Breed   Lesley Hiltz 2
Friday Group 2nd   Darle Heck 19
  Best Of Breed   Darle Heck 2
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Lynn Storeshaw 34
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 4

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chan Weng Woh 2
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Murray Eason 2

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 2 2 1 1
Group Ranking: 11 18 18 16 18
All Breed Ranking: 79 133 132 118 152

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 16 6 9 9   0 0 0 0 1   1328
Win Record - 2011
Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wanda Spediacci 7
  Group 3rd   Wanda Spediacci 23
Saturday Group 4th   Judith Shurb 28
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 8
Friday Best Of Breed   Raymond Goldstone 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 44
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
Saturday Group 1st   Janet Lobb 45
  Best Of Breed   Murray Eason 4
Friday Best In Show   Janet Lobb 317
  Group 1st   Garry Allan 40
  Best Of Breed   Garry Allan 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Beauchamp 3
Saturday Group 4th   Javier Ramirez Gomez 23
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 2
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 4
Saturday Best Of Breed   Jean Fournier 3
Friday Best Of Breed   Robert Denis 3

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
Saturday Group 2nd   Carmen Haller 22
  Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Best Of Breed   Harold Hutchinson 3
Friday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3

Show Date
Prairie Canine Academy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Buchanan 4
  Best Of Breed   Robert Dawson 2
Saturday Reserve Best In Show   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
  Group 1st   Larry Kereluke 29
  Group 4th   Fred Dewsbury 26
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4
  Group 3rd   Doug Gaudin 25

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 3
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 35
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
Friday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 2

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Markus 5
  Group 1st   David Markus 23
Sunday Reserve Best In Show   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 5
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 22
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 4
  Group 4th   Sandra Lex 14

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tempest Deptuch 21
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Group 2nd   Terry Carter 33
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Thursday Group 4th   Neil Graves 26
  Best Of Breed   Neil Graves 2

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1
Sunday Best Of Breed   Donna Buxton 1
Saturday Best Of Breed   Eugene Blake 2
  Group 4th   Eugene Blake 39
Friday Group 1st   Ken Buxton 47
  Best Of Breed   Ken Buxton 1

Show Date
South West Saskatchewan Kennel & Obedience Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Letitia Bett 17
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 3rd   Butch MacDonald 13
  Best Of Breed   Murray Eason 1
  Group 1st   Cec Ringstrom 17
Friday Group 4th   Sharon Derrick 15
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
  Best Of Breed   Garry Allan 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shirley Limoges 37
  Best Of Breed   Shirley Limoges 4
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4
Friday Best Of Breed   Nils Molin 3

Show Date
Non-Sporting Fanciers Of Alberta July 15 to July 15, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kent Delaney 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Group 1st   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Barbara Watt 4
Saturday Group 1st   Martin Doherty 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 1st   Donna Cole 12
  Best Of Breed   Donna Cole 4
Friday Group 4th   Carol Graham 6
  Best Of Breed   Margaret Jones 4
  Best Of Breed   Carol Graham 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Heather Langfeld 19
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3
  Best Of Breed   David Eadie 3
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Group 3rd   Denise Cornelssen 22
  Group 3rd   Mike Macbeth 21
  Best Of Breed   Mike Macbeth 3
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Group 4th   Tim Doxtater 17

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   James Ham 36
  Best Of Breed   James Ham 5
Sunday Best Of Breed   Lamar Mathis 4
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Paul Odenkirchen 6
  Group 2nd   Susan Badick 11
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 3
  Best Of Breed   Susan Badick 3
Sunday Best Of Breed   Barbara Watt 4
  Group 1st   Barbara Watt 14

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Leslie Rogers 30
  Best Of Breed   Leslie Rogers 3
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 4
Friday Best Of Breed   Edna Perks 4

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By