Ch Bugaboo's Big Shot
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Colton & Heather Johnson
Breeder: Douglas Johnson & Michaelanne Johnson
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 11 11 11 10 8
Group Ranking: 138 137 128 117 103
All Breed Ranking: 921 908 874 817 759

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 0 0   0 0 0 0 0   92
Win Record - 2012
Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Group 1st   Roger Hartinger 40
Saturday Group 2nd   Keke Kahn 28
  Best Of Breed   Keke Kahn 0
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 1st   Olga Gagne 24

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 11 11 11 12 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
15 3 62 14 8 2   0 1 0 0 1   5530
Win Record - 2011
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 2
  Group 1st   Charles Olvis 54
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 43
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 2
  Group 3rd   Jack Ireland 28

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 3
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 4
  Group 3rd   Carlos Quinones 45
Friday Group 2nd   Stefan Sinko 38
  Best Of Breed   Stefan Sinko 3

Show Date
Show of Shows November 19 to November 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 36
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 1
  Group 1st   Keke Kahn 42
Friday Best In Show   Terry Carter 210
  Group 1st   Terry Carter 35
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   June Penta 346
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Group 1st   Wendy Maisey 41
Saturday Best In Show   Frank Sabella 344
  Best Of Breed   June Penta 0
  Group 1st   June Penta 37
Friday Best In Show   Dana Cline 251
  Group 1st   John Rowton 22
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Warren Hood 0
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 1st   Michel Bouchard 21
Friday Best In Show   Michel Bouchard 115
  Reserve Best In Show   Paul Odenkirchen N/A
  Group 1st   Neil Graves 11
  Best Of Breed   Neil Graves 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 1st   Philip Wendling 14

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Allan Brown 26
Saturday Group 1st   David Ojalvo 30
  Best Of Breed   David Ojalvo 0
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Enrique Filippini 3
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Enrique Filippini 31
  Group 1st   Thora Brown 27

Show Date
Markham Kennel Club August 25 to August 28, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marlene Mortera 0
  Group 1st   Marlene Mortera 17
Saturday Best In Show   Mirtha Mortera 215
  Group 1st   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Best In Show   Thomas Alexander 150
  Group 1st   Sandy Alexander 16
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Thursday Group 1st   Mirtha Mortera 18
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Doug Gaudin 23
  Best Of Breed   Doug Gaudin 5
Friday Group 2nd   John B. Ross 16
  Best Of Breed   Ed Wild 4
  Group 1st   Ed Wild 15
  Best Of Breed   John B. Ross 6

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dorothy Collier 1
  Group 2nd   Dorothy Collier 28

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 4th   Edgar Bajona 24
Sunday Group 3rd   Denys Janssen 57
  Best Of Breed   Denys Janssen 2
Saturday Group 2nd   Lynn Storeshaw 48
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 2nd   Jeremy Browne 23
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3
Monday Best In Show   Edd Bivin 228
  Group 1st   Virginia Lyne 30
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Michelle Scott 165
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Kathrine Grant 33
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
  Group 1st   Bud Haverstock 36
Sunday Group 2nd   James Frederiksen 39
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 1st   Robert Whitney 51
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 53
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 2nd   Deborah Graffmann 43

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 18
Wednesday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
  Group 1st   Jack Ireland 29
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Skip Stanbridge 25
Tuesday Best In Show   Richard Meen (Dr) 184
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 30
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 1st   Michel Chaloux 30

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Adrian Landarte 24
  Best Of Breed   Adrian Landarte 0
Saturday Best In Show   Adrian Landarte 182
  Group 1st   Christopher Neilson 29
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
Friday Best Of Breed   Jorge Nallem 0
  Group 1st   Jorge Nallem 18
Thursday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 19

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 35
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 1st   Mary White 33
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best In Show   Heather Langfeld 146
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Heather Langfeld 25

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Mowbray-Morgan 35
  Best Of Breed   Patricia Mowbray-Morgan 3
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 33
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 3
Friday Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 32
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 2
Thursday Group 1st   Bart Miller 26
  Best Of Breed   Bart Miller 2

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Robert Rowbotham 205
  Group 1st   Lucie Paradis 31
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 29
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 0
  Group 1st   Thomas Touzel 21
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Joan Beech 24

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Elizardo Valadez N/A
  Group 1st   Irene Latchford 33
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Group 1st   Elizardo Valadez 41
Friday Best In Show   Judi Elford 175
  Group 1st   Linda Millman 31
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 1st   Judi Elford 32

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 32
  Best Of Breed   Janet Lobb 5
Saturday Group 1st   Charles Cyopik 32
  Best Of Breed   Charles Cyopik 4
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 6
  Group 1st   Michael Shoreman 32

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 35
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best In Show   Patricia Lanctot 151
  Group 2nd   Deborah Graffmann 28
  Group 1st   Patricia Lanctot 27
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 22
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 24

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 50
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Group 1st   Walter Pinsker 68
Friday Group 2nd   Jim Bricknell 46
  Best Of Breed   Jim Bricknell 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 27
Saturday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 24
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Group 1st   Judith Taylor 22
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 60
  Best Of Breed   Goran Bodegard 0
Saturday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 3
  Group 1st   Richard Lopaschuk 89
Friday Best Of Breed   Yolanda Nagler Magal 1
  Group 4th   Goran Bodegard 46

Show Date
Eukanuba Best Of The Best 100 February 19 to February 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 18 to February 21, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Byrne 0
Sunday Group 3rd   Avery Gaudin 56
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Donna Cole 0
  Group 3rd   Donna Cole 56
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 43

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 43
Saturday Group 1st   Rick Fehler 42
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Group 1st   David Markus 26
  Best Of Breed   David Markus 0

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arley Hussin 2
  Group 3rd   Arley Hussin 27
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 2
  Group 1st   Carmen Haller 49
Friday Group 2nd   Ramon Podesta 22
  Best Of Breed   Ramon Podesta 0

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 3 3 4
All Breed Ranking: 17 18 19 29 44

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 1 35 10 4 2   1 0 0 0 2   4587
Win Record - 2010
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Hennigan 57
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 62
Friday Best In Show   Heather Langfeld 273 *
  Group 1st   Darle Heck 28

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 50
Saturday Reserve Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) N/A
  Group 1st   Nina Karlsdotter 54
Friday Group 4th   Michael Hill 23

Show Date
Kent Kennel Klub November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 30
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 14
Friday Group 1st   Thomas Alexander 22

Show Date
Old English Sheepdog & Owners' Club Of Canada October 30 to October 30, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 20

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Glen Stark 33
Saturday Group 1st   Keke Kahn 54

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Skip Stanbridge 453 *
  Group 1st   Phyllis Pancel 58
Saturday Best In Show   Martin Doherty 523 *
  Group 1st   Skip Stanbridge 61
Friday Group 3rd   Shirley Limoges 25

Show Date
Wine Country Kennel Club October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 25
Saturday Best In Show   Paula Hartinger 232 *
  Group 1st   Paula Hartinger 27
Friday Best In Show   Roger Hartinger 175 *
  Group 1st   Roger Hartinger 21

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Linda Millman 28
Friday Group 1st   Thora Brown 24

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Wolfish 43
Saturday Best In Show   Kenneth McDermott 299 *
  Group 1st   Robert Slay 44

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michele Billings 29
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 21
Friday Group 4th   Wendy Maisey 17
Thursday Group 1st   Janet Lobb 18
  Group 1st   Joe Lobb 18

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Houston Clark 40
Saturday Group 1st   Irene Latchford 30
Friday Best In Show   Mary White 248 *
  Group 1st   Mary White 38

Show Date
Markham Kennel Club August 26 to August 29, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 58
Saturday Best In Show   Donald Wallace 310 *
  Group 1st   James Reynolds 54
Friday Group 1st   Donald Fitzsimmons 53
Thursday Group 2nd   Len Harfield 41

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Harry Tast 28
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 29

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 08 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John B. Ross 68
  Best Of Breed   John B. Ross 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brian Taylor 77
Saturday Group 3rd   Fred Gordon 44
Friday Group 2nd   Diana Norman 39

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   David Strachan 254 *
  Group 1st   Guy Spagnolo 44
Tuesday Group 2nd   Linda Kraft 39
Monday Group 2nd   Guy Jeavons 36

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 12 to July 13, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Joseph Gregory 29
Monday Group 1st   Donna Conod 29

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 55
Friday Group 1st   Robert Shreve 46

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Juan Carlos Vasconsellos 38
Sunday Group 2nd   John B. Ross 60
Saturday Group 1st   Robert Whitney 61

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 17
Friday Best In Show   Franklin van der Spuy 218 *
  Group 1st   Adriano Bosa 21
Thursday Group 1st   Franklin van der Spuy 18

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By