MBIS Can GCh/Am Ch Mijkelh Sikanni of Procyon
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)
Call Name: Keefer - (Male)
Owner: Sherril Wallack
Breeder: Fred Haywood, Lynn Haywood, Sherril Wallack
Handler: Will Alexander
Website: http://www.mijkelhafghans.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 3

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
26 3 74 7 0 1   1 0 0 0 3   9863
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Gabriel Valdez-Valdes 331
  Group 1st   Leyda Perez 35
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Tuesday Group 1st   Gabriel Valdez-Valdes 39
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Wolfish 27
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Saturday Best In Show   Charles Olvis 314
  Group 1st   Charles Olvis 29
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 1st   Jack Ireland 17

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 4
  Group 2nd   Sandy Alexander 39
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 47
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3
Friday Best Of Breed   Beverly Capstick 4
  Group 2nd   Beverly Capstick 35

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 6
  Group 1st   Robert Smith (Dr) 41
Saturday Best In Show   Polly Smith 461
  Best Of Breed   Polly Smith 5
  Group 1st   Polly Smith 43
Friday Group 1st   Carlos Quinones 33
  Best Of Breed   Carlos Quinones 6

Show Date
Show of Shows November 19 to November 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A
  Best In Show of Shows   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Terry Carter 37
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Saturday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 272
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 38
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 2
  Group 2nd   Keke Kahn 23

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   James Reynolds 226
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 16

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 33
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 8
Saturday Best In Show   Larry Kereluke 307
  Best Of Breed   Larry Kereluke 8
  Group 1st   Larry Kereluke 32
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 5
  Group 1st   Brian Taylor 22

Show Date
Afghan Hound Club of Canada October 29 to October 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Philip John 15

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC October 27 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Joey Lim 753
  Group 1st   Joey Lim 110
  Best Of Breed   Joey Lim 10

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Hill 37
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill N/A
  Group 1st   Shirley Limoges 40
  Best Of Breed   Shirley Limoges 3

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Badick 1
  Group 1st   Susan Badick 39

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 12
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Group 1st   Jacqueline Rusby 19
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Friday Group 1st   Michael Gelinas 10
  Best Of Breed   Joe Walton 0
  Group 2nd   Joe Walton 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Club Canin Chomedy September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Luiz Ribas Silva 248
  Group 1st   Jack Ireland 21
  Best Of Breed   Jack Ireland 6
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 20
Friday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 3
  Group 1st   Luiz Ribas Silva 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Ojalvo 14
  Best Of Breed   David Ojalvo 2
Saturday Reserve Best In Show   Enrique Filippini N/A
  Group 1st   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Allan Brown 3
Friday Best In Show   Thora Brown 152
  Best In Show   Allan Brown 158
  Best Of Breed   Enrique Filippini 3
  Group 1st   Thora Brown 10
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Group 1st   Enrique Filippini 9

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 1st   Alan Bennett 9
  Best Of Breed   Oscar Valverde-Calvo 0
  Group 1st   Oscar Valverde-Calvo 11
Sunday Best In Show   Oscar Valverde-Calvo 159
  Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 1st   Linda Millman 17
Saturday Best In Show   Monica Luisa Garcia Moser 156
  Best Of Breed   Monica Luisa Garcia Moser 1
  Group 1st   Monica Luisa Garcia Moser 15
Friday Best In Show   Brian Taylor 136
  Group 1st   Brian Taylor 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Group 1st   Joan Colbourn 10

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Rafael de Santiago 309
  Group 1st   Rafael de Santiago 37
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 2
Sunday Best In Show   Jaime Ganoza 469
  Group 1st   Jaime Ganoza 58
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 3
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 3
  Group 1st   Murrel Purkhiser 70
Friday Best In Show   Roberto Velez-Pico 457
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 3
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 56

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary Ann Alston 29
  Best Of Breed   Mary Ann Alston 0
Saturday Best In Show   Mary Ann Alston 304
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 29
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 1st   Janet Lobb 20

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 22
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Saturday Group 1st   Christopher Neilson 36
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2
Thursday Group 1st   Shona Prebble 33
  Best Of Breed   Shona Prebble 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Russel Fletcher 2
  Group 1st   Russel Fletcher 23
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 3
  Group 1st   Neil Graves 28
Friday Best In Show   Terry Carter 313
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Group 1st   Larry Kereluke 29
Thursday Group 1st   Terry Carter 22
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Foothills Gazehound Club July 31 to July 31, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 4
  Best In Multi Breed Specialty   Eugene Blake N/A

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ricardo Saldana 65
  Best Of Breed   Linda More 4
  Alberta Rose Best Of The Best   N/A
Sunday Best Of Breed   Elliott Weiss 4
  Group 1st   Elliott Weiss 83
Saturday Best In Show   Harry O'Donoghue 693
  Group 1st   Michael Hill 94
  Best Of Breed   Michael Hill 3

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 29 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Linda Scanlon 100
  Best Of Breed   Linda Scanlon 5

Show Date
Oxford County Kennel Club July 08 to July 10, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Francine Schwartz 18
  Best Of Breed   Everett Dean Jr. 3
Saturday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 26
  Best Of Breed   Judy Webb 3
Friday Group 1st   Judy Webb 20
  Best Of Breed   Bruce Owen 2

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Mary White 17
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 6
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Wendy Paquette 214
  Group 1st   Wendy Paquette 23
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Randy Garren 7
Thursday Group 2nd   Karsten Kaemling 39
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 27 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3
Friday Best In Show   Leslie Rogers 163
  Group 1st   Leslie Rogers 11
  Best Of Breed   Leslie Rogers 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Keke Kahn 7
  Group 1st   Keke Kahn 34
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 7
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 44
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 6
  Group 1st   Michael Hill 38

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 3
  Group 1st   Elizardo Valadez 11
Friday Best Of Breed   Patricia Wolfe 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 10

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ed Wild 184
  Group 1st   Ed Wild 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Walter Pinsker 272
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 35
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 4
Saturday Group 1st   Judith Shurb 50
  Best Of Breed   Judith Shurb 5
Friday Best In Show   Judith Shurb 304
  Group 1st   Walter Pinsker 38
  Best Of Breed   Walter Pinsker 4

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 243
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 19
Friday Reserve Best In Show   Grant Townsend N/A
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 13
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 3
  Group 1st   Mary White 14

Show Date
The Purina National March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 1st   Gloria Geringer 59
Saturday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 8
  Group 1st   Goran Bodegard 76
Friday Best In Show   Gloria Geringer 499
  Best Of Breed   Goran Bodegard 2
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 48

Show Date
Elgin County Kennel Club January 21 to January 23, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Carmen Haller 35
  Best Of Breed   Carmen Haller 4
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 2
  Group 4th   Kathrine Grant 23

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 2 2 3

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
34 9 82 32 17 4   0 2 0 0 6   12922
Win Record - 2010
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   William Rodriguez Umana 50
Tuesday Group 2nd   Valerie Hansen 45
Monday Group 2nd   Warner Cespedes Arias 50

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Virginia Lyne 462 *
  Group 1st   Virginia Lyne 55
Saturday Group 4th   James Frederiksen 46
Friday Best In Show   Wendy Paquette 330 *
  Group 1st   Wendy Paquette 34

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Hennigan 377 *
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 59
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 386 *
  Group 1st   Ann Hennigan 50
Friday Group 1st   Heather Langfeld 34

Show Date
Caledon Kennel Association November 26 to November 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Nina Karlsdotter 320 *
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 44
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 332 *
  Group 1st   Nina Karlsdotter 45
Friday Best In Show   Michael Hill 262 *
  Group 1st   Michael Hill 37

Show Date
44th Show of Shows November 20 to November 20, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 19 to November 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Enrique Filippini 39
Saturday Best In Show   Phyllis Wolfish 390 *
  Group 1st   David Ojalvo 44
Friday Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 36

Show Date
Moncton Kennel Club November 13 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Allan Brown 232 *
  Group 1st   Thora Brown 26
Saturday Best In Show   Thora Brown 232 *
  Group 1st   Allan Brown 25

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Morley Thornton 15

Show Date
United Kennel Club November 05 to November 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Tim Doxtater 39
Saturday Group 2nd   David Swartwood 39
Friday Group 2nd   Donald Emslie 37

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 79
Saturday Best In Show   Everett Dean Jr. 458 *
  Group 1st   Keke Kahn 86
Friday Best In Show   Keke Kahn 377 *
  Group 1st   Everett Dean Jr. 96

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Gareth Morgan-Jones 88
  Best Of Breed   Gareth Morgan-Jones 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 22 to October 24, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Charles Bett 281 *
  Group 1st   Ann Ingram 39
Saturday Reserve Best In Show   Ann Ingram N/A
  Group 1st   Charles Bett 34
Friday Best In Show   Letitia Bett 228 *
  Group 1st   Letitia Bett 20

Show Date
London Canine Association October 15 to October 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Shirley Limoges 54
Saturday Group 1st   Skip Stanbridge 67
Friday Group 2nd   Martin Doherty 34

Show Date
Wine Country Kennel Club October 08 to October 11, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Doug Gaudin 15
Sunday Group 2nd   Natalie Dunfee 30
Saturday Group 1st   Roger Hartinger 38
Friday Reserve Best In Show   Roger Hartinger N/A
  Group 1st   Paula Hartinger 25

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Windsor 14
Saturday Best In Show   Thora Brown 210 *
  Group 1st   Neil Graves 22
Friday Group 1st   Thora Brown 11

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ron Mahon 260 *
  Group 1st   Linda Millman 26
Saturday Group 1st   Phyllis Wolfish 29
Friday Best In Show   Phyllis Wolfish 203 *
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 19, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary Lou Kniola 171 *
  Group 1st   Ole Nielsen 13
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 13
Friday Group 2nd   Michele Billings 12
Thursday Group 1st   Ron Mahon 12
  Group 3rd   Janet Lobb 9

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Toddie Clark 28
Saturday Group 3rd   Starr White 28
Friday Group 3rd   Houston Clark 20

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
Sunday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 1st   Skip Stanbridge 31
Saturday Best In Show   Ole Nielsen 281 *
  Group 1st   Ole Nielsen 30
Friday Group 1st   Jack Ireland 18

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 27 to August 30, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 396 *
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 63
Sunday Group 3rd   Eugene Blake 95
Friday Group 1st   Dorothy MacDonald 85

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 20 to August 22, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harry Tast 27

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 08, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lloyd Allewell 63
Saturday Group 1st   John B. Ross 71
Friday Group 3rd   Fred Gordon 55

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 06 to August 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Peter Machen 65
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Luiz Ribas Silva 18
Wednesday Group 1st   Richard Paquette 16
  Group 1st   Donald Duncan 9
Tuesday Group 1st   Paul Odenkirchen 13
  Group 1st   Wendy Paquette 12

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michel Chaloux N/A
  Group 1st   Louis Bowman 34
Saturday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 31

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 28 to July 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 8
Wednesday Best In Show   Maida Puterman 174 *
  Group 2nd   Lynda Starbuck 9
  Group 1st   Maida Puterman 13

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Alan Bennett 39
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 31
Thursday Group 1st   Beryl Hession 29

Show Date
Valley Kennel Club July 19 to July 21, 2010
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   David Strachan N/A
  Group 1st   David Strachan 23
Tuesday Reserve Best In Show   Guy Spagnolo N/A
  Group 1st   Linda Kraft 30
Monday Group 4th   Mark Houston-McMillan 28

Show Date
Capital Area Sighthound Association July 18 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 3

Show Date
Kars Community Recreation Association July 16 to July 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Richard Meen (Dr) 280 *
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 58
Saturday Best In Show   Jon Cole 320 *
  Group 1st   Richard Paquette 53
Friday Group 2nd   Jon Cole 35

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 12 to July 13, 2010
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Brian Taylor 237 *
  Group 1st   Brian Taylor 13
Monday Best In Show   Joseph Gregory 249 *
  Group 1st   Joseph Gregory 14

Show Date
Oxford County Kennel Club July 09 to July 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 27
Saturday Group 1st   Larry Kereluke 41
Friday Group 1st   Edgar Bajona 23

Show Date
Bluewater Kennel Club July 06 to July 08, 2010
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 19
Wednesday Group 2nd   Sandy Alexander 23
Tuesday Best In Show   Michael Shoreman 192 *
  Group 1st   Thomas Alexander 24

Show Date
Sarnia Kennel Club July 02 to July 05, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Barbara Arndt 24
Sunday Best In Show   Robert Whitney 318 *
  Group 1st   Ed Wild 34
Saturday Group 1st   Juan Carlos Vasconsellos 37
Friday Group 1st   Robert Whitney 29

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 23

Show Date
Monarch Kennel Club June 18 to June 20, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 271 *
  Group 1st   Elaine Whitney 30
Friday Reserve Best In Show   Skip Stanbridge N/A
  Group 1st   Skip Stanbridge 12

Show Date
Ontario County Kennel Club June 11 to June 13, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Gelinas 278 *
  Group 1st   Michael Gelinas 27
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 25
Friday Best In Show   Terry Carter 200 *
  Group 1st   Terry Carter 16

Show Date
Gazehound Ontario June 06 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elliott Weiss 31

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada June 05 to June 05, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jaime Ganoza 43
  Best Canadian Bred   Jaime Ganoza N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Raymond Filburn 80
Thursday Group 1st   Federico Fernandez 83

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 30, 2010
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Ray Smith 24

Show Date
K-W Kennel Club May 22 to May 24, 2010
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Janet Lobb 7
Sunday Group 1st   Allan Brown 11

Show Date
Forest City Kennel Club May 14 to May 16, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Allan Pepper 13
Saturday Group 2nd   Linda Millman 15

Show Date
Seaway Kennel Club May 07 to May 09, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 24
Saturday Best In Show   Walter Pinsker 284 *
  Group 1st   Ann Hennigan 21
Friday Group 1st   Walter Pinsker 15

Show Date
Guelph & District Kennel Club Inc April 23 to April 25, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Lewington 56
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 41
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 38

Show Date
Kent Kennel Klub April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Edna Gonzales Sanchez Rubio N/A
  Group 1st   Michael Hill 20
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 19
Friday Group 1st   Edna Gonzales Sanchez Rubio 11

Show Date
Champlain Dog Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Bett 32
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 32
Friday Group 2nd   Robert Rowbotham 23

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 02 to April 04, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ana Eugenia Vazquez Lievano 22
Friday Group 3rd   Alan Bennett 18

Show Date
Nickel Dictrict Kennel Club March 26 to March 28, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Len Harfield 174 *
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 22
  Group 1st   Phyllis Pancel 21
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 174 *
  Reserve Best In Show   Robert Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 26
  Group 1st   Robert Whitney 26
Friday Best In Show   Darle Heck 174 *
  Group 1st   Barbara Arndt 24
  Group 1st   Doug Windsor 24

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 20 to March 21, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Nesbitt 22
Saturday Group 2nd   Joy Hodgkinson 23

Show Date
The Purina National March 12 to March 14, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joe Walton 72
Saturday Group 2nd   Chan Weng Woh 94

Show Date
Scarborough Kennel Club March 05 to March 07, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 36
Saturday Group 3rd   Sari Brewster Tietjen 32
Friday Group 3rd   John B. Ross 26

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 07, 2010
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Barbara Arndt 37
Friday Group 4th   John Rowton 17

Show Date
Elgin County Kennel Club January 15 to January 17, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ronald Spritzer 25
Saturday Group 3rd   Richard Meen (Dr) 25
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 20

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 4 4 7 8 8
Group Ranking: 24 38 50 62 61
All Breed Ranking: 228 333 440 552 518

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 3 5 4   0 0 0 0 0   652
Win Record - 2009
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2009
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Norma Fonseca 45
Monday Group 1st   Robert Rowbotham 52
Sunday Group 1st   Oscar Echandi 49

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 11 to December 13, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 46

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Jacqueline Quiros-Kubat 63

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Shoreman 37

Show Date
Kent Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Brian Taylor 14

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 42
Saturday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 39

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Patricia Nemirovsky de Alsina 25

Show Date
London Canine Association October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Thora Brown 37

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Everett Dean Jr. 26

Show Date
Alberta Kennel Club July 31 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Skip Stanbridge 72

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Honey Glendinning 18

Show Date
Arnprior Canine Association May 08 to May 10, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 29
Saturday Group 2nd   Adriano Bosa 37
Friday Group 2nd   Martin Doherty 21

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By