Am/Can Multi BIS CH. Hillwood Ale Kai Dynamo
Standard Poodle
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Ellen M. Charles, Karen LeFrak, Wendell Sammett, and Kevin Smyth
Breeder:
Handler: Terry Bernier
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 8 8 7 7 6
All Breed Ranking: 65 63 58 48 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 5 0 0 0   0 0 0 0 0   1766
Win Record - 2010
Show Date
Chautauqua Canine Club April 09 to April 11, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Bud Haverstock N/A
  Group 1st   Linda Kraft 17
Saturday Group 1st   Cheryl Stuber 16
Friday Group 1st   Carol Graham 17

Show Date
Renaissance Dog Association April 02 to April 05, 2010
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Smith (Dr) 871 *
  Group 1st   Robert Smith (Dr) 87
Friday Best In Show   Mary White 845 *
  Group 1st   Polly Smith 87

2009

Dec. 2009 Nov. 2009 Oct. 2009 Sept.2009 Aug. 2009
Breed Ranking: 3 3 4 6 6
Group Ranking: 6 6 7 12 19
All Breed Ranking: 61 58 63 123 161

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 4 26 15 3 5   0 0 0 1 0   2124
Win Record - 2009
Show Date
Group Six Specialty Club Of BC Specialty November 28 to November 28, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 26

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 27 to November 29, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Verhulst 50
Friday Group 2nd   Fred Heal 47

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 20 to November 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 28
Saturday Group 1st   Thora Brown 28
Friday Group 1st   Cathy Cinnamon 25

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Avery Gaudin 53
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 55

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 65
Saturday Group 1st   Norman Patton 66
Friday Best In Show   Norman Patton 494 *
  Group 1st   Paul Stanton 58

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 16 to October 18, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Paul Odenkirchen 15
Saturday Group 2nd   Melvin Beech 26
Friday Group 2nd   Judy McVeigh 22

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Joseph Gregory 44
Sunday Group 1st   Bud Haverstock 46
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 50
Friday Group 1st   Sheila Verhulst 43

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 25 to September 27, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thana Achariyawan 77
Saturday Group 2nd   Lisa Avery 66
Friday Group 4th   Kathy Stewart 50

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 36
Friday Reserve Best In Show   Sharon Derrick N/A
  Group 1st   Roberto Velez-Pico 32

Show Date
Victoria City Kennel Club August 07 to August 09, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Hans Lehtinen 37
Saturday Reserve Best In Show   Hans Lehtinen N/A
  Group 1st   James Reynolds 35
Friday Group 4th   Guy Jeavons 24

Show Date
Glacier View Kennel Club August 04 to August 06, 2009
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Edward MacDonald 23
Wednesday Group 1st   Richard Lopaschuk 30
Tuesday Reserve Best In Show   Carol Graham N/A
  Group 1st   Carol Graham 30

Show Date
Campbell River Dog Fancier's Society August 01 to August 03, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Lena Stalhandske N/A
  Group 1st   Lena Stalhandske 25
Sunday Group 1st   Wayne Burton 25

Show Date
Prince George Kennel Club July 17 to July 19, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 23
  Group 2nd   Thomas Alexander 23
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 23
  Group 4th   Butch MacDonald 17

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 27 to June 29, 2009
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judith Hunt 15
  Group 1st   Charles Hunt 16
Sunday Group 2nd   Judith Shurb 10
  Group 1st   Merlin Vandekinder 16
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 24
  Group 2nd   Jamieson Glendinning 17

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 19 to June 21, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 37
Saturday Group 2nd   Joan Beech 33
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 24

Show Date
Club Loisirs Canins June 06 to June 07, 2009
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donald Emslie 14
  Group 1st   Rosemary Shoreman 14

Show Date
Renaissance Dog Association February 20 to February 22, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 28
Saturday Group 1st   Edward MacDonald 40

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC January 23 to January 25, 2009
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 47
Saturday Group 3rd   Raymond Goldstone 30

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By