Join Our Newsletter



Featured Links


The Captain's B(Log)
  • 'Captain' Will Alexander writes about dog shows, life on the road & other musings.
An Owner/Handler's Diary
  • Donna Jenkins shares her view as a Owner/Handler
Breed Standard Petition (Sept 2014 Deadline)
  • Petition to return control of breed standards to the National Clubs
Sonny Tougas Bursary
  • Application for July 15th deadline for 'The Sonny Fund'
CDJA Judges Education
  • Contact the CDJA to offer Ringside Mentoring & Breed Presentations
CKC Foundation Grants
  • The CKC Foundation is awarding grants for health research
Read More

    CKC Directors

    • Contact information for the 2012 - 2014 Canadian Kennel Club Board of Directors.
    Read More

    Site Updates

    Read More

    Did you know

    • So far today Canuck Dogs has had 55,655 visitors.
    • Canuck Dogs receives on average 123,309 visitors a day.
    • Last month Canuck Dogs received 5,937,004 visitors.
    • Since March 26, 2010, Canuck Dogs received 191,498,589 visitors.
    • The top 10 days for visitors on Canuck Dogs:
    554,537 on Oct 10, 2013
    406,966 on Aug 3, 2013
    380,589 on Aug 4, 2013
    368,972 on Jun 16, 2013
    343,134 on Aug 5, 2013
    341,008 on Mar 2, 2014
    325,224 on Dec 18, 2012
    318,629 on Aug 11, 2013
    316,949 on Feb 26, 2013
    316,631 on Mar 23, 2014

 
 
 


Ch Claircreek Dolce Cordelia
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Cordelia - (Female)
Owner: Donna Gottdenker
Breeder: Donna Gottdenker
Handler: Edgar Rojas
Website: http://www.claircreekpwds.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 51 47 45 43 41
All Breed Ranking: 257 248 239 218 200

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 3 0 0 1   0 0 0 0 0   367
Win Record - 2013
Show Date
Wildwood Kennel Club January 31 to February 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Juan Miranda Saucedo 191
  Group 1st   Lynn Storeshaw 45
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 4
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Group 4th   Wayne Thompson 33
Friday Best Of Breed   Wendy Schira 4
  Group 1st   Wendy Schira 35
Thursday Best In Show   Doug Windsor 108
  Best Of Breed   Sean Shields 3
  Group 1st   Sean Shields 23

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 3 4 5
All Breed Ranking: 14 14 14 12 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 26 36 31 17   0 0 1 0 3   3693
Win Record - 2012
Show Date
Portuguese Water Dog Club of Canada December 29 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 16

Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 72
  Best Of Breed   Wendy Schira 13

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 55
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 3
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 4

Show Date
Show Of Shows November 17 to November 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 4
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4
  Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 53
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 4

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Millman 8
Friday Best Of Breed   Len Harfield 7
  Group 2nd   Len Harfield 28

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 82
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4

Show Date
Peace Arch Working & Herding Association October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 4

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of British Columbia October 25 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tan Hock 10
  Group 1st   Tan Hock 107
Friday Best Of Breed   Michael Forte 10
Thursday Group 1st   George Kostopoulos 90
  Best Of Breed   George Kostopoulos 8

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 5
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 5

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 14
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 23

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Skip Stanbridge 36
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 36
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Friday Group 2nd   Joe Lobb 21
  Best Of Breed   Joe Lobb 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 8
  Group 2nd   Heather Brennan 39
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 8
  Group 2nd   Fred Dewsbury 45
Friday Best Of Breed   Ann Hennigan 7

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 2nd   Elaine Whitney 64

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 8
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 61
Saturday Best Of Breed   Rafael de Santiago 9
Friday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 5
  Group 1st   Olga Gagne 41
  Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 5

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Sunday Group 3rd   Donna Conod 32
  Best Of Breed   Donna Conod 2
Friday Group 4th   Ed Wild 21
  Best Of Breed   Ed Wild 2

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 20
Sunday Best Of Breed   Douglas Holloway Jr. 1
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Norma Egginton 0
  Group 4th   Norma Egginton 3

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
  Group 2nd   Annika Ulltveit-Moe 35
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 24
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 0
  Group 4th   Marilyn Mincey 16

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Peter Machen 9
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 2nd   Ron Mahon 9
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Wednesday Group 4th   Morley Thornton 4
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 2nd   Fred Gordon 9
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
Tuesday Group 1st   Richard Paquette 10
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 8
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 27
  Group 1st   Nicholas De Bedout 108
Saturday Best Of Breed   Anthony DiNardo 22
  Group 2nd   Anthony DiNardo 102

Show Date
Portuguese Water Dog Club Of Canada August 10 to August 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Edd Bivin N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1
Friday Best Of Breed   David Markus 1
  Group 2nd   John B. Ross 22
  Best Of Breed   John B. Ross 1
  Group 2nd   David Markus 26

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Chaloux 5
Wednesday Group 1st   Elaine Whitney 35
  Best Of Breed   Elaine Whitney 6

Show Date
Lakehead Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ed Wild 20
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 2nd   Sandy Gelinas 20
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Group 1st   Michael Gelinas 19

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Sandra Lex 16
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Tuesday Reserve Best In Show   Eugene Phoa N/A
  Group 1st   Eugene Phoa 24
  Best Of Breed   Eugene Phoa 0
Monday Reserve Best In Show   Rosemary Kemp N/A
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
  Group 1st   Rosemary Kemp 23

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 4th   David Eadie 25
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 0
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Chaleur Canine Club July 14 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ivan Sandoval 13
  Group 1st   Leyda Perez 22
  Best Of Breed   Ivan Sandoval 1
  Best Of Breed   Leyda Perez 1
Saturday Group 1st   Alfredo Gomez 24
  Best Of Breed   Alfredo Gomez 1
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1
  Group 1st   Nicolas De Bedout 22

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 2nd   Linda Millman 15

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Ray Smith 30
  Best Of Breed   Ray Smith 3

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 3rd   Avery Gaudin 9

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Len Harfield 32
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 2nd   Anik Primeau 35
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   William Gunn 11
  Best Of Breed   William Gunn 0
Wednesday Group 1st   Ray Smith 19
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Tuesday Group 4th   Janet Buchanan 11
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Algoma Dog Fanciers June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Group 1st   Glen Stark 16
  Group 1st   Thomas Nesbitt 13
  Best Of Breed   Glen Stark 5
Saturday Group 2nd   Cheryl Paterson 13
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4
  Group 2nd   Stephen Dainard 13
Friday Group 2nd   Heather Langfeld 13
  Group 2nd   Michelle Scott 11
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   David Eadie 4
  Best Of Breed   Lisa Avery 4
  Group 2nd   David Eadie 21
  Group 3rd   Lisa Avery 23

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Ingram 36
  Best Of Breed   Ann Ingram 0
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
Friday Group 3rd   Anna Hewson 23
  Best Of Breed   Anna Hewson 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Group 2nd   Grant Townsend 46
Friday Best Of Breed   Sean Shields 2
  Group 4th   Sean Shields 18

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Walkowicz 4
  Group 3rd   Chris Walkowicz 32
Saturday Group 2nd   Espen Engh 59
  Best Of Breed   Espen Engh 4
Friday Best Of Breed   Carlos Fernandez-Renau 4
  Group 3rd   Carlos Fernandez-Renau 52
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 6
  Group 3rd   Jeremy Browne 33

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Emslie 1
  Group 1st   Donald Emslie 47
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Group 1st   Joe Lobb 38

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Bruce Owen 29
  Best Of Breed   John B. Ross 3
  Group 3rd   John B. Ross 29
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Sunday Best Of Breed   Morley Thornton 3
  Group 4th   Denise Cornelssen 29
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
Saturday Group 3rd   Patricia Cummins 31
  Best Of Breed   Patricia Cummins 3
  Best Of Breed   Thomas Burke 3
  Group 2nd   Thomas Burke 31

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Norman Kenney 1
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 29
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Friday Best Of Breed   Skip Stanbridge 1
  Group 3rd   Skip Stanbridge 20

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 05 to May 05, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Shaw 1
  Group 3rd   Cheryl Shaw 38

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Touzel 32
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Saturday Group 1st   Donna Cole 50
  Best Of Breed   Donna Cole 1
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Group 3rd   Robert Rowbotham 40

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Morley Thornton 12
  Best Of Breed   Morley Thornton 4
  Best Of Breed   Christopher Neilson 5
Friday Group 4th   Barbara Heal 12
  Best Of Breed   Barbara Heal 6
  Best Of Breed   Kristen Francis 6
  Group 1st   Kristen Francis 23

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Augusto Benedicto Santos III 90
  Best Of Breed   Augusto Benedicto Santos III 8
Saturday Best Of Breed   Lois Wilson 7
Friday Best Of Breed   Theo Horchner 7
  Group 4th   Theo Horchner 60

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Denys Janssen 167
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 1st   Denys Janssen 42
Saturday Group 4th   Wendy Paquette 30
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Friday Group 4th   Michael Leonard 16
  Best Of Breed   Michael Leonard 0

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 5
  Group 3rd   Deborah Graffmann 42
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 5
  Group 3rd   Stephen Dainard 37

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandy Alexander 8
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 3rd   Doug Windsor 12
  Best Of Breed   David Kelland 0
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 20
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 2nd   Marilyn Foulds 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Friday Group 2nd   Sean Shields 11
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 3rd   Martin Doherty 6
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 10
Friday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 7

Show Date
Scarborough Kennel Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 27
  Best Of Breed   Rick Fehler 4
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 4
  Group 3rd   Jon Cole 43
Friday Best Of Breed   Skip Stanbridge 3
  Group 1st   Skip Stanbridge 34

Show Date
Ontario Breeders Association February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Gelinas 8
  Group 2nd   Sandy Gelinas 35
Saturday Group 3rd   Patricia Taylor 74
  Best Of Breed   Patricia Taylor 9

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 3
  Group 3rd   Lucie Paradis 22
Friday Best Of Breed   Garry Allan 3
  Best Of Breed   Judith Byrne 2
  Group 3rd   Garry Allan 20
  Group 3rd   Judith Byrne 17

Show Date
Woodstock & District Canine Association January 27 to January 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 3
Saturday Group 4th   Roger Hartinger 58
  Best Of Breed   Roger Hartinger 3
Friday Best Of Breed   Keke Kahn 3

Show Date
Elgin County Kennel Club January 20 to January 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sharon Derrick 20
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Saturday Group 4th   James Frederiksen 19
  Best Of Breed   James Frederiksen 2
Friday Group 4th   Larry Kereluke 12
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 8 8 10 10
All Breed Ranking: 34 37 40 41 40

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 16 15 21 20   0 0 1 0 1   2330
Win Record - 2011
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Leyda Perez 12
  Group 4th   Leyda Perez 63
Tuesday Group 3rd   Gabriel Valdez-Valdes 61
  Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 16

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 09 to December 11, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 8
Friday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 30
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 1
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 1

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Polly Smith 4
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 5
  Group 2nd   Robert Smith (Dr) 44

Show Date
Ottawa Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 2
  Group 3rd   Keke Kahn 42
Saturday Group 1st   Terry Carter 54
  Best Of Breed   Terry Carter 4
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 36
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 3
  Group 3rd   James Reynolds 42
Saturday Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Group 4th   Donald Emslie 41
Friday Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Group 2nd   Tim Doxtater 17

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gerard Penta (Dr) 43
  Best Of Breed   Gerard Penta (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   John Rowton 5

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 2
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 3

Show Date
London Canine Association October 14 to October 16, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Saturday Best Of Breed   Christopher Neilson 2
Friday Best Of Breed   Judy Jury 2

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Robert Whitney 16
  Group 1st   Bud Haverstock 15
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Bud Haverstock 0
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Group 2nd   Marilyn Foulds 12
  Group 1st   Elaine Whitney 16
Saturday Group 4th   Guy Jeavons 7
  Group 2nd   Morley Thornton 15
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 10, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Neil Graves 10
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 02, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
  Best Of Breed   Judi Elford 5
  Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 29
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 38
  Best Of Breed   Fred Heal 5
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 4
  Best Of Breed   Barbara Heal 5
  Group 2nd   Barbara Heal 25
  Group 3rd   Thomas Touzel 16

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 16 to September 18, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Gordon 4
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1
  Group 4th   Mike Jackman 6
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 8

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 3
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 3
Friday Group 3rd   Allan Brown 20
  Group 2nd   David Ojalvo 24
  Best Of Breed   Allan Brown 4
  Best Of Breed   David Ojalvo 4

Show Date
Halifax Kennel Club September 03 to September 05, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carol Graham 1
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rafael de Santiago 3
  Group 3rd   Rafael de Santiago 30
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 5
Saturday Group 4th   Jaime Ganoza 61
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 6
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary Ann Alston 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 13 to August 14, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cec Ringstrom 19
  Group 2nd   Wendy Paquette 18
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
Saturday Group 3rd   Michael Shoreman 19
  Group 1st   Butch MacDonald 25
  Best Of Breed   Butch MacDonald 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dorothy Collier 5
  Group 3rd   Dorothy Collier 54

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 5
  Group 2nd   Edgar Bajona 43
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 5
Saturday Group 4th   Ralph Scoggins Chalfont 69
  Best Of Breed   Ralph Scoggins Chalfont 5
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 4th   Phyllis Pancel 35

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Shirley Bell 11
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Shirley Bell 2
  Group 4th   Sandy Gelinas 10
Tuesday Group 4th   Maida Puterman 6
  Best Of Breed   Maida Puterman 1

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ron Mahon 1
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 1
  Group 3rd   Natalji Nekrosiene 46

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 4
  Group 3rd   Fred Dewsbury 10
Thursday Best Of Breed   Mike Macbeth 6
  Group 4th   Mike Macbeth 13
  Best Of Breed   Brian Taylor 6
Wednesday Best Of Breed   Olga Gagne 6
  Group 1st   Olga Gagne 20

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peter Machen 29
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Best Of Breed   Linda Millman 1
Friday Group 1st   Morley Thornton 34
  Best Of Breed   Morley Thornton 1

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Charles Bett 0
Tuesday Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Joan Beech 27
Monday Best Of Breed   David Markus 0
  Group 2nd   David Markus 21

Show Date
Kars Community Recreation Association July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Burke 36
  Best Of Breed   Thomas Burke 2
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association July 11 to July 12, 2011
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Jeremy Browne 2

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
Friday Group 4th   Elaine Whitney 20
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 28 to June 30, 2011
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 4th   Michel Chaloux 18
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
Tuesday Group 3rd   Sean Shields 19
  Best Of Breed   Sean Shields 1

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ann Ingram 59
  Best Of Breed   Lucie Paradis 5
Saturday Group 1st   Alan Bennett 71
  Best Of Breed   Alan Bennett 5
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 5
  Group 1st   Olga Gagne 59

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Harold Pybus 3
  Group 2nd   Jorge Nallem 17
  Best Of Breed   Jorge Nallem 3
  Group 2nd   Harold Pybus 18

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 3
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 9
Friday Best Of Breed   Fred Dewsbury 3
  Group 1st   Fred Dewsbury 30
Thursday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 4
  Group 1st   Conny Gutierrez-Otero 30

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bart Miller 6
  Group 4th   Bart Miller 51
Friday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 6

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 32
  Best Of Breed   Thora Brown 1
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 4
  Group 3rd   Guy Jeavons 27

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 65
  Best Of Breed   Joe Tacker 10
Sunday Group 4th   Michael Hill 51
  Best Of Breed   Michael Hill 9

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Glenys Alexander 18
  Best Of Breed   Glenys Alexander 1
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 1
Friday Best Of Breed   Cathy Cinnamon 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Group 3rd   Barbara Heal 20
  Group 2nd   Nancy Popovich 19

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Whitney 11
  Best Of Breed   Robert Whitney 1
Friday Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
  Group 2nd   Deborah Graffmann 26
  Group 3rd   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Walter Pinsker 8
Saturday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 10
  Group 4th   Juan Alberto Grillo Londono 65

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3
Saturday Group 4th   Grant Townsend 16
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
Friday Best Of Breed   Lisa Avery 3
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 3

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
Saturday Group 3rd   Phyllis Wolfish 42
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 6
Friday Best Of Breed   Donna Conod 5

Show Date
Nickel District Kennel Club March 25 to March 27, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
Saturday Group 3rd   Mary White 19
  Best Of Breed   Mary White 3
Friday Best Of Breed   Jim Bricknell 3

2010

Dec. 2010 Nov. 2010 Oct. 2010 Sept.2010 Aug. 2010
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2010
Show Date
Edmonton Kennel Club April 16 to April 18, 2010
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Carla Molinari N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
- Text Size +
               
Visitors Since March 26, 2010: 191,498,589



The contents of this site are protected by Copyright and cannot be reproduced by any means, in whole or in part, without the prior written consent of Sue Coghlan.

Website Designed, Programmed, and Hosted by: Chant's IT Solutions & Sue Coghlan