GCh Rothburg's Roaring For You
Rottweiler
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ruger - (Male)
Owner: Shannon & Andrew Chapman, Loraine & Neil Jesse
Breeder: Loraine & Neil Jesse
Handler: Larry Clark
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 27 27 27 23 N/A
Group Ranking: 282 271 252 222 N/A
All Breed Ranking: 1751 1692 1584 1350 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 1   0 0 0 0 0   32
Win Record - 2014
Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Rowton 10
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 9
Friday Group 2nd   Patricia Cummins 13
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 17 18 18 18
All Breed Ranking: 59 56 59 58 65

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 11 16 8   0 0 0 0 0   1413
Win Record - 2013
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 6
  Group 3rd   Garry Allan 53
Saturday Best Of Breed   Robert Verhulst 8
  Group 4th   Robert Verhulst 52
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 7

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 2
  Group 3rd   Mike Macbeth 15
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 2
  Group 3rd   Melvin Beech 18

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 4
Saturday Best Of Breed   Deborah Graffmann 6
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 5

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 5
Friday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 71
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 2
Sunday Best Of Breed   Christina Hubbell 3
  Group 3rd   Christina Hubbell 28
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Ewles 43
  Best Of Breed   Letitia Bett 5
  Best Of Breed   Alan Ewles 6
  Group 3rd   Letitia Bett 32
Saturday Group 4th   Jack Ireland 24
  Best Of Breed   Rick Fehler 6
  Best Of Breed   Jack Ireland 6
Friday Group 4th   Bonnie Derry 38
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 5
  Best Of Breed   Bonnie Derry 5

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 8
  Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 48
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 7

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   David Ojalvo 50
  Best Of Breed   David Ojalvo 7
Friday Group 3rd   Lee Anne Bateman 44
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 8
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 9
Friday Best Of Breed   Bart Miller 9

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 9
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 8

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deborah Graffmann 24
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Group 2nd   Thomas Alexander 37
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 2
  Group 4th   Jacqueline Rusby 27
  Group 2nd   Donald Fitzsimmons 37

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Ronald Besoff 64
  Best Of Breed   Ronald Besoff 11

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Cyopik 2
  Group 1st   David Eadie 27
  Group 4th   Charles Cyopik 23
  Best Of Breed   David Eadie 2
Friday Best Of Breed   Marilyn Mincey 2
  Best Of Breed   Everett Mincey 2
  Group 3rd   Everett Mincey 25

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Bruce Owen 21
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
Saturday Best Of Breed   Cathy Cinnamon 4
  Group 2nd   Cathy Cinnamon 26
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 3rd   Martin Doherty 25
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 3
  Group 3rd   Valerie Gervais 24
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  Group 2nd   Carol Graham 30

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Polly Smith 7

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edgar Bajona 11
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2
  Best Of Breed   Martin Doherty 2
  Group 2nd   Martin Doherty 8
Saturday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
  Group 1st   Mel Saranchuk 11
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 8
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 12 to April 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Group 3rd   Roger Hartinger 43
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Friday Group 3rd   Sharon Derrick 47
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 6
Saturday Best Of Breed   Shirley Hubenig 5

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 2
  Group 2nd   Butch MacDonald 21
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
  Group 2nd   Janet Buchanan 17
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 2
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
  Group 1st   Thomas Alexander 28
Friday Group 2nd   Thora Brown 21
  Group 1st   Allan Brown 28
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  Best Of Breed   Allan Brown 2

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Heal 24
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5
  Best Of Breed   Barbara Heal 5
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 28
  Group 3rd   Fred Heal 30
  Best Of Breed   Fred Heal 5
  Best Of Breed   Rick Fehler 5
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 5

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC February 15 to February 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 5
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 7
Friday Best Of Breed   Barbara Watt 6

Show Date
Ladies Kennel Club of British Columbia January 25 to January 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 9
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 10
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 10

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lowell Davis 5

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 41 40 40 37 43
All Breed Ranking: 181 173 170 161 200

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 3 6   0 0 0 0 0   605
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 4
Friday Best Of Breed   John Rowton 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 5
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe 8
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 6

Show Date
Rottweiler Club of Canada October 06 to October 06, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Canadian Bred   Gabriel Valdez-Valdes N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 10

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Duncan 2
  Group 4th   Thomas Burke 21
  Best Of Breed   Thomas Burke 2
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 2
  Best Of Breed   Fred Gordon 1
  Group 3rd   Fred Gordon 35
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 4
  Group 3rd   Richard Lake 29
  Best Of Breed   Richard Lake 4

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davida Brown 3
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Best Of Breed   Argus Wardhana 3
  Group 2nd   Argus Wardhana 31
Friday Best Of Breed   Terry Carter 3
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
  Group 4th   Terry Carter 18

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 10

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tim Doxtater 36
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
  Best Of Breed   Donald Emslie 4
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 5
  Best Of Breed   Letitia Bett 5
  Group 4th   Letitia Bett 32
Friday Best Of Breed   Doreen Marsh 5
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4

Show Date
Medicine Hat Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 16
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5
Friday Best Of Breed   Sandra Lex 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynn Storeshaw 50
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 8
Saturday Group 1st   Beverly Capstick 74
  Best Of Breed   Beverly Capstick 9
Friday Best Of Breed   Kathy Stewart 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 7
Saturday Best Of Breed   Carl Gomes 7
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4

Show Date
Alberta Kennel Club February 03 to February 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 7
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 10
  Group 3rd   Charles Trotter 76
Friday Group 4th   Elaine Whitney 58
  Best Of Breed   Elaine Whitney 8

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 6 6 6 6 14
Group Ranking: 93 97 92 89 217
All Breed Ranking: 484 503 486 448 1210

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 0   0 0 0 0 0   223
Win Record - 2011
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 8
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 8
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marilyn Mincey 2
Saturday Best Of Breed   Charles Cyopik 3
Friday Best Of Breed   Everett Mincey 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Harold Hutchinson 7
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 41
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 8
Friday Best Of Breed   Donald Emslie 7
  Best Of Breed   Tim Doxtater 8
  Group 2nd   Donald Emslie 47
  Group 2nd   Tim Doxtater 50

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
  Best Of Breed   Lynn Storeshaw 4
  Group 2nd   Lynn Storeshaw 23
Friday Best Of Breed   Sheila Verhulst 3
  Best Of Breed   Robert Verhulst 2

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ken Buxton 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 15 to July 17, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 4

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 10

Obedience Show Record

     

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2011
Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Karen Graham Banman 179.5

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Novice A   Linda Scanlon 185.0
Friday Pre-Novice   Ken Buxton N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Pre-Novice   Christopher Cornell N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 11 to March 13, 2011
Day Position   Judge Points
Friday Pre-Novice   Terry Gains N/A

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By