BIS Can GCh & Am Ch Stoneledge 'N Lorricbrook La Niña
Whippet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Niña - (Female)
Owner: Stacey Cronyn, Jenny McCartney and Jim Clever
Breeder: Jim Clever, Stoneledge Whippets
Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Great Lakes Whippet Club June 08 to June 08, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Lawrence Sinclair N/A

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 4 3 3
All Breed Ranking: 44 41 33 30 30

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 4 41 17 8 7   0 0 0 0 1   2178
Win Record - 2012
Show Date
Moncton Kennel Club November 03 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 21
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 23
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1

Show Date
All Hound Club of Ontario October 28 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 5

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 22
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Christopher Neilson 2
  Group 2nd   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 3rd   Christopher Neilson 9
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Thora Brown 2
  Group 1st   Thora Brown 11
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 2
  Group 4th   Allan Brown 8
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 9

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 6
  Best Of Breed   Rita Walker 1
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 8
  Best Of Breed   Ole Nielsen 2
Friday Group 1st   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Carol Graham 1
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Group 1st   Alan Bennett 9

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Duncan 6
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Group 1st   Thomas Touzel 7
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0
Saturday Best In Show   Donald Duncan 120
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   Phyllis Wolfish 12
  Group 1st   Peter Machen 10
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 03, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   John Rowton N/A
  Group 1st   Martin Doherty 14
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 18
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Allan Pepper 18

Show Date
Thousand Island Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Annika Ulltveit-Moe 41
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 9
Friday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 9
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 32

Show Date
Societe Canine de Quebec August 03 to August 05, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Bruce Owen N/A
  Group 1st   Bruce Owen 24
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Group 2nd   Sandra Lex 25
  Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Thursday Group 3rd   Letitia Bett 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 2
Wednesday Group 1st   Robert Whitney 13
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Group 1st   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 28
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
Friday Group 1st   Wayne Thompson 25
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Sandra Lex 4
  Group 3rd   Sandra Lex 9

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 07 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rita Walker 160
  Group 1st   Susan Badick 10
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Group 4th   Alan Ewles 6
Saturday Best In Show   Donna Conod 169
  Group 2nd   Arne Berg 10
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Rita Walker 11
  Best Of Breed   Arne Berg 0

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 1st   Martin Doherty 18
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 16
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
Friday Group 1st   Mary White 14
  Best Of Breed   Mary White 3

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ray Smith 3
  Group 1st   Ray Smith 11
Wednesday Best Of Breed   William Gunn 4
Tuesday Best Of Breed   Janet Buchanan 3
  Group 2nd   Janet Buchanan 15

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
  Group 1st   Jocelyne Gagne 20
Saturday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Martin Doherty 25
  Best Of Breed   Martin Doherty 2
Friday Best Of Breed   Thora Brown 2
  Group 2nd   Thora Brown 17

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 12
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 12
  Best Of Breed   Christopher Neilson 1
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 1st   Alan Bennett 13
Thursday Group 2nd   Peter Machen 14
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Group 1st   Natalie Dunfee 12

Show Date
Club Loisirs Canins June 02 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Linda Millman 1
  Group 2nd   Linda Millman 6
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 12
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 164
  Group 1st   Janet Lobb 15
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 14
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 7
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Bruce Owen 140
  Group 1st   Bruce Owen 12
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
Sunday Best Of Breed   Thomas Burke 4
  Group 2nd   Thomas Burke 12

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 5
  Group 4th   Michael Hill 40
Friday Best Of Breed   Skip Stanbridge 2

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 05 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Rusby 12
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 12
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 1st   Guy Jeavons 18
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Touzel 1
  Group 2nd   Thomas Touzel 34
Saturday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 1
Friday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 14
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
Club Canin De L'estrie April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mike Macbeth 20
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Friday Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Group 4th   Leslie Rogers 16

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Alan Bennett 42
  Best Of Breed   Alan Bennett 6
Friday Group 1st   Dianne Miller 32
  Best Of Breed   Dianne Miller 5

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 4
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4
Saturday Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 3
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4
  Group 3rd   Robert Rowbotham 12
  Group 1st   Patricia Fitzsimmons 14
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 3
  Best Of Breed   Sean Shields 3

Show Date
Cobequid Dog Club March 17 to March 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karl Erik Johansson 29
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Best In Show   Brian Taylor 227
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Group 1st   Brian Taylor 28

Show Date
The Purina National March 09 to March 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 12
  Group 2nd   William (Bill) Shelton 84
Saturday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 15

Show Date
Halifax Kennel Club February 11 to February 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 1st   William Byrne 19
  Best Of Breed   William Byrne 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By