GCHEX Sparx Rich Dark N Delicious RN
Schnauzer (Miniature)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Noka - (Male)
Owner: Connie Krohn
Breeder: Connie Krohn
Handler: Connie Krohn
Website: http://www.conniekrohn.com

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 5 4 4 1
Group Ranking: 51 45 33 29 20
All Breed Ranking: 537 494 395 338 254

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 9 0 0   0 0 0 0 0   147
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karsten Kaemling 12
  Group 2nd   Olga Gagne 12
  Best Of Breed   Brian Reid 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 12
  Group 2nd   Joe Lobb 12
Friday Group 2nd   Jack Ireland 15
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Margaret Jones 15
  Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dianne Ivey 13
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Group 2nd   Philip Wendling 13
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 13
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 14
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 16

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 6 6
All Breed Ranking: 64 64 66 59 50

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 4 33 8 5 2   1 0 0 0 1   1192
Win Record - 2016
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cecilia Martinez 0
  Group 1st   Cecilia Martinez 17
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Friday Group 1st   Terry Carter 16
  Group 1st   Mel Saranchuk 15
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 1

Show Date
Miniature Schnauzer Club Of Canada [National] August 28 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Constantine N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anne Katona 11
  Group 2nd   Anne Katona 61

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 15
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Friday Group 1st   Starr White 14
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Starr White 1

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 8
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 8
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 1st   Michelle Scott 9
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 8
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 1st   Stephen Dainard 8
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Alan Bennett 8
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
  Group 4th   Vickie Umpleby 26
Saturday Group 2nd   Terry Stacy 37
  Best Of Breed   Terry Stacy 3
  Best Of Breed   Carol Gray 3
Friday Group 4th   Karen Doyle 20
  Best Of Breed   Karen Doyle 3

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 22 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 18
  Best Of Breed   Darle Heck 2

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 17
  Group 1st   Judith Taylor 16
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Group 3rd   Karsten Kaemling 15
  Group 1st   Kathrine Grant 17

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donald Emslie 12
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Saturday Group 1st   Tim Doxtater 12
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
Friday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 9
  Group 1st   Doug Windsor 8
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 24
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1
  Group 1st   Virginia Lyne 25
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Group 2nd   Thomas Alexander 23

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 08 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 19
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 5
  Group 1st   Guy Jeavons 19
Friday Group 1st   Nancy Popovich 17
  Best Of Breed   Dianne Miller 5
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5
  Group 2nd   Dianne Miller 16

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Group 1st   Pamela Bruce 38
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 3
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 3
  Group 3rd   Judy McVeigh 31

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Valerie Gervais 146
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Valerie Gervais 15
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 14
Saturday Reserve Best In Show   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Group 3rd   Linda Kraft 13
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Doug Windsor 15
Friday Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 13

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Starr White 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Starr White 13
  Group 1st   Rick Fehler 12
Sunday Best In Show   Denise Cornelssen 173
  Reserve Best In Show   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 13
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Judy McVeigh 12
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 13

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 39
  Best Of Breed   Kristen Francis 2
Saturday Reserve Best In Show   Michelle Scott N/A
  Group 1st   Michelle Scott 45
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 2
  Group 3rd   Heather Langfeld 29

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 4 N/A N/A
Group Ranking: 55 55 68 N/A N/A
All Breed Ranking: 616 614 790 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 4 0   0 0 0 0 0   137
Win Record - 2015
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ian Rasmussen 37
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 3
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 3
Friday Best Of Breed   James Ham 1

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 3
  Group 3rd   Michael Lanctot 35
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
  Group 3rd   Patricia Lanctot 35
Friday Group 3rd   Joe Lobb 26
  Best Of Breed   Joe Lobb 2

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 2 2
Group Ranking: 6 6 8 9 9
All Breed Ranking: 74 70 87 85 89

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 27 26 8 3   1 1 0 0 4   1160
Win Record - 2014
Show Date
Wheat City Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 10
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Raymond Lariviere 12
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Friday Best In Show   Sandra Lex 146
  Group 2nd   Valerie Gervais 8
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Sandra Lex 9
  Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ed Wild 29
  Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Group 2nd   Ricardo Torres-Simoes 31
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 4
Friday Group 3rd   Bruce Fraser 23
  Best Of Breed   Bruce Fraser 4

Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Hubbell 2
  Group 1st   Stephen Hubbell 24
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 22
Friday Group 1st   Geraldine Taylor 19
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 2nd   Harold Pybus 13
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Valerie Gervais 14
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 1st   Allan Pepper 16
Saturday Group 2nd   Patricia Taylor 17
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Group 2nd   Maida Puterman 9
  Best Of Breed   Maida Puterman 0

Show Date
Saskatchewan Terrier Association August 31 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 2nd   Wendy Paquette 19

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 23
Sunday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 2
  Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 16
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 22

Show Date
Red River Terrier Association August 16 to August 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gary Doerge 0
  Group 1st   Gary Doerge 28

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 14
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 11
Friday Group 3rd   Michael Hill 15
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arne Foss 3
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 2
Friday Group 3rd   Joe Purkhiser (Col) 51
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 3

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 01 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jorge Nallem 3

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 5
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
  Group 1st   Cec Ringstrom 6
Friday Best Of Breed   John Rowton 1
  Group 1st   John Rowton 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 3
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 3
  Group 4th   Michael Hill 19
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 3
  Group 2nd   Wendy Maisey 28

Show Date
Portage Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 4
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 1st   Ainslie Mills 6
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Friday BPIG   Marja Talvitie N/A
  Best Of Breed   Marja Talvitie 0
  Group 1st   Marja Talvitie 7

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 1st   Alan Ewles 13
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 14
  BPIG   Alan Ewles N/A
Saturday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 2nd   Janet Lobb 11
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Joe Lobb 11
Friday BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 15
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 2nd   Honey Glendinning 12

Show Date
Prairie Canine Academy June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Dianne Ivey N/A
  Group 3rd   Dianne Ivey 6
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  BPIG   Edgar Bajona N/A
  Group 1st   Edgar Bajona 7
Saturday BPIG   Peter Machen N/A
  Group 1st   Peter Machen 10
  BPIG   David Eadie N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 1st   David Eadie 10
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Best Puppy In Show   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  BPIG   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Group 2nd   Len Harfield 9
  BPIG   Maida Puterman N/A
  Group 1st   Maida Puterman 9

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Norman Kenney 0
  BPIG   Norman Kenney N/A
  Group 2nd   Norman Kenney 18
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
  BPIG   Peggy Beisel-McIlwaine N/A
  Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 32
Friday Best Puppy In Show   Felicity Prideaux N/A
  BPIG   Felicity Prideaux N/A
  Group 2nd   Felicity Prideaux 31
  Best Of Breed   Felicity Prideaux 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 12
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 3
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 1st   Michelle Scott 15
Friday Best Puppy In Show   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Joe Lobb 12
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
  Group 2nd   Janet Lobb 11
  BPIG   Joe Lobb N/A

Show Date
BC All Terrier Club April 20 to April 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Levy 6
  Best In Juvenile Sweepstakes   Raymond Yurick N/A

Show Date
Terrier Breeders Association of Canada April 19 to April 19, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Roberta Campbell N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Juan Alberto Grillo Londono N/A
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 5
  Group 2nd   Juan Alberto Grillo Londono 28
Sunday Group 4th   Linda Kraft 35
  Best Of Breed   Linda Kraft 6
  BPIG   Linda Kraft N/A
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 7
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 8
  BPIG   Robert Smith (Dr) N/A
  Group 4th   Robert Smith (Dr) 31

Show Date
Miniature Schnauzer Club of Canada April 18 to April 18, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Aida Rivera Franco N/A
  Best Puppy In Breed   Aida Rivera Franco N/A

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Linda Kraft N/A
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
Wednesday Group 2nd   Pamela Bruce 19
  Best Of Breed   Pamela Bruce 5
  BPIG   Pamela Bruce N/A

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  BPIG   Ann Hennigan N/A
  Group 2nd   Ann Hennigan 12
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2
Friday Group 1st   Tim Doxtater 11
  BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 1st   Donald Emslie 10
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Donald Emslie 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Guy Jeavons N/A
  Group 1st   Guy Jeavons 8
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Friday BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Group 3rd   Mel Saranchuk 9

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 3rd   Robert Whitney 3
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Darle Heck 7
Saturday Best Of Breed   Valerie Hansen 0
  BPIG   Valerie Hansen N/A
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Group 2nd   Valerie Hansen 4
  Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 6

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2014

Win Record - 2014
Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Cheryl Bishop 85.0
Saturday Novice A   Robert Margolis 78.0
Friday Novice B   Joey Farrell 73.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 20th of September 2017 12:56:07 PM