GCh CurlyQ's Christmas Star
Pug
(Click on breed to view standings)
Call Name: Stella - (Female)
Owner: Mary Vanderburgh
Breeder: Mary Vanderburgh, Ronda Canini-Ike, Diane Risman
Conformation Handler: John Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 4 5
Group Ranking: 24 24 24 22 21
All Breed Ranking: 134 128 141 129 117

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 9 10 12   0 0 0 0 2   662
Win Record - 2017
Show Date
Pug Club Of Canada October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gloria Geringer N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandra Orford N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Friday Group 1st   Erin Brown 66
  Best Of Breed   Erin Brown 9 (4-1-3-2)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Federico Fernandez 11
  Best Of Breed   Federico Fernandez 5
  Best Of Breed   Stephen Dainard 5

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rick Fehler 14
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Rowbotham 15
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Marilyn O'Neill 17
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 16 to September 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
Friday Best Of Opposite Sex   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Alberto Berrios N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Elizabeth Gunter N/A
  Best Of Breed   William Gunter 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Barbara Heal 6
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Sandra Lex 10
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Wednesday Best Of Opposite Sex   Kerrie Reeder N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Yvonne Savard 11
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-1-0-2)
Saturday Select Bitch   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
Friday Group 1st   Linda Kraft 11
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Linda Kraft 3 (1-2-0-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Erodotus Neofytou N/A
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 3 (2-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Peter Machen N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Francois Bernier N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 6 (1-3-2-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (2-3-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nigel Trainor 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Thomas 2
Saturday Group 4th   Richard Lopaschuk 25
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Friday Group 1st   Gordon Hayburn 24
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Joan Beech 22
  Best Of Breed   Joan Beech 2 (1-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Melvin Beech N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Bill Walkey 12
  Group 2nd   Nancy Tibben 12
  Best Of Breed   Bill Walkey 2
  Best Of Breed   Nancy Tibben 2

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Randy Garren N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Paul Lawless N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kay Sneath N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Dennis McCoy N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Judith Shurb 15
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
Friday Group 2nd   Susan Norris-Jones 8
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Allan Pepper 17
  Group 3rd   Lee Steeves 17
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Sunday Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A
Saturday Group 4th   Robert Ennis 27
  Best Of Breed   Robert Ennis 3 (2-1-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 3 (0-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   John Walsh 3 (0-3-0-1)
Friday Group 3rd   Richard Lake 21
  Group 4th   Ben Wasylyshen 20
  Best Of Breed   Richard Lake 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (0-2-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (3-0-0-1)
Saturday Group 4th   Patricia Taylor 13
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (4-0-0-1)
Friday Group 4th   John Hodgkinson 12
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 4 (4-0-0-1)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 4 (4-0-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (1-0-0-1)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A
Saturday Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 15 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 3

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Denys Janssen 20
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Best Of Breed   Sherry Daigle 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 14
  Group 2nd   Kathrine Grant 17
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Laurie Campbell 12
  Best Of Breed   Laurie Campbell 0
  Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Select Bitch   Peter Laventhall-Wolfish N/A
Friday Group 2nd   Wendy Schira 19
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Shoreman 8
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Saturday Group 4th   Rosemary Shoreman 10
  Group 3rd   Laurie Campbell 11
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Laurie Campbell 1 (0-0-1-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
Saturday Group 2nd   Valerie Gervais 30
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2 (1-0-1-1)
Friday Group 2nd   Nancy Tibben 24
  Group 2nd   Thora Brown 24
  Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-0-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edd Bivin N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 28 28 40 40 N/A
Group Ranking: 310 309 551 531 N/A
All Breed Ranking: 2485 2455 4145 3975 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   22
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
Wednesday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Karen Chant N/A

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 5

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ann Hearn N/A
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 5 (2-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   David Kirkland N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
Saturday Best Puppy In Show   Judith Shurb N/A
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 4 (1-0-3-1)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 4 (1-0-3-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A

Show Date
Pug Club Of Canada October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
  Winners Bitch   Michael Canalizo N/A

Show Date
Pug Dog Club Of Ontario October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Joe Walton N/A
  Winners Bitch   Joe Walton N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Kristen Francis (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Winners Bitch   Kristen Francis (1-1-0-0)
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Bruce Fraser N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
  Winners Bitch   Bruce Fraser (1-1-0-0)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Stephen Dainard N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Winners Bitch   Stephen Dainard (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A
  Winners Bitch   Glen Stark (1-1-0-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 2 (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Bonnie Linnell Clarke (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Winners Bitch   Bonnie Linnell Clarke (1-1-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Gloria Geringer N/A
  Best Of Opposite Sex   Gloria Geringer N/A
  Best Of Winners   Gloria Geringer (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Winners Bitch   Gloria Geringer (1-1-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Bitch   Deirdre McKinnon (1-1-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Pamela Bruce N/A
  Reserve Winners Bitch   Pamela Bruce N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Loraine Boutwell N/A
  Reserve Winners Bitch   Loraine Boutwell N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 08:41:44 AM