GCh Skyehigh's One Pound Sterling
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: OP - (Male)
Owner: Lindy Barrow & Antonio Celso Mollo
Breeder: Lindy Barrow & Antonio Celso Mollo
Conformation Handler: David Gignac and Celso Mollo
Website: http://www.skyehighwesties.com
http://www.skyehighwesties.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 N/A
Group Ranking: 2 2 2 2 N/A
All Breed Ranking: 5 7 31 18 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 2 19 10 1 1   0 0 0 1 1   2790
Win Record - 2018
Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ed Wild 153 *
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 204 *
  Group 1st   Grant Townsend 12
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best In Show   Grant Townsend 208 *
  Group 1st   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 21
Saturday Group 1st   Anne Katona 22
Friday Group 4th   Lucas Rodriguez 16
Thursday Best In Show   Shawn Nichols 232 *
  Group 1st   Margaret Jones 20

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 11
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 12
  Group 1st LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 21
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 0
Friday Group 1st   Lee Anne Bateman 13
  Group 1st   Patricia Lanctot 14

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Eugenio Aguilo Gonzales 312
  Group 1st   Lynda Saranchuk 28
Saturday Group 1st   Sandy Gelinas 31
Friday Best In Show   Charles Bett 197 *
  Group 1st   Letitia Bett 18
  Group 1st   Charles Bett 18

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada April 15 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynne Myall 53
  Best Of Breed   Lynne Myall 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Yvonne Savard 48
Sunday Group 2nd   Aida Rivera Franco 62

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Ronnie Natividad 53
Thursday Group 2nd   Juan Alberto Grillo Londono 51

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Roger Hartinger 489 *
  Group 1st   Roger Hartinger 42
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Friday Group 2nd   Harto Stockmari 39
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Sharron Taylor 23
  Best Of Breed   Sharron Taylor 3
Sunday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 18
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3
Saturday Group 1st   Francis Smith Moffat 23
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 28
  Best Of Breed   Darle Heck 4
Saturday Group 2nd   Francesco Cochetti 28
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6
Friday Group 1st   Arne Foss 33
  Best Of Breed   Arne Foss 7

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Andy Gong 28
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 2nd   Garry Dryburgh 30 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 3 (0-2-2-0)
Friday Reserve Best In Show   Andy Gong 295
  Group 1st   Pedro Gonzalez-Teja 29
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 3 (0-2-2-0)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 3 4 12
Group Ranking: 40 39 48 61 249
All Breed Ranking: 410 403 465 588 2343

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 0 5   0 0 0 0 0   219
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jay Richardson N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 21
  Group 4th   Thomas Nesbitt 18
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 4th   Gloria Geringer 40
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tony Monk 2 (1-1-1-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 26
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 1st   Hans van den Berg 34
  Best Of Breed   Hans van den Berg 3 (0-3-1-0)
Friday Group 4th   Dann Wilson 19
  Best Of Breed   Dann Wilson 4 (0-4-1-0)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 15
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Rafael Malo Alcrudo 18
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 3 (2-0-1-1)
Friday Group 4th   Michael Shoreman 10
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (2-0-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A
  Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
  Best Of Winners   Virginia Lyne (4-1-0-1)
  Winners Dog   Virginia Lyne (4-1-0-1)
Friday Group 4th   Glen Stark 14
  BPIG   Glen Stark N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 5 (4-1-0-1)
  Best Of Winners   Glen Stark (4-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Winners Dog   Glen Stark (4-1-0-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   David Kirkland N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   David Kirkland N/A
  Best Of Winners   David Kirkland (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Kirkland N/A
  Winners Dog   David Kirkland (1-2-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Ann Hearn N/A
  Best Of Winners   Ann Hearn (2-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ann Hearn N/A
  Winners Dog   Ann Hearn (2-2-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Sharol Candace Way N/A
  Winners Dog   Sharol Candace Way (2-2-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Joe Walton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By