Ch Glahms Golden Aelwen
Dandie Dinmont Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Aelwen - (Female)
Owner: Lisabeth Fisher / Mike MacBeth
Breeder: Mike Macbeth
Handler: Peter Scott
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 N/A 4
Group Ranking: 4 3 5 N/A 309
All Breed Ranking: 74 45 70 N/A 2773

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 4 4 3   0 0 0 0 0   274
Win Record - 2017
Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Gray 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Carol Gray 9
Saturday Group 4th   Ole Nielsen 8
  Best Of Breed   Chris Woodrow 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1 (1-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Lee Steeves 12
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Doug Windsor 16

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 8

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thora Brown 21
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 3rd   Valerie Gervais 22
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (0-0-0-2)
Friday Group 1st   Jane Parker 11
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Denise Cornelssen 13
  Best Of Breed   Jane Parker 1 (0-0-0-2)

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Luis Pinto Teixeira 27
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
Saturday Group 4th   Mike Jackman 17
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
Friday Group 1st   Michel Bouchard 20
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Edd Bivin 31
  Best Of Breed   Edd Bivin 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 3rd   Virginia Lyne 21
Friday Group 3rd   Glen Stark 15
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   France Godbout 0
  Group 3rd   France Godbout 21
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 2 2 4
Group Ranking: 15 16 57 121 309
All Breed Ranking: 217 233 523 1163 2773

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 3 4 4 7   0 0 0 0 0   433
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0
  Group 2nd   Per Kristian Andersen 27
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Kirkland 0
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 0
Friday Best Of Breed   Sharol Candace Way 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Bruce Owen 229 *
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 32
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Friday Group 3rd   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 0
Friday Group 1st   Torbjorn Skaar 29
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 31
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 4th   Joe Lobb 14

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Julio Rueda 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Judith Taylor 1
  Group 2nd   Julio Rueda 4
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Javier Ramirez Gomez N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Judy Horton 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Michael Lanctot 2

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday 12-18 Month Bitch Class   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Winners Bitch   Bruce Fraser N/A
  Group 4th   Bruce Fraser 11
Friday 12-18 Month Bitch Class   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  12-18 Month Bitch Class   Glen Stark N/A
  Winners Bitch   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Winners Bitch   Glen Stark N/A

Show Date
Dandie Dinmont Terrier Club Of Canada September 10 to September 10, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Michael Shoreman N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Open Bitch Class   Patricia Hastings N/A
  Group 2nd   Patricia Hastings 10
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
  Winners Bitch   Patricia Hastings N/A
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 8
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Winners Bitch   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 9
  Winners Bitch   Janet Lobb N/A
  Open Bitch Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Open Bitch Class   Janet Lobb N/A
Saturday Open Bitch Class   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 7
  Winners Bitch   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Winners Bitch   Kathrine Grant N/A
  Open Bitch Class   Joe Lobb N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Open Bitch Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A
  Open Bitch Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Winners Bitch   Raymond Lariviere (1-2-0-0)
  Winners Bitch   Vickie Umpleby (1-1-0-0)
Wednesday Winners Bitch   Charles Bett (1-1-0-0)
  Open Bitch Class   Letitia Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A
  Open Bitch Class   Charles Bett N/A
  Reserve Winners Bitch   Letitia Bett N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Open Bitch Class   Pamela Bruce N/A
Friday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Open Bitch Class   Donna Conod N/A
  Open Bitch Class   Len Harfield N/A
  Winners Bitch   Donna Conod N/A
  Winners Bitch   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Alan Bennett 2
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 4th   Ray Smith 4
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Open Bitch Class   Alan Bennett N/A
  Open Bitch Class   Ray Smith N/A
  Winners Bitch   Alan Bennett N/A
  Winners Bitch   Ray Smith N/A
Wednesday Winners Bitch   Richard Paquette N/A
  Winners Bitch   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Open Bitch Class   Richard Paquette N/A
  Open Bitch Class   Kathrine Grant N/A
Tuesday Open Bitch Class   Christian Jouanchicot N/A
  Open Bitch Class   Phyllis Pancel N/A
  Winners Bitch   Christian Jouanchicot N/A
  Winners Bitch   Phyllis Pancel N/A
  Group 3rd   Christian Jouanchicot 5
  Best Of Breed   Christian Jouanchicot 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 0
Friday Best Of Breed   James Ham 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Alan Ewles (1-1-0-0)
  Senior Puppy Bitch Class   Alan Ewles N/A
  Best Of Opposite Sex   Alan Ewles N/A
Sunday Senior Puppy Bitch Class   Nancy Popovich N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Winners Bitch   Nancy Popovich (1-1-0-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Senior Puppy Bitch Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton (1-1-0-0)
Saturday Winners Bitch   Michael Shoreman (1-1-0-0)
  Senior Puppy Bitch Class   Michael Shoreman N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Shoreman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 23rd of April 2017 06:47:31 AM