MBIS BISS AmGCh.CanGCh.Gumby's Bearposh Ever After
Chinese Shar-Pei
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ever - (Male)
Owner: Devi Gershbain and Andrea Robins
Breeder: Devi Gershbain and Andrea Robins
Handler: Devi Gershbain
Website: http://www.bearposhsharpei.com

dolore sitays
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 2 2 1
Group Ranking: 7 7 9 9 6
All Breed Ranking: 66 62 82 76 71

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 3 25 12 5 5   0 0 0 0 1   1350
Win Record - 2017
Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 55
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
Saturday Group 1st   Robert Whitney 25
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ron Mahon 93 *
  Group 1st   Ron Mahon 11
  Group 1st   Kathrine Grant 9
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Sunday Best In Show   Allan Brown 108 *
  Group 2nd   Thora Brown 8
  Group 1st   Olga Gagne 8
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-0-3-0)
Saturday Group 1st   Allan Brown 14
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 13
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2 (0-0-3-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Donna Conod 15

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Group 1st   Virginia Lyne 18
  Best Of Opposite Sex   William Gunn N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Michel Bouchard N/A
  Best Of Opposite Sex   Ray Smith N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Hans van den Berg N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Berrios N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jocelyne Gagne 13
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 4th   Elizabeth Gunter 8
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
Saturday Group 3rd   William Gunter 10
  Group 2nd   Sandy Gelinas 15
  Best Of Breed   William Gunter 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kristen Francis 16
  Group 4th   Barbara Heal 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Judith Byrne 14
  Group 1st   William Byrne 14
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Wednesday Group 1st   Robert Whitney 15
  Best Of Breed   Robert Whitney 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Jose Antonio Molina Ortiz 17
  Best Of Breed LTD Breed Show Jose Antonio Molina Ortiz 0
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
Saturday Group 1st   Yvonne Savard 18
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Friday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 4
  Group 3rd   Linda Kraft 8
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Erodotus Neofytou 0
  Best Of Breed   Andrew Brown 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Faye Strauss 24
  Best Of Breed   Faye Strauss 0
Saturday Group 3rd   Michael Hill 27
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Thursday Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Group 1st   Letitia Bett 14
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 2 (1-1-1-0)
Wednesday Group 3rd   Fred Dewsbury 11
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 2 (1-1-1-0)

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sandra Lex N/A
  Group 1st   Sandra Lex 12
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Group 2nd   Sandy Gelinas 9
  Group 3rd   Michael Gelinas 6
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Friday Best In Show   Mike Jackman 149 *
  Group 1st   Mike Jackman 12
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Allan Brown 180
  Group 1st   Murray Eason 18
  Group 1st   Thora Brown 18
  Best Of Breed   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Murray Eason 1

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 26
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
Saturday Group 2nd   Bonnie Derry 28
  Best B/O Handled In Group   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 20
  Group 2nd   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Thomas Alexander 7
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best In Show   Sandy Alexander 130
  Group 1st   Sandy Alexander 7
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Group VI Club of Manitoba March 25 to March 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 1

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
Saturday Reserve Best In Show   Barbara Heal N/A
  Group 1st   Patricia Lanctot 23
  Group 2nd   Barbara Heal 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Barbara Heal 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 2 2 1
Group Ranking: 18 18 19 18 33
All Breed Ranking: 156 153 165 162 307

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 18 10 3 4   0 0 0 0 0   594
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Harold Pybus 14
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 11
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Saturday Group 2nd   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 4th   Joy Hodgkinson 9
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 3rd   Judi Elford 14
  Best Of Breed   Judi Elford 1 (1-0-1-0)
Friday Group 1st   Judith Shurb 15
  Best Of Breed   Judith Shurb 1 (1-0-1-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Paquette 18
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 9
  Group 1st   Ray Smith 9
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 176
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 23
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Sunday Group 2nd   Michael Hill 23
  Best Owner Handled In Group   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 4th   Alan Ewles 21
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Friday Group 1st   Thora Brown 27
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   William Gunn 11
  Best Of Breed   William Gunn 2
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 9
  Group 3rd   Lucie Paradis 8
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2
  Best Of Breed   Lucie Paradis 2

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 8
  Group 1st   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 4
  Group 4th   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 2nd   Alan Bennett 5
  Group 4th   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Doug Windsor 8
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 10
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
  Best Of Breed   Doug Windsor 1

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 12
  Group 1st   Sandy Alexander 11
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 1st   Mike Jackman 16
  Group 1st   Doug Windsor 17
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 1st   Philip Wendling 14
  Group 1st   Vickie Umpleby 14
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Judy McVeigh 11
  Group 2nd   Vickie Umpleby 10
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 28
  Best BBE In Group   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (3-2-2-0)
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 12
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (2-0-2-0)
Thursday Group 1st   Joy Hodgkinson 15
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1 (1-0-1-0)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 5 5 5
All Breed Ranking: 65 64 59 55 48

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 0 13 18 13 8   0 0 0 0 0   1328
Win Record - 2015
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 18
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Saturday Group 1st   Mike Jackman 25
  Best Of Breed   Mike Jackman 1
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 1
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 2
Friday Group 3rd   Ted Fahlgren 10
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 1 (0-0-1-1)
Saturday Best BBE In Group   Rui Oliveira N/A
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2 (0-0-2-1)
Friday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 40
  Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-0-2-0)

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Friday Group 1st   Allan Pepper 10
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Thursday Group 1st   Alan Ewles 8
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Sandra Lex 14
  Best Of Breed   Sandra Lex 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Peter Machen 35
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-0-1-1)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jean-Paul Kerihuel 17
  Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 1
Saturday Group 4th   Rita Biddle 23
  Best Of Breed   Rita Biddle 1
Friday Group 3rd   Silvana Terezinha Bottini 15
  Best Of Breed   Silvana Terezinha Bottini 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Michel Bouchard 17
  Group 2nd   Honey Glendinning 17
  Best Of Breed   Michel Bouchard 6 (1-3-3-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6 (1-3-3-0)
Wednesday Group 2nd   Patricia Lanctot 15
  Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (1-3-3-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (1-3-3-0)
Tuesday Group 3rd   Kristen Francis 18
  Group 4th   Mike Macbeth 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 6 (1-3-3-0)
  Best Of Breed   Mike Macbeth 6 (1-3-3-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Alan Bennett 10
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Sunday Best Of Breed   Victoria Thomas 0
Saturday Best Of Breed   Ramune Kazlauskaite 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Michael Shoreman 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Group 2nd   Rosemary Shoreman 7
  Group 2nd   David Paterson 6
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   David Paterson 0
Wednesday Group 2nd   Mike Jackman 8
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 12
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 12
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Friday Best In Show   Mike Jackman 130
  Group 1st   Mike Jackman 12
  Group 2nd   Patricia Taylor 13
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ainslie Mills 6
  Group 2nd   Terry Carter 9
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Group 2nd   Rosemary Shoreman 8
  Group 4th   Michael Shoreman 4
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best In Show   Bonnie Derry 102
  Group 1st   Christopher Neilson 11
  Group 1st   Bonnie Derry 11
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Ewles 16
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
Saturday Group 3rd   Geraldine Taylor 13
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Friday Group 1st   Sylvia Barkey 20
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
Saturday Group 4th   Sharon Derrick 14
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
Friday Group 3rd   Rita Walker 15
  Best Of Breed   Rita Walker 1

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 14
  Group 2nd   Judith Shurb 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Group 4th   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 1st   Ray Smith 15
  Group 3rd   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Katelon Bajona-Fox 10
  Group 3rd   Martin Doherty 4
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 1
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
Sunday Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 165
  Group 1st   Thomas Alexander 17
  Group 1st   Alan Bennett 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Best Of Breed   Alan Bennett 1
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 172
  Group 1st   Sandy Alexander 18
  Best Of Breed   James Ham 1
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 41
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 3rd   Judith Shurb 39
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 37
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 25 24 22 20 25
All Breed Ranking: 252 249 232 213 304

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 10 10 5 3   0 0 0 0 0   398
Win Record - 2014
Show Date
Fort Garry Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Pepper 16
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
Saturday Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 22
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1
Friday Best In Show   Maida Puterman 109
  Group 1st   Maida Puterman 18
  Best Of Breed   Maida Puterman 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Patricia Cruz 12
  Best Of Breed   Patricia Cruz 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Alan Bennett 4
  Best Of Breed   Alan Bennett 3
Wednesday Group 1st   Judith Shurb 4
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
Tuesday Group 1st   Doris Willis 3
  Best Of Breed   Doris Willis 2

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Hodgkinson 6
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 5

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Charles Cyopik 6
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0

Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 9
  Group 3rd   Stephen Dainard 8
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 9
  Group 1st   Alan Bennett 12
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Friday Group 2nd   Sandy Alexander 8
  Group 1st   Doris Willis 12
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Chinese Shar-Pei Club of Canada June 20 to June 21, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Patricia Zimmel-Roach N/A

Show Date
Kenora & District Dog Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Charles Bett 9
  Best Of Breed   Charles Bett 3

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 3
Saturday Group 4th   Doug Gaudin 13
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Friday Group 2nd   Donna Conod 18
  Best Of Breed   Donna Conod 1

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Saturday Group 2nd   Wendy Anderson 12
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2
Friday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 8
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 9
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2
Saturday Group 4th   Tim Doxtater 5
  Best Of Breed   Tim Doxtater 2
Friday Group 1st   Susan Quesnel 12
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joy Hodgkinson 17
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 13
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Friday Group 2nd   Rick Fehler 14
  Group 4th   Jacqueline Rusby 12
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 17 17 18 13 12
All Breed Ranking: 131 129 126 113 106

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 14 15 5   0 0 0 0 0   715
Win Record - 2013
Show Date
Wheat City Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 5
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
Saturday Best Of Breed   Murray Eason 1
Friday Group 2nd   Patricia Taylor 16
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
  Best Of Breed   Doreen Marsh 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
Sunday Group 4th   Fred Dewsbury 14
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 1

Show Date
Prairie Canine Academy September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Enrique Gonzalez 0
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Friday Group 1st   Doris Willis 23
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Shamrock Kennel & Obedience Club August 23 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 10
  Group 4th   Mel Saranchuk 10
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 14
  Group 4th   Cec Ringstrom 12
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 3rd   Allan Brown 11
  Group 3rd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Joan Beech 13
  Best Of Breed   Joan Beech 2
Wednesday Group 3rd   Phyllis Wolfish 11
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 3
Tuesday Group 2nd   Fred Dewsbury 14
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 3

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Allan Pepper 14
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Sunday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 25
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Christopher Neilson 24
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 14 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 14
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Group 3rd   Geraldine Taylor 18
  Group 2nd   Nancy Popovich 21
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
Friday Group 3rd   Janet Buchanan 15
  Group 3rd   Alan Bennett 17
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
  Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Mid Canada Dog Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 16
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cathy Cinnamon 13
  Best Of Breed   Cathy Cinnamon 0
Saturday Group 4th   Peter Machen 16
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Group 3rd   Donna Conod 11
  Group 3rd   Joan Beech 11
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ole Nielsen 11
  Group 2nd   Garry Allan 11
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Best In Show   Ron Mahon 160
  Group 1st   Ron Mahon 13
  Group 3rd   Heather Langfeld 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Buchanan 11
  Group 1st   Butch MacDonald 15
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Saturday Group 1st   Thomas Alexander 17
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 22 to February 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fred Heal 17
  Group 2nd   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Fred Heal 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Group 2nd   Butch MacDonald 17
  Group 3rd   James Ham 12
  Best Of Breed   James Ham 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0
Friday Group 2nd   Murray Eason 11
  Group 3rd   Cec Ringstrom 12
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Murray Eason 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 4 11 11
Group Ranking: 45 68 107 310 387
All Breed Ranking: 465 662 1001 2637 3263

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 0 5   0 0 0 0 1   202
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Larry Kereluke 28
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 4th   John Rowton 36
  BPIG   John Rowton N/A
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Puppy In Show   Larry Kereluke N/A
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 34
  BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 16
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 4th   Tempest Deptuch 11
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Sheila Verhulst 17
  BPIG   Sheila Verhulst N/A
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0
Sunday Group 1st   David Paterson 21
  BPIG   David Paterson N/A
  Best Of Breed   David Paterson 0
Saturday Best Puppy In Show   Deborah Graffmann N/A
  Group 1st   Deborah Graffmann 23
  BPIG   Deborah Graffmann N/A
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0

Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Deborah Graffmann N/A
  BPIG   Deborah Graffmann N/A
  Group 4th   Argus Wardhana 9
  BPIG   Argus Wardhana N/A
  Best Of Breed   Argus Wardhana 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Davida Brown 0
Friday BPIG   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Group VI Club of Manitoba August 18 to August 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Blake 2
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Thursday Best Of Breed   Guy Jeavons 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 08:43:50 AM