Multi BIS RBIS Am CH & Can GRCH. Crystalton Chikoda Mystery
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Magnum - (Male)
Owner: Carol Graham & Jerry Harvey
Breeder: Carol Graham
Handler: Amanda Williams
Website: http://cgraham.mynucleus.ca/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 3 1 1 10
Group Ranking: 3 4 2 1 37
All Breed Ranking: 7 18 10 3 276

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 8 2 5 1   0 0 0 0 0   1867
Win Record - 2018
Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Aida Rivera Franco 56
Sunday Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 69
Saturday Best In Show   Aida Rivera Franco 539 *
  Group 1st   Ronnie Natividad 74

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Ronnie Natividad 418
  Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 65

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Murray Eason 55
  Best Of Breed   Murray Eason 4

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Sharron Taylor 58

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 42
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-2-1-1)
Friday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 43
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Edgar Bajona 11
  Best Of Opposite Sex   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (0-0-2-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Letitia Bett N/A
Friday Group 3rd   Wendy Paquette 18
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4 (0-0-2-3)

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Andy Gong N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Dryburgh N/A
Friday Group 1st   Pedro Gonzalez-Teja 52
  Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 7 (2-3-1-2)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Terry Gains 18
  Best Of Breed   Terry Gains 2
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Group 3rd   Sandy Gelinas 10
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Indeglia (Dr) 44 (1-3-2-0)
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5 (1-3-2-0)
Saturday Best In Show   Robert Indeglia (Dr) 419
  Group 1st   Judi Elford 55
  Best Of Breed   Judi Elford 9 (1-4-4-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 4 4 4 4 10
Group Ranking: 8 8 8 7 37
All Breed Ranking: 68 66 70 70 276

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 8 20 6 7 1   0 0 0 0 0   1363
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ainslie Mills 15
  Group 4th   Terry Carter 10
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (0-0-4-1)
  Best Of Breed   Terry Carter 3 (0-0-3-1)
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 14
  Group 1st   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (0-0-4-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (0-0-4-1)
Friday Select Dog   Michael Hill N/A
  Select Dog   Jacqueline Rusby N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 27
  Best Of Breed   Joe Lobb 4 (0-1-3-1)
Saturday Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 28
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-1-3-1)
Friday Group 2nd   Brenton Wright 17
  Best Of Breed   Brenton Wright 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Friday Select Dog   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Patricia Taylor N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ricardo Saldana 32
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 41
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Athanasios Garivaldis N/A
  Group 1st   Vania Haga (Dr) 48
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Vania Haga (Dr) N/A
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 53
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
Friday Reserve Best In Show   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Group 1st   Athanasios Garivaldis 53
  Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Malgorzata Supronowicz 214
  Group 1st   Tomasz Borkowski (Dr) 31
  Best Of Breed   Tomasz Borkowski (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Tomasz Borkowski (Dr) N/A
  Group 1st   Osamu Toyokawa 35
  Best Of Breed   Osamu Toyokawa 1
Friday Best In Show   Osamu Toyokawa 216
  Group 1st LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 34
  Group 1st   Pedro Delerue 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 1
  Best Of Breed   Pedro Delerue 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Vickie Umpleby 37
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8 (2-1-4-2)
Sunday Group 1st   James Frederiksen 42
  Best Of Breed   James Frederiksen 9 (2-2-5-1)
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 45
  Best Of Breed   Rick Fehler 10 (2-3-4-2)
Friday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 41
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 10 (2-3-4-2)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Roger Hartinger N/A
  Group 1st   Roger Hartinger 23
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (1-0-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Paula Hartinger N/A
  Group 1st   Paula Hartinger 26
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 3rd   James Reynolds 18
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (1-0-2-0)
Friday Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 22
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 2 (1-0-2-0)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Wendy Paquette 21
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4 (1-3-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Garry Allan N/A
  Group 1st   Garry Allan 21
  Group 1st   Yvonne Savard 20
  Best Of Breed   Garry Allan 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (1-4-1-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharon Derrick 4
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 3rd   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Group 1st   Carmen Haller 4
  Group 2nd   Darle Heck 3
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Poodle Club Of Alberta August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Dennis McCoy N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 17
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Friday Best In Show   Larry Kereluke 145
  Group 1st   Larry Kereluke 20
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 6 6 4 4 4
Group Ranking: 32 32 25 23 18
All Breed Ranking: 258 251 232 212 189

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 8 6 1   0 0 0 0 0   378
Win Record - 2016
Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Aramis (Joy) Lim 24
  Best Of Breed   Patrick Mudge 2
Sunday Group 4th   Arley Hussin 32
  Best Of Breed   Arley Hussin 1
Saturday Best Of Breed   Joe Walton 3
Friday Group 3rd   Branislav Rajic 33
  Best Of Breed   Branislav Rajic 2

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 12
  Group 2nd   Ed Wild 15
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (1-3-1-0)
Saturday Group 3rd   Ron Mahon 14
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 16
  Best Of Breed   Ron Mahon 4 (1-3-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-3-1-0)

Show Date
Moncton Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Barbara Heal 16
  Group 3rd   Stephen Dainard 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 5 (1-3-2-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-3-1-0)
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 19
  Group 3rd   Ray Smith 17
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 5 (2-3-1-0)
  Best Of Breed   Ray Smith 5 (2-3-1-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Stanley Shen 53
  Best Of Breed   Stanley Shen 8
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 46
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 05 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Marion Postgate 34
  Best Of Breed   Marion Postgate 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 33
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 41 40 37 34 33
Group Ranking: 277 271 257 245 229
All Breed Ranking: 2334 2316 2187 2078 1938

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2015
Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Patricia Lanctot N/A
Saturday BPIG   Michael Lanctot N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 27 to June 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 4th   Tempest Deptuch 9
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 13 to June 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 12
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 8

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Elaine Whitney N/A
  Best Baby Puppy In Group   Robert Whitney N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   Doreen Marsh N/A
  Best Baby Puppy In Group   Grant Townsend N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Edna St Hilaire N/A
  Best Baby Puppy In Group   Wendy Maisey N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By