MBIS BPIS GCH Shalakaus Lucky Stryke, OFA, CGN
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Stryker - (Male)
Owner: Kris VanderWeyde
Breeder: Marianne McCollum
Conformation Handler: Scott Leitz/Tammy Sawatzky
Website: http://www.luckystrykegermanshepherds.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 11 11 11 12 11
All Breed Ranking: 59 59 61 64 68

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 8 11 9 5   0 1 0 0 1   1269
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
  Group 4th   Deirdre McKinnon 10
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 1
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
  Group 4th   Donna Conod 12
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 1
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 9
Saturday Best Of Breed   Cecilia Martinez 9
Friday Best Of Breed   Terry Carter 8

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 4th   Cheryl Paterson 31
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Olvis 6
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 6
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 5
  Group 2nd   Carl Liepmann 78

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Group 2nd   Ed Wild 29
Saturday Best Of Breed   Edward MacDonald 1
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 3rd   Ron Mahon 29
Friday Group 3rd   Judith Shurb 25
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Maribel Sy 26
  Best Of Breed   Maribel Sy 7
Saturday Group 3rd   June Wall 25
  Best Of Breed   June Wall 7
Friday Group 1st   Judith Taylor 27
  Best Of Breed   Judith Taylor 7

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
  Group 1st   Lee Anne Bateman 24

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 12
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
Saturday Group 2nd   Brenton Wright 12
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 13
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 8
  Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 49

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ann Hennigan 10
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2
Saturday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   James Osborne 0
  Group 4th   Bill Walkey 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 2
  Group 1st   Martin Doherty 18
Friday Best In Show   Margaret Jones 120
  Best In Show   Maribel Sy 117
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Best Of Breed   Irenne Bader 2
  Group 1st   Margaret Jones 18
  Group 1st   Irenne Bader 17

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Guy Spagnolo 5

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 8
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Group 3rd   Peter Machen 12
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 14
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Reserve Best In Show   Joy Hodgkinson N/A
  Group 2nd   Rick Fehler 7
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   John Hodgkinson 8

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carol Mulcahy 3

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 07 to May 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Group 2nd   Rick Fehler 46

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 34
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 5
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 3

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 7
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 6
  Group 3rd   Nancy Popovich 65

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Rick Fehler 173
  Reserve Best In Show   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 6
  Group 1st   Terry Gains 28
  Group 1st   Rick Fehler 38
  Best Of Breed   Terry Gains 4
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 5
  Group 4th   Lynda Saranchuk 26
Saturday Group 2nd   Judy McVeigh 39
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5
  Group 3rd   Mel Saranchuk 30
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 5 5 8 11 10
Group Ranking: 41 38 63 81 73
All Breed Ranking: 300 297 438 585 536

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 3 1   0 0 0 0 0   322
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Denis 3
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 20

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 5
  Group 2nd   Ricardo Torres-Simoes 40
Saturday Group 1st   Anna Hewson 57
  Best Of Breed   Anna Hewson 4
Friday Group 2nd   Maureen Hanley 46
  Best Of Breed   Maureen Hanley 5

Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 11
Saturday Best Of Breed   Stephen Hubbell 13
Friday Best Of Breed   Shirley Hubenig 8

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best BBE In Group   Margaret Jones N/A
  Group 1st   Margaret Jones 19
  Best Of Breed   David Denis 3
  Group 1st   Richard Lopaschuk 19
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   John Rowton 13
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Group 3rd   Cec Ringstrom 12

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 5
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
Friday Best Of Breed   Janet Sinclair 5

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 7
  Group 2nd   Alan Ewles 7
  Best Of Breed   David Denis 2
  Best Of Breed   Alan Ewles 1
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 9
  Group 2nd   Joe Lobb 8
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Group 2nd   Grant Townsend 9
  Group 3rd   Honey Glendinning 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 2

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 10 10 10 10 9
Group Ranking: 71 71 68 64 60
All Breed Ranking: 486 478 455 430 388

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 5 2 0 0   0 0 0 0 0   188
Win Record - 2013
Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Edgar Bajona 12
  Group 1st   Martin Doherty 12
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 12
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 12

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Group 2nd   Susan Quesnel 51
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Neil Graves 57
  Best Of Breed   Neil Graves 1
Friday Group 1st   Grant Townsend 30
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 12 11 11 11 13
Group Ranking: 87 84 76 73 89
All Breed Ranking: 581 570 542 503 653

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 1 1   0 0 0 0 0   156
Win Record - 2012
Show Date
Prairie Canine Academy September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Deborah Graffmann 27
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
Saturday Group 4th   Davida Brown 20
  Best Of Breed   Davida Brown 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Lanctot 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 3
  Group 1st   Janet Buchanan 15
Friday Group 1st   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
  Best Of Breed   Carol Graham 2
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 11

Show Date
Renaissance Dog Association April 06 to April 09, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Edgar Bajona N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chan Weng Woh 1
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Terry Gains 3
  BPIG   Terry Gains N/A
  Group 2nd   Terry Gains 45

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club March 02 to March 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Peter Machen N/A
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
Saturday BPIG   Peter Machen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 17th of October 2017 06:34:05 AM