AM GCh/Can GCh MBISS, MBIS, MRBIS Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)
Call Name: Papa - (Male)
Owner: Lyzane Hamel & Rosemary Sutton
Breeder: Tracy Farmer
Conformation Handler: Deirdre Dunbar
Performance Handler: Lyzane Hamel
Website: http://www.amelyz.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 1 1
All Breed Ranking: 15 15 12 9 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
10 4 48 16 12 5   0 1 0 0 4   3788
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Veronica Mercer 4
Saturday Group 1st   Janet Lobb 34
  Best Of Breed   Patrick Mudge 3

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Jacqueline Stacy 61
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 3

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 23
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Sean Shields 15
  Best Of Breed   Sean Shields 1 (0-0-1-1)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Jacqueline Rusby N/A
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 29
  Best Of Breed   Elaine Whitney 6 (1-1-1-4)
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 24
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 7 (2-1-4-1)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ron Mahon 5
  Group 1st   Kathrine Grant 7
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Sunday Group 1st   Thora Brown 9
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 1st   Olga Gagne 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elizardo Valadez 36
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 5
Saturday Group 1st   Dana Cline 44
  Best Of Breed   Dana Cline 5
Friday Group 2nd   Deirdre McKinnon 37
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ole Nielsen 12
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (0-0-2-2)
Saturday Group 2nd   Barbara Arndt 29
  Best Of Breed   Barbara Arndt 7 (1-0-4-3)
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (0-0-2-2)
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 13
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (0-0-2-2)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz 20
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 4 (0-4-1-0)
Saturday Group 1st   Yvonne Savard 14
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (0-4-1-0)
Friday Best In Show   Linda Kraft 94 *
  Group 1st   Linda Kraft 12
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 11
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association [Sighthound] August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Multi Breed Specialty   Peter Machen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Andrew Brown 20
  Best Of Breed   Andrew Brown 4 (0-2-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Veronica Mercer N/A
Friday Group 1st   Peter Machen 14
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-1-1-0)

Show Date
Societe Canine de Quebec August 04 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karsten Kaemling 22
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 3 (0-2-2-0)
Saturday Group 2nd   Starr White 24
  Best Of Breed   Starr White 3 (0-2-2-0)
Friday Select Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William Gunn 17
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Group 2nd   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 17
  Group 2nd   Thora Brown 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Patrice Johansen 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Lopaschuk 32
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 37
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3
Friday Group 1st   Tim Thomas 30
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 3

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 08 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Reserve Best In Show   Allan Brown N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 16
  Group 1st   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best In Show   Sandy Alexander 127
  Best In Show   Thora Brown 126
  Group 1st   Sandy Alexander 15
  Group 1st   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Linda Kraft 141
  Group 1st   Jocelyne Gagne 21
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3
Saturday Group 1st   Linda Kraft 28
  Best Of Breed   Linda Kraft 4
Friday Best In Show   Barbara Heal 145
  Group 1st   Barbara Heal 14
  Group 1st   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 21
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5
Saturday Best In Show   Fabian Daza 292
  Group 1st   Lynda Saranchuk 20
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6
Friday Group 1st   Fabian Daza 17
  Best Of Breed   Fabian Daza 3

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Group 1st   Brian Taylor 17
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandra Lex 24
  Best Of Breed   Sandra Lex 8
Saturday Group 1st   Mary White 24
  Best Of Breed   Mary White 9
Friday Group 1st   Cec Ringstrom 24
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 7
Thursday Group 1st   Jacqueline Rusby 20
  Group 1st   Ray Smith 20
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
  Best Of Breed   Ray Smith 5

Show Date
Gazehound Ontario June 04 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kay Sneath 11

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carol Spritzer 38
  Best Of Breed   Carol Spritzer 2 (0-0-1-2)
Sunday Best Of Opposite Sex   Randy Garren N/A
Saturday Group 1st   Richard Hilderman (Dr) 72
  Best Of Breed   Richard Hilderman (Dr) 6 (0-2-1-4)
Friday Group 1st   Carol Reisman 63
  Best Of Breed   Carol Reisman 4 (1-1-1-2)

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Robert Indeglia (Dr) 67
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 6

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 23
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2
Saturday Group 3rd LTD Breed Show Veronica Mercer 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Veronica Mercer 2
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2
Friday Best In Show   Stephen Andrews 145
  Group 1st   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Richard Paquette 16
  Best Of Breed   Richard Paquette 4
Sunday Group 3rd   Bonnie Derry 17
  Best Of Breed   Bonnie Derry 4
Saturday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 23
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5

Show Date
Queon Lure Coursing Association May 20 to May 20, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 6

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 35
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 1
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 31
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Group 2nd   Rick Fehler 23
  Group 1st   Barbara Arndt 28
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Letitia Bett 27
  Best Of Breed   Letitia Bett 6
Saturday Group 1st   Janet Lobb 33
  Best Of Breed   Janet Lobb 6
Friday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 16
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Fernando Da Costa Maia 39
  Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 3 (0-0-2-2)
Saturday Reserve Best In Show   Juan Miranda Saucedo N/A
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 50
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 4 (0-1-2-2)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Doug Gaudin 136
  Group 1st   Doug Gaudin 29
  Group 1st   Avery Gaudin 28
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 2
Saturday Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 21
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 3
  Best Of Breed   Denys Janssen 3
Friday Group 3rd   Robert Whitney 21
  Best Of Breed   Robert Whitney 2

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 40
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 7
Saturday Group 1st   Michel Bouchard 50
  Best Of Breed   Michel Bouchard 7
  Group 4th LTD Breed Show Lee Anne Bateman 44
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 7
Friday Best In Show   Michel Bouchard 270
  Group 1st   Ted Fahlgren 25
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 6

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Veronica Mercer 38
  Best Of Breed   Veronica Mercer 2 (0-0-1-2)
Saturday Best In Show   Edd Bivin 340 *
  Group 1st   Virginia Lyne 47
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (0-2-1-1)
Friday Group 1st   Sean Shields 38
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (0-2-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 31
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 3 (0-1-2-1)
Saturday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 31
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (0-1-2-1)
Friday Group 1st   Avery Gaudin 29
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
Thursday Group 1st   Doug Gaudin 20
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 3 3
Group Ranking: 9 10 10 12 13
All Breed Ranking: 71 73 81 95 99

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 14 11 15   1 0 1 0 4   1115
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)
Wednesday Best Of Breed   Alan Ewles 1 (0-0-1-1)
Tuesday Group 4th   Geraldine Taylor 19
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3 (0-2-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-1-1)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 11 (1-5-6-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
Saturday Group 1st   Ted Fahlgren 29
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 3 (1-2-1-0)
Friday Group 2nd   Judi Elford 11
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 7
Saturday Group 2nd   Jon Cole 40
  Best Of Breed   Jon Cole 7
Friday Group 4th   Robert Rowbotham 21
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 30 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Canalizo 62
  Best Of Breed   Michael Canalizo 7

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joe Walton 45
  Best Of Breed   Joe Walton 7
Saturday Best Of Breed   Michael Leonard 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 4 (0-3-2-0)
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A
  Select Dog   Mike Jackman N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Judith Taylor N/A
Sunday Group 2nd   Donna Conod 11
  Group 2nd   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 2nd   Javier Ramirez Gomez 13
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 2 (0-0-2-1)
  Select Dog   Judy Horton N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Grant Townsend 18
  Group 4th   Ray Smith 10
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Group 4th   Allan Brown 17
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Yvonne Savard 16
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Group 4th   Stephen Dainard 21
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Marilyn O'Neill 13
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada September 04 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 12

Show Date
Capital Area Sighthound Association September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Thomas Nesbitt 22
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Denys Janssen 23
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Saturday Group 2nd   Anne Katona 69
  Best Of Breed   Anne Katona 6

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 3
Friday Group 4th   Shirley Limoges 28
  Best Of Breed   Shirley Limoges 2

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 06 to August 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Steven Gladstone 36
  Best Of Breed   Steven Gladstone 7

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 9
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 38
  Best Of Breed   Michael Lanctot 8
Friday Group 1st   Christian Molina Galvez (Dr) 19
  Best Of Breed   Romy Hochfield 4

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 14
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Mark Houston-McMillan 23
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4 (0-2-2-1)
  Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Club Canin du Fjord July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 4th   Melvin Beech 5
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 15
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 3rd   Carlos Roberto Flaquer Rocha 14
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Rita Walker 7
Friday Group 4th   Pamela Bruce 46
  Group 4th   Stephen Dainard 42
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 16
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 4

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
Saturday Group 3rd   Sandra Lex 14
  Best Of Breed   Sandra Lex 2
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 2

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Filiberto Arniella 13
  Group 2nd   Michael Lanctot 7
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 13
  Group 2nd   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michelle Scott 6
Sunday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 24
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 7
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 39
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 7

Show Date
Queon Lure Coursing Association May 21 to May 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 8

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 1
Saturday Group 2nd   David Eadie 7
  Group 3rd   Mike Macbeth 3
  Best Of Breed   David Eadie 1
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 29
  Best Of Breed   Lucie Paradis 6
Friday Group 3rd   Heather Langfeld 21
  Best Of Breed   Heather Langfeld 5

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jacqueline Rusby 19
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
Saturday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 18
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 2
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 2
Friday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 4
  Best Of Breed   Stewart Dankner 5

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 6 4 4
Group Ranking: 28 27 32 30 33
All Breed Ranking: 263 260 318 301 331

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 2 2   0 0 0 0 1   335
Win Record - 2015
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 1

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Charles Olvis 80
  Best Of Breed   Charles Olvis 2

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 43
  Best Of Breed   James Reynolds 8

Show Date
Capital Area Sighthound Association September 05 to September 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 45
  Best Of Breed   Pamela Bruce 5

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 3

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 10
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 6
  Best Of Breed   Alan Bennett 7

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Sylvie Desserne 15
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 4

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 11 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Guy Jeavons 5
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 6
Friday Group 2nd   Phyllis Pancel 17
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 5
Thursday Group 3rd   Michael Lanctot 15
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 7

Show Date
Queon Lure Coursing Association May 16 to May 16, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 9

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 6
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 4

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shirley Limoges 13
  Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Saturday Group 3rd   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Ray Smith 5

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 9 9 9 9 12
Group Ranking: 73 71 82 77 145
All Breed Ranking: 593 579 663 617 1156

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 0 3 1   0 0 0 0 0   153
Win Record - 2014
Show Date
United Kennel Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4
Saturday Group 3rd   Gloria Geringer 27
  Best Of Breed   Gloria Geringer 4
Friday Best Of Breed   Robert Stein 3

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luc Boileau 0

Show Date
Club Canin Chomedy September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Rita Reyniers N/A
  Group 1st   Rita Reyniers 48
  Best Of Breed   Rita Reyniers 7
Friday Group 3rd   Ron Mahon 22
  Best Of Breed   Ron Mahon 6

Show Date
Capital Area Sighthound Association August 30 to August 30, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Michael Lanctot 26
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5

Show Date
Societe Canine de Quebec August 01 to August 03, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 6
Friday Group 4th   Richard Paquette 15
  Best Of Breed   Ray Smith 2
  Best Of Breed   Richard Paquette 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Monday 11th of December 2017 01:28:31 AM