Can/Am CH Valpo's Man of Steel
French Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Steele - (Male)
Owner: Susan Misch, Pat Berry, Anne McIntyre, Beverly McCann
Breeder: Sue Misch
Handler: Will Alexander
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 4 6 5
All Breed Ranking: 21 24 35 56 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
6 1 35 22 20 5   0 0 0 0 1   2662
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Harold Pybus 37
  Best Of Breed   Harold Pybus 11 (3-5-3-1)
Sunday Group 3rd   Shawn Nichols 52
  Best Of Breed   Shawn Nichols 15 (4-6-4-2)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 52
  Best Of Breed   Kathrine Grant 14 (4-6-3-2)
Friday Group 1st   Martin Doherty 54
  Best Of Breed   Martin Doherty 11 (3-5-3-1)

Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 36
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Jacqueline Rusby 34
  Best Of Breed   Andrea Robins 2 (2-0-1-0)
Friday Group 1st   Elaine Whitney 35
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (2-0-1-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 25
  Best Of Breed   Shawn Nichols 5 (2-0-2-2)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jack Ireland 5
Friday Select Dog   Erin Brown N/A

Show Date
French Bulldog Club Of Western Canada October 07 to October 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 27

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ricardo Saldana 52
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 18 (3-6-5-5)
Sunday Group 1st   Michael Hill 61
  Best Of Breed   Wayne Thompson 20 (5-7-3-6)
Saturday Best In Show   Robert Shreve 424 *
  Group 1st   Larry Kereluke 67
  Best Of Breed   Larry Kereluke 25 (8-7-6-5)
Friday Group 1st   Robert Shreve 61
  Best Of Breed   Robert Shreve 24 (7-8-5-5)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rick Fehler 15
  Group 3rd   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-1-1-0)
Saturday Best In Show   Glen Stark 131 *
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 8
  Group 1st   Robert Whitney 14
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (1-0-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Rowbotham 27
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 3 (1-0-2-1)
Saturday Group 3rd   Marilyn O'Neill 27
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (1-1-2-1)
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 22
  Group 2nd   Richard Paquette 21
  Best Of Breed   Larry Kereluke 5 (2-1-2-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-1-2-1)

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 108 *
  Group 1st   Robert Whitney 10
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best In Show   Robert Whitney 121 *
  Group 2nd   Patricia Taylor 12
  Group 1st   Elaine Whitney 15
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 16
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Saturday Group 3rd   Heather Brennan 15
  Best Of Breed   Heather Brennan 1 (0-0-2-0)
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 24
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-2-0)
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 20
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 8
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 7
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Heather Langfeld 16
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4 (1-3-1-0)
Wednesday Group 3rd   Thomas Alexander 10
  Group 4th   John Reeve-Newson (Dr) 11
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3 (1-2-1-0)
Tuesday Group 3rd   Mary White 11
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Sunday Group 3rd   Faye Strauss 26
  Best Of Breed   Faye Strauss 1 (0-0-1-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)
Thursday Group 2nd   Patricia Lanctot 11
  Group 3rd   Letitia Bett 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Letitia Bett 1 (0-1-1-0)
Wednesday Group 3rd   Sylvia Barkey 14
  Group 2nd   Fred Dewsbury 14
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 2 (0-2-1-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Allan Brown 13
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   William Gunn 16
  Best Of Breed   William Gunn 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 14
  Group 2nd   Thora Brown 13
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-1-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 6
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 17
  Group 1st   Jack Ireland 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Best Of Breed   Jack Ireland 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   John Rowton 20
  Group 2nd   Joe Lobb 15
  Best Of Breed   John Rowton 3
  Best Of Breed   Joe Lobb 3
Thursday Group 1st   Terry Carter 16
  Group 1st   Janet Lobb 20
  Best Of Breed   Terry Carter 3
  Best Of Breed   Janet Lobb 4

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Darle Heck 20
  Best Of Breed   Darle Heck 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 15
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 14
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2
Friday Group 2nd   Judi Elford 14
  Best Of Breed   Judi Elford 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Elaine Whitney 17
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 11
  Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Group 1st   Sandra Lex 19
  Best Of Breed   Sandra Lex 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Robert Indeglia (Dr) 16
  Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5 (2-2-2-0)
Friday Select Dog   David Kirkland N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Brian Reid N/A
Sunday Select Dog   Robert Ennis N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carlos Roberto Flaquer Rocha 6
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 1
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 15
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Group 2nd   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Rita Walker 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Taylor 31
  Best Of Breed   Patricia Taylor 8 (3-4-2-0)
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 32
  Best Of Breed   Sharon Derrick 7 (4-3-1-0)
Friday Best In Show   John Hodgkinson 137 *
  Group 1st   Joy Hodgkinson 23
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 24
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 6 (3-3-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6 (3-3-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Martin Doherty N/A
  Group 1st   Lynda Saranchuk 16
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (3-0-1-1)
Saturday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 14
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 4 (3-0-1-1)
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 178 *
  Group 1st   Martin Doherty 16
  Group 1st   Mel Saranchuk 15
  Best Of Breed   Martin Doherty 4 (3-0-1-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (3-0-1-1)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 8
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 3rd   Sandy Alexander 5
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Group 2nd   Avery Gaudin 9
  Group 4th   Doug Gaudin 4
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best Puppy In Show   Thomas Nesbitt N/A
  Group 3rd   David Swartwood 12
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 1
Saturday Best Puppy In Show   Robert Whitney N/A
  Group 3rd   Michael Forte 18
  BPIG   Michael Forte N/A
  Best Of Breed   Michael Forte 1
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
Friday Group 1st   Robert Whitney 16
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Valerie Gervais 30
  BPIG   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Valerie Gervais 5 (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
Saturday Group 2nd   Thora Brown 25
  Best Of Breed   Thora Brown 4 (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
Friday Group 1st   Mavis McClintock 23
  BPIG   Mavis McClintock N/A
  1st Open Dog Class   Mavis McClintock N/A
  Best Of Breed   Mavis McClintock 3 (1-2-0-1)
  Best Of Winners   Mavis McClintock (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Mavis McClintock N/A
  Winners Dog   Mavis McClintock (1-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michel Bouchard 11
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 4

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Virginia Lyne N/A
  Reserve Winners Dog   Heather Brennan N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Edd Bivin N/A
  Best Of Breed   Edd Bivin 6 (4-2-1-0)
  Best Of Winners   Edd Bivin (4-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Edd Bivin N/A
  Winners Dog   Edd Bivin (4-2-1-0)
Friday BPIG   Donna Conod N/A
  1st Open Dog Class   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 6 (4-2-1-0)
  Best Of Winners   Donna Conod (4-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Donna Conod (4-2-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 24th of November 2017 12:07:40 PM