GCh Neigenuveaux King Of The Road
Barbet
(Click on breed to view standings)
Call Name: Kent - (Male)
Owner: Norm Fargo & Florence E. Erwin
Breeder: Florence E. Erwin & Mary Spies
Handler: Norm Fargo
Website: http://www.4paws4u2.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 20 14 34 35
All Breed Ranking: 39 98 59 127 170

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 8 3 4   0 0 0 0 0   948
Win Record - 2017
Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Best Of Breed   Bill Walkey 3

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 24
Saturday Group 1st   Dianne Miller 28
Friday Group 1st   Mark Houston-McMillan 23

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 2nd   Garry Allan 43
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 2
  Group 3rd   Elaine Whitney 33
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 2
  Best Of Breed   Starr White 2
  Group 2nd   Starr White 31

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Kay Sneath 113
Saturday Group 4th   David Kittredge 149
Friday Group 2nd   George Marquis 145
  Best Of Breed   Ronald Spritzer (Dr) 3

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (1-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Fernando Da Costa Maia 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3
  Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 91
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Patricia Lanctot 43

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 15 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 5
  Group 4th   Dianne Miller 31
  Best Of Breed   Michel Bouchard 4
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 19
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 2nd   Chris Woodrow 31
  Best Of Breed   Chris Woodrow 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 4th   Wendy Schira 18
  Group 2nd   Lee Steeves 27
  Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Mary Spinelli 2 (0-2-1-0)

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 1
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 3rd   Donna Conod 47

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   France Godbout 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Thursday Best Of Breed   Irene Latchford 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 40 39 35 41 39
All Breed Ranking: 165 161 144 164 147

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 8 4   0 0 0 0 2   573
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Ann Hearn 1 (1-0-1-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Saturday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 3rd   Cherie Holmes 42
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 28

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 2nd   Doris Willis 22
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Robert Denis N/A
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Sunday Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 3rd   Denys Janssen 90
Sunday Best Of Breed   Anne Katona 2
Saturday Best Puppy In Show   Denys Janssen N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 2
  BPIG   Sean Shields N/A
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  BPIG   Loraine Boutwell N/A
  Group 3rd   Loraine Boutwell 14
Friday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Club Barbet Canada [National] August 06 to August 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Christian Jouanchicot N/A
  Best Puppy In Breed   Christian Jouanchicot N/A
  Best Opposite in Juvenile Sweeps   Renee Fortier N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Judith Taylor N/A
Friday BPIG   Cherie Holmes N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Nicholas De Bedout N/A
  BPIG   Nicholas De Bedout N/A
  Group 3rd   Nicholas De Bedout 46
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 4 (0-3-1-1)
Sunday Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A
  Best Of Breed   Paul Stanton 4 (0-3-1-1)
  BPIG   Paul Stanton N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (0-3-1-1)
  Group 3rd   Ed Wild 76

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Group 3rd   Larry Kereluke 12
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-0-2-2)
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 21
Wednesday Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   John Hodgkinson 27
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (0-0-2-2)

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 16 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Branch 0
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Andrews N/A
  BPIG   Stephen Andrews N/A
  Best Of Breed   Stephen Andrews 0
  Group 4th   Stephen Andrews 5
Saturday Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A
  BPIG   Heather Brennan N/A
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Puppy In Breed   Joan Colbourn N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  BPIG   Federico Fernandez N/A
  Group 2nd   Federico Fernandez 23
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
  BPIG   Mary White N/A
Sunday Best Puppy In Show   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  BPIG   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Group 3rd   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 19
Saturday Group 3rd   Lawrence Sinclair 18
  Best Puppy In Breed   Lawrence Sinclair N/A
  Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
  BPIG   Lawrence Sinclair N/A
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  BPIG   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Group 4th   Tempest Deptuch 15
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday BPIG   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 4th   Michael Woods (Dr) 35
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Frank Washabaugh N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Steven Herman (Dr) N/A
  Best Of Breed   Steven Herman (Dr) 0
Saturday Best Puppy In Breed   Fabio Amorim N/A
  Best Of Breed   Fabio Amorim 0
Friday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  BPIG   Bill Walkey N/A
  Group 2nd   Bill Walkey 36
Saturday Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 2 (1-2-0-0)
  Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Irene Latchford (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (1-2-0-0)
  Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Irene Latchford (1-2-0-0)
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (1-2-0-0)
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Junior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Lee Steeves (1-2-0-0)
  Junior Puppy Dog Class   Lee Steeves N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A
  Best Of Winners   Lee Steeves (1-2-0-0)
Friday Winners Dog   Vickie Umpleby (1-2-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A
  Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-2-0-0)
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Junior Puppy Dog Class   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Winners   Marilyn O'Neill (1-2-0-0)
  Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (1-2-0-0)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Winners Dog   Dana Cline N/A
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Junior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Junior Puppy Dog Class   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Winners   Terill Udenberg (Dr) (1-3-1-1)
Saturday Best Of Winners   Ed Wild (1-3-1-1)
  Junior Puppy Dog Class   Ed Wild N/A
  Winners Dog   Ed Wild (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
Friday Best Of Winners   David Kelland (1-3-1-1)
  Winners Dog   Larry Kereluke (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Junior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Best Of Winners   Larry Kereluke (1-3-1-1)
  Junior Puppy Dog Class   David Kelland N/A
  Winners Dog   David Kelland (1-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   David Kelland N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Stewart Dankner N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 3-6 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
Saturday 3-6 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Friday 3-6 Month Dog Class   Alan Bennett N/A
  Best Baby Puppy In Group   Alan Bennett N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday 3-6 Month Dog Class   Doug Gaudin N/A
Monday 3-6 Month Dog Class   Avery Gaudin N/A
Sunday 3-6 Month Dog Class   Lee Steeves N/A

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Breed   Davor Javor N/A
  Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty   Davor Javor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 25th of June 2017 12:04:53 PM