Can.GCh/Am.GCh Wittersham Sunday's Child
Spaniel (English Cocker)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Danny - (Male)
Owner: Eugene Phoa
Breeder: Eugene Phoa
Handler: David & Pat Gignac
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 2 2 2 2
Group Ranking: 17 13 11 10 7
All Breed Ranking: 67 55 42 40 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 3 13 14   0 0 1 0 3   1164
Win Record - 2017
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 21

Show Date
Glacier View Kennel Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Grant Townsend 25
Tuesday Group 4th   Brenda Wilson 25

Show Date
Sporting Dog Club Of British Columbia July 22 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Keith Simmons 100
  Best Of Breed   Keith Simmons 3
Saturday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 3

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Keith Simmons 86
  Best Of Breed   Keith Simmons 5
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 5
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 5
Thursday Best Of Breed   Patrice Johansen 3

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 13 to July 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dianne Jovanovic 6

Show Date
Yukon Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Yvonne Savard 8
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 3rd   Denise Cornelssen 9
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Saturday Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 3rd   Letitia Bett 8
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Group 4th   Peter Machen 7
  Group 3rd   Honey Glendinning 8
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 21
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Saturday Group 3rd   Janet Buchanan 22
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Friday Group 3rd   Sandy Alexander 15
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3
Saturday Best Of Breed   Lesley Chalmers 2
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1
  Group 3rd   Michael Hill 18
Thursday Best Of Breed   David Denis 0
  Group 3rd   David Denis 18

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sharon Derrick 25
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-1-3-0)
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-2-0)
Friday Best In Show   Joy Hodgkinson 146 *
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   John Hodgkinson 31
  Group 4th   Irene Latchford 18

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 50
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 47
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 27
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Shoreman 7
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 7
  Group 4th   David Gilmour 34
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 7
  Group 4th   Polly Smith 37

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 6
Thursday Group 4th   Karsten Kaemling 29
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 6

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 3
  Group 3rd   James Reynolds 38
Saturday Best Of Breed   Leni Finne 3
  Group 2nd   Leni Finne 47
Friday Best Of Breed   Julio Rueda 3
  Group 4th   Julio Rueda 21

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 4
  Group 4th   Ainslie Mills 29
Friday Group 2nd   Mary White 32
  Best Of Breed   Mary White 2

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fabricio Pastor Aguilar 2
  Group 4th   Fabricio Pastor Aguilar 46
Saturday Best Of Breed   Gerson Ayala 3
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Group 3rd   Linda Kraft 53
Thursday Group 4th   Catherine Barlow 26
  Group 3rd   Nancy Popovich 20
  Best Of Breed   Catherine Barlow 2
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 7 7 13 24 23
Group Ranking: 103 102 151 470 438
All Breed Ranking: 463 458 669 2307 2120

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 0 0 3   0 0 0 0 0   197
Win Record - 2016
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Olga Gagne 46
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
Friday Group 4th   Francois Bernier 35
  Best Of Breed   Francois Bernier 2

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carl Liepmann 2
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 3
Friday Group 4th   Richard Meen (Dr) 47
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy Horton 0
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 3
Friday Reserve Best In Show   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 3
  Group 1st   Joan Beech 40

Show Date
BC Cocker Spaniel Club October 08 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Luis Pinto Teixeira N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Douglas 0

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Vickie Umpleby N/A
Wednesday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Charles Bett 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Charles Bett 21

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 140 140 132 125 135
All Breed Ranking: 578 577 543 500 550

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 4 2   0 0 0 0 0   147
Win Record - 2015
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Margaret Jones 12
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 4th   Stephen Dainard 7
  Group 4th   Joan Beech 7
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (1-0-1-0)
Sunday Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3
  Group 2nd   Mel Saranchuk 27
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 25
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 2
  Best Of Breed   Carmen Haller 2
  Group 3rd   Grant Townsend 29
  Group 3rd   Carmen Haller 27

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 01:34:10 AM