Am CH/Can GCH MBPIS GCh. Bianca's BrazosRiver Jon Adams FDJ
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Quincy - (Male)
Owner: Mary Ellen Whyte / Suzanne Dillin
Breeder: Mary Ellen Whyte / Suzanne Dillin
Conformation Handler: Mary Ellen Whyte
Performance Handler: Mary Ellen Whyte
Website: http://www.biancagsp.net


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 2 1
Group Ranking: 39 38 32 31 24
All Breed Ranking: 160 153 143 131 105

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 3 5 6 3   0 0 0 0 0   569
Win Record - 2017
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 19
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 30
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2 (0-1-2-0)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada [Regional] July 16 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Field Dog   Keith Simmons N/A

Show Date
German ShortHaired Pointer Club of Canada [National] July 15 to July 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Field Dog   Dianne Jovanovic N/A

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 13 to July 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Field Dog In Specialty   Dianne Jovanovic N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 27
  Best Of Breed   Carol Graham 4
  Best Of Breed   Judith Shurb 4
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 22
  Best Of Breed   Carmen Haller 4
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Melvin Beech 18
  Group 2nd   Joan Beech 21
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
  Best Of Breed   Joan Beech 2
Saturday Group 4th   Michelle Scott 14
  Group 4th   Karsten Kaemling 15
  Best Of Breed   Michelle Scott 2
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 18
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 59
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 7

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Donna Conod N/A
  Group 1st   Donna Conod 32
  Group 1st   Fred Dewsbury 29
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 32
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alberto Berrios 8

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymundo Lo 9
Saturday Best Of Breed   Suzanne Hemminger 10
Friday Group 3rd   Judy McVeigh 62
  Best Of Breed   Judy McVeigh 7

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peggy Beisel-McIlwaine 62
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 5
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 5
Friday Best Of Breed   Cec Ringstrom 5

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 64 62 60 56 52
All Breed Ranking: 280 273 249 235 202

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 9 4 3   0 0 0 0 0   353
Win Record - 2016
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 12
  Group 2nd   Peter Machen 13
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 13
  Group 2nd   Patricia Lanctot 13
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Friday Group 2nd   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Lakes District Kennel Club May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 23
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 24
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Best Puppy In Show   Brenton Wright N/A
  Group 2nd   Harold Pybus 29
  BPIG   Harold Pybus N/A
  Group 2nd   Brenton Wright 29
  BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 8

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 19
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Group 4th   Valerie Gervais 6
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Puppy In Show   Wendy Schira N/A
  Reserve Best Puppy In Show   Doug Windsor N/A
  Group 3rd   Doug Windsor 15
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Group 2nd   Wendy Schira 18
  BPIG   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Group 4th   Lee Anne Bateman 14
  Group 4th   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Heather Langfeld N/A
  Group 3rd   Heather Langfeld 85
  BPIG   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Heather Langfeld 7
Saturday BPIG   Kristen Francis N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Best Baby Puppy In Group   Janet Lobb N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Terill Udenberg (Dr) N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Marie-J Cloutier 99.0
Saturday Novice B   Bill Blair 94.0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Jeffrey Lunder 97.0

     
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 12:50:59 AM