MBIS, BISS Can GCH, Am GCH Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Oceano - (Male)
Owner: Donna Gottdenker
Breeder: Donna Gottdenker / Hugo Oliveira
Handler: Edgar Rojas
Website: http://claircreekpwds.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
29 8 93 38 11 2   1 0 0 0 2   9167
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Irene Latchford 43
  Best Of Breed   Irene Latchford 6 (1-4-1-1)
Monday Group 1st   Lee Steeves 51
  Best Of Breed   Lee Steeves 6 (1-4-1-1)
Sunday Group 1st   Melody Roth 52
  Best Of Breed   Melody Roth 5 (1-3-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tony Vandendool 26
  Best Of Breed   Tony Vandendool 4 (1-2-2-0)
Saturday Group 1st   Kristen Francis 36
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4 (1-2-2-0)
Friday Group 4th   Cheryl Paterson 23
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-2-2-0)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 21
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Group 1st   Ann Felske-Jackman 25
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1
Friday Group 3rd   Guy Jeavons 13
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Thora Brown 23
  Best Of Breed   Thora Brown 1
Friday Group 2nd   Shirley Limoges 12
  Group 1st   Keke Kahn 15
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
  Best Of Breed   Keke Kahn 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 52
  Best Of Breed   Grant Townsend 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Paula Hartinger 36
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 43
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Best In Show   Jacqueline Rusby 180
  Reserve Best In Show   Ted Fahlgren N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 25
  Group 1st   Barbara Heal 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rui Oliveira 24
  Best Of Breed   Rui Oliveira 4 (1-3-1-0)
Saturday Group 1st   Rafael Otalora Robayo 32
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 2 (1-1-1-0)
Friday Select Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lee Anne Bateman 128
  Group 1st   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Sunday Group 1st   Mary White 22
  Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Reserve Best In Show   Letitia Bett N/A
  Group 1st   Letitia Bett 23
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Group 2nd   Olga Gagne 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Harold Pybus 135
  Group 1st   Heather Brennan 21
  Best Of Breed   Heather Brennan 3
Saturday Group 2nd   Ole Nielsen 25
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 17
  Group 1st   Harold Pybus 21
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Best Of Breed   Harold Pybus 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marjorie Martorella 19
  Best Of Breed   Marjorie Martorella 4 (2-2-1-0)
Saturday Group 1st   Rick Fehler 25
  Best Of Breed   Rick Fehler 7 (4-3-1-0)
Friday Group 2nd   Brian Taylor 17
  Group 2nd   Wendy Schira 17
  Best Of Breed   Brian Taylor 7 (4-2-2-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 7 (4-2-2-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Fabian Daza 308
  Group 1st   Vickie Umpleby 70
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
Saturday Group 2nd   James Reynolds 74
  Best Of Breed   James Reynolds 3

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 2nd   Raymond Lariviere 7
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francis Smith Moffat 202 *
  Group 1st   Francis Smith Moffat 29
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 7 (2-2-3-1)
Saturday Group 1st   James Reynolds 30
  Best Of Breed   James Reynolds 8 (3-2-3-1)
Friday Group 1st   Brian Reid 26
  Best Of Breed   Brian Reid 9 (3-3-3-1)
  Select Dog   Klaus Anselm (Dr) N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Jacqueline Rusby 118 *
  Best In Show   Phyllis Pancel 108 *
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  Group 1st   Phyllis Pancel 8
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Sunday Group 1st   Leyda Perez 9
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 03 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Group 3rd   Elizardo Valadez 16
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 1
Thursday Group 1st   Brenton Wright 28
  Best Of Breed   Brenton Wright 1

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carlos Quinones 36
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Sunday Group 2nd   Robert Vandiver 30
  Best Of Breed   Robert Vandiver 0
Saturday Best In Show   Carlos Quinones 459
  Group 1st   Cec Ringstrom 59
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 46
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Judi Elford 12
  Best Of Breed   Judi Elford 2

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 260
  Group 1st   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
Friday Group 1st   Karl Erik Johansson 28
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 1

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michel Chaloux 57
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Aramis (Joy) Lim N/A
  Group 1st   Larry Kereluke 50
  Best Of Breed   Jean McErlane 1
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 53
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
Friday Group 1st   Stephen Dainard 49
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1
Thursday Group 1st   Cheryl Paterson 47
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 09 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 1

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   William Rodriguez Umana N/A
  Group 1st   Jean-Louis Blais 64
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
Saturday Best In Show   Silvana Terezinha Bottini 307
  Group 1st   Rita Biddle 79
  Best Of Breed   Rita Biddle 1

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Sunday Group 3rd   Adolfo Martinez Noguera 118
  Best Of Breed   Donna Conod 2
Saturday Group 2nd   Nina Karlsdotter 124
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 2
Friday Best Of Breed   Edd Bivin 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Alan Ewles 142
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 22
  Group 1st   Ann Felske-Jackman 18
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 2 (1-0-1-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 33
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 2nd   Leyda Perez 36
  Best Of Breed   Leyda Perez 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Rony Doedijns N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Irenne Bader 15
  Best Of Breed   Irenne Bader 1
Tuesday Group 1st   Chris Graham 15
  Best Of Breed   Chris Graham 1
Monday Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 14
  Group 3rd   Franklin Van der Spuy 12
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1

Show Date
Club Canin du Fjord July 18 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Letitia Bett 82
  Best In Show   Sandra Lex 77
  Group 1st   Letitia Bett 13
  Group 1st   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best In Show   Charles Bett 82
  Best In Show   Lee Anne Bateman 84
  Group 1st   Charles Bett 13
  Group 1st   Sandra Lex 13
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 1

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Avery Gaudin 22
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Chris Graham 61
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 72
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 77
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3
Friday Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 63
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 2nd   Anna Hewson 13
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (1-0-1-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Bruce Fraser 33
  Group 1st   Michael Hill 30
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Thursday Best In Show   Bruce Fraser 164
  Group 1st   Irene Latchford 27
  Group 1st   Judith Shurb 31
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Marilyn O'Neill 16
  Group 1st   Mary White 18
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
  Best Of Breed   Mary White 3

Show Date
Prairie Canine Academy June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Letitia Bett 129
  Group 1st   Letitia Bett 8
  Group 1st   Charles Bett 8
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
Saturday Reserve Best In Show   Ole Nielsen N/A
  Group 1st   Michel Bouchard 6
  Group 2nd   Barbara Heal 7
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Friday Best In Show   Honey Glendinning 127
  Reserve Best In Show   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Mavis McClintock 7
  Group 1st   Patricia Cummins 8
  Best Of Breed   Mavis McClintock 0
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 18
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 2nd   Brian Taylor 19
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (1-0-1-0)
Friday Group 2nd   Linda Kraft 8
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (1-0-1-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ted Fahlgren 175
  Group 1st   Donna Conod 13
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 1st   Glen Stark 16
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Best In Show   Jocelyne Gagne 138
  Group 1st   Vickie Umpleby 15
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Shirley Hubenig 53
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 4
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 66
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 66
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 4

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Alan Ewles 35
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Saturday Best In Show   Alan Ewles 168
  Group 1st   David Gilmour 33
  Group 1st   Mary White 37
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Best In Multi Breed Specialty   Mary White N/A
Friday Group 1st   Geraldine Taylor 26
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 22
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Best In Show   Nancy Popovich 197 *
  Group 1st   Nancy Popovich 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Olga Gagne 21
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-1-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 49
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-2-2-0)
Saturday Select Dog   Mike Jackman N/A
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 30
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (1-2-2-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 46
  Best Of Breed   Kristen Francis 8 (1-2-3-3)
Saturday Group 1st   Mavis McClintock 52
  Best Of Breed   Mavis McClintock 7 (0-3-3-2)
Friday Best In Show   Katelon Bajona-Fox 163 *
  Group 1st   Katelon Bajona-Fox 33
  Group 1st   Thomas Nesbitt 36
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 8 (1-3-3-2)
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 8 (1-3-3-2)

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Heather Langfeld 15
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Saturday Reserve Best In Show   Sumiko Ikeda N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Friday Group 1st   Norma Egginton 11
  Group 1st   Sumiko Ikeda 11
  Best Of Breed   Norma Egginton 2
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Luis Pinto Teixeira 63
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 4
Sunday Group 3rd   Hassi Assenmacher-Feyel 74
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 5
Saturday Group 2nd   John Rowton 81
  Best Of Breed   John Rowton 5
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 5

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 118
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 129
  Best Of Breed   Jack Ireland 7
Friday Group 2nd   Michael Hill 110
  Best Of Breed   Michael Hill 7

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Oscar Echandi 177
  Group 2nd   Patricia Cruz 35
  Group 1st   Oscar Echandi 37
  Best Of Breed   Patricia Cruz 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Oscar Echandi 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Patricia Cruz 29
Saturday Select Dog   Ed Wild N/A
  Select Dog   James Frederiksen N/A

Show Date
Halifax Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Judith Byrne 152
  Best In Show   Alan Ewles 97
  Group 1st   William Byrne 45
  Group 1st   Robert Rowbotham 45
  Group 1st   David Kelland 26
  Best Of Breed   William Byrne 1
  Best Of Breed   Lee Steeves 1
  Best Of Breed   David Kelland 1
Friday Group 2nd   Irene Latchford 36
  Best Of Breed   Irene Latchford 1

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Shurb 150
  Group 1st   Grant Townsend 30
  Group 1st   Judith Shurb 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best In Show   Elaine Whitney 162
  Group 1st   Robert Whitney 30
  Group 1st   Elaine Whitney 31
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 1st   Ray Smith 32
  Group 3rd   Nancy Popovich 26
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 44
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 11 (0-6-4-2)
Friday Group 2nd   Sean Shields 29
  Best Of Breed   Sean Shields 9 (0-3-4-3)

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Deborah Graffmann 38
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 5
Saturday Best In Show   Geraldine Taylor 262
  Group 1st   Geraldine Taylor 52
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 5
Friday Group 2nd   William Gunn 34
  Best Of Breed   William Gunn 5

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Doug Windsor N/A
Friday Group 3rd   Wendy Schira 32
  Best Of Breed   Wendy Schira 9 (1-4-3-2)
Thursday Group 3rd   Raymond Lariviere 21
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 5 (1-2-2-1)

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Patricia Lanctot 85
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 7
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 92
  Best Of Breed   Laura Thompson 7
Friday Group 1st   Judith Shurb 84
  Best Of Breed   Judith Shurb 7

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 5 4
All Breed Ranking: 14 16 14 15 15

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 0 26 29 13 10   0 0 0 0 1   2837
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Irene Latchford 55
  Best Of Breed   Irene Latchford 15
Saturday Group 3rd   Bo Skalin 56
  Best Of Breed   Lee Steeves 14

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 12 to December 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Terry Carter 39
  Best Of Breed   Terry Carter 10
Saturday Group 3rd   Jack Ireland 43
  Best Of Breed   Jack Ireland 11
Friday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 34
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 8

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 05 to December 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 31
  Best Of Breed   Janet Lobb 8
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 35
  Best Of Breed   Joe Lobb 10

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judith Byrne 16
  Best Of Breed   Judith Byrne 2
Saturday Group 4th   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Friday Group 2nd   William Byrne 15
  Best Of Breed   William Byrne 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 34
  Best Of Breed   Thora Brown 3
Saturday Best Of Breed   Beverly Capstick 3
Friday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 27
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 23
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 24
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
Friday Group 2nd   Barbara Heal 21
  Group 3rd   Anik Primeau 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 9
Saturday Group 4th   Elena Spector 80
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 10

Show Date
Wine Country Kennel Club October 10 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Avery Gaudin 28
  Best Of Breed   Avery Gaudin 6
Saturday Group 1st   Michael Hill 30
  Best Of Breed   Michael Hill 9
Friday Group 1st   Kristen Francis 24
  Best Of Breed   Kristen Francis 4

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 30
  Best Of Breed   Michael Shoreman 4
Saturday Group 4th   Robert Dawson 32
  Best Of Breed   Robert Dawson 2
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 26
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 31
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 6
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 5

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Tibben 28
  Best Of Breed   Nancy Tibben 3
Saturday Group 2nd   Mary White 37
  Best Of Breed   Mary White 4
Friday Best In Show   John (Fred) Peddie 106
  Group 1st   Norma Egginton 19
  Best Of Breed   Norma Egginton 2

Show Date
Essex County Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Aida Rivera Franco 17
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Sunday Group 2nd   Juan Alberto Grillo Londono 17
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 28 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Christian Jouanchicot 2

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Michael Leonard 16
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 1
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 51
  Best Of Breed   Barbara Heal 1

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Phyllis Wolfish 15
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Thursday Best In Show   Phyllis Wolfish 108
  Group 1st   Heather Brennan 13
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 14 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 36
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 40
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 0
Thursday Group 1st   Michael Hill 39
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Portuguese Water Dog Club Of Canada August 09 to August 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 35

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Cruz 80
  Best Of Breed   Patricia Cruz 23
Saturday Group 2nd   Dianne Miller 90
  Best Of Breed   Dianne Miller 14
Friday Group 2nd   Sylvie Desserne 90
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 27

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Tim Doxtater 10
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
Wednesday Group 2nd   Alan Bennett 13
  Group 2nd   Donald Emslie 23
  Best Of Breed   Alan Bennett 3
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
Tuesday Group 3rd   Doris Willis 13
  Group 1st   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Doris Willis 4
  Best Of Breed   Judith Shurb 4

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Glen Stark 27
  Best Of Breed   Glen Stark 7
Sunday Group 1st   Robert Shreve 48
  Best Of Breed   Robert Shreve 7
Saturday Group 2nd   Carlos Quinones 41
  Best Of Breed   Carlos Quinones 7

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 30 to August 01, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Len Harfield 20
  Best Of Breed   Len Harfield 10
Wednesday Group 2nd   Thomas Alexander 16
  Group 2nd   Sandy Alexander 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 7
  Best Of Breed   Sandy Alexander 10

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Filiberto Arniella 39
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0
Friday Best Of Breed   Lyn Brand 0

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Doris Willis 14
  Best Of Breed   Doris Willis 0
Tuesday Group 2nd   Carol Graham 15
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Monday Group 1st   Jacqueline Rusby 17
  Group 1st   Lynda Berar 16
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Lynda Berar 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 18
  Group 1st   Judith Byrne 16
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 18
  Group 2nd   Mike Macbeth 14
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Edgar Bajona 24
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2

Show Date
London Canine Association July 11 to July 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Filiberto Arniella 156
  Group 1st   Filiberto Arniella 16
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 3
Saturday Group 1st   Charles Bett 22
  Best Of Breed   Charles Bett 3
Friday Best In Show   Ed Wild 130
  Group 1st   Letitia Bett 17
  Group 1st   Ed Wild 16
  Best Of Breed   Ed Wild 3
  Best Of Breed   Letitia Bett 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 04 to July 07, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lisa Avery 9
  Best Of Breed   Lisa Avery 1
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 12
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Saturday Group 1st   Donna Conod 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Friday Best In Show   Carl Liepmann 79
  Group 1st   Carl Liepmann 12
  Best Of Breed   Carl Liepmann 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Anna Hewson 55
  Best Owner Handled In Group   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 8

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Rick Fehler 20
  Group 2nd   Irene Latchford 29
  Best Of Breed   David Kelland 4
  Best Of Breed   Joyce Love 3
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 68
  Best Of Breed   Irene Latchford 6
Saturday Group 3rd   Brenda Wilson 57
  Best Of Breed   Brenda Wilson 6

Show Date
Arnprior Canine Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cec Ringstrom 2
Saturday Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 19
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2
Friday Group 4th   Rita Walker 10
  Best Of Breed   Rita Walker 2

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 25
  Best Of Breed   Linda Kraft 5
Saturday Group 4th   Marilyn O'Neill 32
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 5
Friday Group 2nd   Lucie Paradis 39
  Best Of Breed   Lucie Paradis 6

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 19 16 16 N/A N/A
Group Ranking: 360 353 337 N/A N/A
All Breed Ranking: 2321 2274 2198 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   24
Win Record - 2013
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Friday Group 4th   Stephen Dainard 15
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Christian Gomez N/A
  Best Of Breed   Christian Gomez 6
Friday BPIG   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By