BIS BISS Am GCh Can GChEx Iroc Viva Las Vegas, Am/Can RN, CGC
Bulldog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Vinny - (Male)
Owner: Kandie Kroonen
Breeder: Kandie Kroonen
Handler:
Website: http://www.irocbulldogs.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 4 3
All Breed Ranking: 39 36 34 41 38

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 19 13 15 11   0 0 0 0 1   1797
Win Record - 2016
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cecilia Martinez 1
Friday Group 3rd   Mel Saranchuk 21
  Group 2nd   Terry Carter 20
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 2

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 3
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 4

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joan Beech 25
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 3rd   Judy Horton 23
  Best Of Breed   Judy Horton 0
Friday Best In Show   Joan Beech 171 *
  Group 1st   Melvin Beech 21
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edd Bivin 3
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 3
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 3
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 3

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Susan Norris-Jones 16
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 2
  Best Of Breed   Ed Wild 2
Saturday Group 3rd   David Swartwood 15
  Group 4th   Edward MacDonald 12
  Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Edward MacDonald 2
Friday Group 3rd   Judith Shurb 13
  Best Of Breed   Judith Shurb 3

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harto Stockmari 19
  Best Owner Handled In Group   Harto Stockmari N/A
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   June Wall 2
Saturday Group 2nd   Yvonne Savard 23
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 2

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 5
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5
Friday Best Of Breed   Terry Carter 5

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Stephen Dainard 21
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 28
  Group 1st   Rick Fehler 28
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
  Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Saturday Group 4th   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 3

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Murray Eason 19
  Best Of Breed   Murray Eason 2
Wednesday Group 2nd   John Rowton 19
  Best Of Breed   John Rowton 2
Tuesday Group 2nd   Tempest Deptuch 21
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judith Byrne 33
  Best Of Breed   Judith Byrne 2
Sunday Best In Show   Judith Byrne 202
  Group 1st   Marion Postgate 37
  Best Of Breed   Marion Postgate 2
Saturday Group 4th   Denise Cornelssen 23
  Best Of Breed   Kim Hamel 2

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 11
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Group 3rd   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 3rd   Maribel Sy 9
  Group 1st   Margaret Jones 16
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Judi Elford 18
  Best Of Breed   Judi Elford 4
Thursday Best Of Breed   Guy Spagnolo 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rosemary Shoreman 11
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 1st   Darle Heck 18
  Group 3rd   Wendy Maisey 10
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Friday Group 3rd   Letitia Bett 12
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 15
  Group 1st   Peter Machen 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 8
  Group 2nd   Patricia Lanctot 6
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Group 1st   Rick Fehler 12
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Olga Gagne 134
  Group 1st   Olga Gagne 18
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 18
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Friday Group 1st   Susan Quesnel 18
  Group 1st   Allan Brown 21
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Vickie Umpleby 41
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 6
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 9

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Larry Kereluke 21
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Sunday Group 1st   Darle Heck 25
  Best Of Breed   Darle Heck 1
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 18
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Sunday Best Of Breed   Carol Mulcahy 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Friday Best Of Breed   Patricia Hastings 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 18
  Best Of Breed   Mary White 1
Friday Group 4th   Sandy Alexander 13
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5
Sunday Best Of Breed   Wanda Spediacci 6
Saturday Group 2nd   Darle Heck 54
  Best Of Breed   Darle Heck 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2
Saturday Group 3rd   Wendy Maisey 41
  Best Of Breed   Wendy Maisey 2
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nancy Popovich 52
  Best Of Breed   Judy McVeigh 3
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 48
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Friday Group 4th   Shawn Nichols 37
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 30
  Group 3rd   Valerie Gervais 14
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 30
  Group 3rd   Linda Kraft 26
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
  Best Of Breed   Doug Windsor 3
Friday Group 4th   Lee Anne Bateman 19
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 2 2 6
Group Ranking: 20 20 18 17 60
All Breed Ranking: 136 136 145 146 522

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 3 8 5 3 3   0 0 0 0 0   661
Win Record - 2015
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 20 to November 22, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Judith Byrne N/A
  Group 1st   Judith Byrne 21
  Best Of Breed   Judith Byrne 6
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 6

Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Richard Lopaschuk 13
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
Saturday Group 3rd   Ray Smith 12
  Best Of Breed   Ray Smith 5
Friday Reserve Best In Show   Gloria Kerr N/A
  Group 1st   Brenton Wright 12
  Group 2nd   Tempest Deptuch 14
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4
  Best Of Breed   Gloria Kerr 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 5
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 4

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 44
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Margaret Jones 23
  Group 4th   Judy McVeigh 11
  Best Of Breed   Margaret Jones 2
  Best Of Breed   Judy McVeigh 2
Saturday Best In Show   Joan Beech 176
  Group 1st   Joan Beech 19
  Best Of Breed   Joan Beech 2
  Best Of Breed   Melvin Beech 2
Friday Group 2nd   Garry Allan 21
  Group 3rd   Stephen Dainard 15
  Best Of Breed   Garry Allan 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 29
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 6
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 31
  Best Of Breed   Pamela Bruce 5
Friday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Richard Lopaschuk 32
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandy Gelinas 16
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 5
Saturday Group 4th   Susan Quesnel 22
  Best Of Breed   Susan Quesnel 6
Friday Group 2nd   Charles Trotter 25
  Best Of Breed   Charles Trotter 5

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 7
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 10
Thursday Best Of Breed   Dianne Ivey 5

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Allan Pepper 8
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 8
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 9

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 6
Saturday Group 3rd   Donald Fitzsimmons 21
  Best Of Breed   Allan Brown 6
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 6
Friday Group 2nd   Neil Graves 28
  Best Of Breed   Ed Wild 7
  Best Of Breed   Neil Graves 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Toddie Clark 6
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 6

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 12 12 12 14 15
Group Ranking: 87 86 80 96 138
All Breed Ranking: 867 852 804 921 1393

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 3   0 0 0 0 0   92
Win Record - 2014
Show Date
Battle River Canine Association October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 13
Friday Best Of Breed   Stephen Hubbell 8

Show Date
Skaha Kennel Club September 05 to September 07, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Julio Ronco 11
  Best Of Breed   Julio Ronco 2

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   George Kostopoulos 22
  Best Of Breed   George Kostopoulos 11

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 31
  Best Of Breed   Melvin Beech 11

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jorge Nallem 7

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2015

Win Record - 2015
Show Date
Skaha Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Gwen Roswell 79.0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Novice A   Lionel Whittaker 81.0
Friday Novice A   Jeffrey Lunder 79.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:47:56 AM