MBIS MBISS BINS GR. CH. Ashstone's Atria
Havanese
(Click on breed to view standings)
Call Name: Riki - (Female)
Owner: Cheryl Drake & Norm Fargo
Breeder: Cheryl Drake & Norm Fargo
Handler:
Website: http://ashstonehavanese.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 6 6 5
All Breed Ranking: 35 34 32 31 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 3 23 18 17 15   0 0 1 0 2   1825
Win Record - 2016
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ted Fahlgren 23
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (0-1-0-2)
Friday Group 2nd   Judith Shurb 22
  Best Of Breed   Judith Shurb 2 (0-1-0-2)

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Torbjorn Skaar N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 11
Friday Group 4th   Laurie Campbell 39
  Best Of Breed   Laurie Campbell 10

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Phyllis Pancel 5
  Best Of Breed   Michael Guy 5 (2-2-0-2)
Saturday Group 4th   Sandra Anderson 16
  Best Of Breed   Sandra Anderson 7 (2-2-1-3)
Friday Group 4th   Janet Lobb 16
  Best Of Breed   Joe Lobb 9 (2-4-1-3)
  Best Of Breed   Janet Lobb 9 (2-4-1-3)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 13
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-1-1-1)
Friday Group 2nd   Glen Stark 22
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-1-2-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Robert Denis 21
  Best Of Breed   Robert Denis 7 (3-2-1-2)
Sunday Group 4th   Janet Lobb 26
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 7 (2-3-1-2)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 7 (2-3-1-2)
Saturday Group 1st   Michael Guy 28
  Group 3rd   Joe Lobb 29
  Best Of Breed   Michael Guy 8 (3-3-1-2)
  Best Of Breed   Joe Lobb 8 (3-3-1-2)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 11
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 3rd   Loraine Boutwell 15
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 8
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Societe Canine de Quebec August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Alan Bennett 31
  Group 1st   Lucie Paradis 30
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Paul Stanton 3 (0-3-0-1)
Sunday Group 3rd   Ed Wild 16
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (1-2-0-1)
Saturday Group 4th   Nicholas De Bedout 16
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 3 (1-2-0-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jocelyne Gagne 17
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-2-0-1)
Thursday Best Of Breed   Larry Kereluke 3 (1-2-0-1)
Wednesday Group 2nd   John Hodgkinson 16
  Group 4th   Joy Hodgkinson 10
  Best Of Breed   John Hodgkinson 3 (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (1-2-0-1)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ben Wasylyshen 16
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor N/A
  Group 1st   Geraldine Taylor 28
  Group 1st   Ted Fahlgren 26
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 3 (2-0-1-1)

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario July 09 to July 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Michael Hill 3

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Norma Egginton 11
  Group 4th   Betsy Dale 11
  Best Of Breed   Norma Egginton 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Betsy Dale 2 (2-0-0-1)
Sunday Group 1st   Mary White 24
  Best Of Breed   Mary White 4 (2-1-0-2)
Saturday Group 3rd   Cheryl Paterson 13
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (2-0-0-1)
Friday Group 2nd   Melvin Beech 14
  Group 2nd   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Melvin Beech 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Joan Beech 2 (2-0-0-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 19
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 15
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Robert Whitney 8
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Group 2nd   Doris Willis 6
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Woods (Dr) 24
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 12
Saturday Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 26
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 10
Friday Group 1st   Wendy Anderson 22
  Best Of Breed   Wendy Anderson 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Colin Hamilton 1 (0-0-0-2)
Sunday Group 3rd   Frank Washabaugh 27
  Best Of Breed   Frank Washabaugh 0
Saturday Best Of Breed   Robert Hutton 0
Friday Group 3rd   Fabio Amorim 32
  Best Of Breed   Fabio Amorim 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Alan Ewles 145 *
  Group 1st   Alan Ewles 13
  Group 1st   Nancy Popovich 10
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Sunday Group 1st   Martin Doherty 17
  Best Of Breed   Martin Doherty 5 (3-1-1-1)
Saturday Group 4th   Bill Walkey 12
  Best Of Breed   Bill Walkey 5 (3-1-1-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elizardo Valadez 14
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 5 (1-1-1-3)
Saturday Group 3rd   Mike Jackman 16
  Best Of Breed   Mike Jackman 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Allan Pepper 5 (1-2-1-1)
Friday Group 2nd   Philip Wendling 15
  Group 2nd   Sylvia Barkey 22
  Best Of Breed   Philip Wendling 5 (1-3-1-1)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 5 (1-3-1-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Shoreman N/A
Saturday Select Bitch   Rosemary Shoreman N/A
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 17
  Group 3rd   Morley Thornton 15
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (0-2-0-2)
  Best Of Breed   Morley Thornton 3 (0-2-0-2)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 18
  Group 3rd   Judith Taylor 13
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 4
  Best Of Breed   Judith Taylor 4
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 13
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Friday Group 1st   Olga Gagne 18
  Group 4th   Igor Vygouzov 11
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 3

Show Date
Havanese Fanciers of Canada April 02 to April 02, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 7

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Alexander 134 *
  Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Sandy Alexander 15
  Group 1st   Thomas Alexander 16
  Best Of Breed   Sandy Alexander 6 (3-1-0-3)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 6 (3-1-0-3)
Saturday Group 1st   Wendy Schira 16
  Best Of Breed   Wendy Schira 6 (3-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
Friday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby N/A
  Group 1st   Vickie Umpleby 17
  Group 1st   Philip Wendling 17
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 7 (4-1-0-3)
  Best Of Breed   Philip Wendling 7 (4-1-0-3)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dana Cline 20
  Best Of Breed   Dana Cline 6 (1-4-0-2)
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 22
  Group 1st   Sandy Alexander 26
  Best Of Breed   Thomas Alexander 6 (1-4-0-2)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 6 (1-4-0-2)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Larry Kereluke 23
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2 (0-2-0-1)
Friday Best In Show   Susan Norris-Jones 186 *
  Group 1st   Susan Norris-Jones 19
  Group 2nd   Ed Wild 15
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Joan Colbourn 1 (0-1-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   John Rowton 20
  Best Of Breed   John Rowton 6
Friday Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 4

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 22
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 26
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best BBE In Group   Michael Lanctot N/A
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Thursday Group 3rd   Alan Bennett 15
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 6 6 6 4
All Breed Ranking: 22 25 23 23 20

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 0 25 20 21 20   0 0 0 0 5   2831
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Avery Gaudin 23
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (1-2-0-1)
Monday Best In Show   Avery Gaudin 322 *
  Group 1st   Alan Ewles 44
  Best Of Breed   Alan Ewles 3 (1-2-0-1)
Sunday Group 3rd   Wendy Anderson 22
  Best Of Breed   Wendy Anderson 3 (1-2-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 2 (0-0-0-3)
Saturday Select Bitch   Deirdre McKinnon N/A
Friday Group 3rd   Marilyn O'Neill 16
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-0-0-3)

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada November 28 to November 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joan Kirkland 22
  Best Canadian Bred   Joan Kirkland N/A
  Best Bred By Exhibitor   Joan Kirkland N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association November 27 to November 27, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 26

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mike Jackman 24
  Best Of Breed   Mike Jackman 4
Saturday Group 1st   Mark Houston-McMillan 27
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 6
Friday Group 1st   Guy Jeavons 21
  Best Of Breed   Guy Jeavons 3

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Shirley Limoges 16
  Best Of Breed   Shirley Limoges 2
  Best Of Breed   Keke Kahn 2

Show Date
Trillium Dog Fanciers Toy Specialty November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 7

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Steven Keating (Dr) 48
  Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 7
Friday Group 4th   Edd Bivin 41
  Best Of Breed   Edd Bivin 2

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario October 18 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 6

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dana Cline 29
  Best BBE In Group   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 8 (1-4-2-2)
Saturday Best BBE In Group   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Select Bitch   Sue-Ellyn Rempel N/A
Friday Select Bitch   Rui Oliveira N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mary White 6
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 13
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 4th   Richard Meen (Dr) 10
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 4th   Letitia Bett 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 15
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Best Of Breed   Len Harfield 3

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Phyllis Pancel 23
  Group 1st   Jacqueline Rusby 23
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 5 (2-3-0-1)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5 (2-2-0-2)
Sunday Group 3rd   Fabian Daza 17
  Best Of Breed   Fabian Daza 5 (3-2-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Leyda Perez N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   David Kelland 21
  Best Of Breed   David Kelland 5
Friday Group 1st   Allan Pepper 22
  Best Of Breed   Allan Pepper 5
Thursday Group 2nd   Alan Ewles 16
  Best Of Breed   Alan Ewles 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 27
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 2nd   Marion Postgate 28
  Best Of Breed   Marion Postgate 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 3

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Michael Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
Wednesday Group 3rd   Mike Macbeth 21
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-1-1)
Tuesday Group 2nd   Michel Bouchard 20
  Group 3rd   Kristen Francis 21
  Best Of Breed   Michel Bouchard 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Victoria Thomas 27
  Best Of Breed   Victoria Thomas 3
Saturday Best Of Breed   Ramune Kazlauskaite 4

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Michael Shoreman 31
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (0-3-0-1)
Thursday Group 4th   Mike Jackman 32
  Group 4th   Rosemary Shoreman 30
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2 (0-2-0-1)
Wednesday Group 4th   Norma Egginton 34
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 35
  Best Of Breed   Norma Egginton 4 (0-4-0-1)
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (0-4-0-1)

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Gilbert 14
  Best Of Breed   Patricia Gilbert 2
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
Friday Group 1st   David Eadie 25
  Best Of Breed   David Eadie 2
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Geraldine Taylor 127
  Group 1st   Geraldine Taylor 12
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Saturday Group 4th   Richard Meen (Dr) 13
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best In Show   Doug Gaudin 125
  Group 1st   Avery Gaudin 13
  Group 1st   Doug Gaudin 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Neil Graves 0
Friday Group 4th   Marilyn O'Neill 18
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
Friday Group 2nd   Fred Dewsbury 18
  Group 2nd   Melvin Beech 25
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Best Of Breed   Joan Colbourn 2

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 26
  Best Of Breed   Rick Fehler 5
Friday Group 3rd   Sylvia Barkey 11
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Betty Leininger 2
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 0
Saturday Best Of Breed   Joan Goldstein 1
Friday Group 4th   Dana Cline 41
  Best Of Breed   Dana Cline 1

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 21
  Best Of Breed   Linda Kraft 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 4 (1-2-1-1)
Friday Group 4th   Ray Smith 11
  Best Of Breed   Ray Smith 4 (1-2-1-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Lee Steeves 22
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 23
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 1st   Wendy Schira 22
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-1-0-1)

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roberto Alvarez Marquez 20
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 20
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   Donna Conod 24
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-1-1-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nancy Popovich 10
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Olga Gagne 16
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-2-0-1)
Friday Group 2nd   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-2-0-1)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kristen Francis 20
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1 (0-0-1-1)
Friday Group 3rd   David Swartwood 9
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 11 to April 11, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 2

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Saturday Best Of Breed   Sumiko Ikeda 2
Friday Group 4th   Marilyn Foulds 12
  Group 3rd   Heather Langfeld 15
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Len Harfield 15
  Group 2nd   Ole Nielsen 18
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 17
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers March 29 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Dianne Jovanovic N/A

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada March 28 to March 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Patrice Johansen N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Shawn Nichols 13
  Best Of Breed   Shawn Nichols 6 (1-1-2-3)
  Select Bitch   David Kelland N/A
Saturday Group 2nd   John Hodgkinson 14
  Group 3rd   Patrice Johansen 10
  Best Of Breed   John Hodgkinson 6 (1-1-2-3)
  Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 5 (1-1-1-3)
Friday Group 3rd   Joy Hodgkinson 10
  Best Of Breed   David Paterson 4 (1-1-0-3)
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 4 (0-1-1-3)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Cruz N/A
Saturday Group 1st   Oscar Echandi 19
  Group 2nd   Ed Wild 17
  Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jacqueline Stacy N/A
Saturday Group 3rd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 4th   Terry Stacy 24
  Best Of Breed   Terry Stacy 2 (0-1-1-1)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 27
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Saturday Best In Show   Jon Cole 302
  Group 1st   Jon Cole 21
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Group 4th   Bruce Owen 12
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 217
  Group 1st   Geraldine Taylor 23
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 6
Saturday Group 1st   William Gunn 20
  Best Of Breed   William Gunn 6
Friday Group 1st   Deborah Graffmann 19
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 4

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ron Tolson 18
  Best Of Breed   Ron Tolson 0
Saturday Group 1st   Patricia Taylor 31
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-1-0-1)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 66 66 61 54 49
Group Ranking: 767 752 724 672 630
All Breed Ranking: 5006 4912 4697 4438 4156

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2014
Show Date
Havanese Owners And Lovers Association November 01 to November 01, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Thora Brown N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2
Saturday Best Puppy In Show   Wendy Schira N/A
  BPIG   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 02 to May 04, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Linda Kraft N/A
Saturday BPIG   Stanley Shen N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Sharon Derrick N/A

Show Date
Havanese Fanciers of Canada March 29 to March 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   David Kelland N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 03:29:44 AM