GCh Masonridge's Right As Rain
Retriever (Labrador)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Rain - (Female)
Owner: Randy & Carol Ethridge
Breeder: Randy & Carol Ethridge
Conformation Handler: Noreena Seery
Website: http://www.masonridge.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 20 27 22 20 16
All Breed Ranking: 89 121 100 102 77

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 2 4 5 6   0 0 0 0 1   896
Win Record - 2017
Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 9 (2-5-0-3)
  Group 1st   Virginia Lyne 24
  Best Of Breed   Virginia Lyne 9 (2-5-0-3)
Saturday Best In Show   Virginia Lyne 138 *
  Group 1st   James Reynolds 27
  Best Of Breed   James Reynolds 11 (3-6-0-3)
  Best Of Breed   Ray Smith 12 (4-6-0-3)
  Group 4th   Ray Smith 23
Friday Best Of Breed   Michel Bouchard 10 (4-6-0-1)
  Group 3rd   William Gunn 23
  Best Of Breed   William Gunn 10 (4-6-0-1)

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 20
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 10 (1-4-4-2)
  Best Of Opposite Sex   Melvin Beech N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 14 (2-5-5-3)

Show Date
Atlantic Labrador Retriever Club September 08 to September 08, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Joyce Love 28

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 7 (3-1-0-4)
  Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (3-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 6 (2-1-0-4)
Thursday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 4 (2-1-0-2)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 4 (2-2-0-1)
  Group 4th   Kristen Francis 17
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 4 (2-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (2-1-0-1)

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 11
  Group 4th   Richard Lopaschuk 39
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 12
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 11
  Group 4th   Gordon Hayburn 53

Show Date
Labrador Retriever Club Of Canada [National] June 25 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Michael Lanctot N/A

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Mel Saranchuk 57
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 15

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 9
  Best Of Breed   Michel Chaloux 5
  Group 2nd   Larry Kereluke 43
  Group 2nd   Michel Chaloux 33
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 8
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 8
  Group 3rd   Barbara Arndt 38

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 7 (1-3-2-2)
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 9 (3-3-2-2)
Friday Group 2nd   Martin Doherty 47
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 39
  Best Of Breed   Martin Doherty 11 (3-4-3-2)
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 11 (3-4-3-2)

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 5
  Group 4th   Sandy Alexander 29
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 5
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 5

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 11
  Group 4th   Lee Anne Bateman 65
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 13
  BPIG   David Gilmour N/A
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 13
  Best Of Breed   Michel Bouchard 14
  BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Virginia Lyne N/A
  Best Puppy In Breed   Veronica Mercer N/A
  BPIG   Edd Bivin N/A
  Best Of Breed   Veronica Mercer 9 (3-5-0-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 9 (2-4-1-3)
Friday Select Bitch   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 102 102 N/A N/A N/A
Group Ranking: 620 614 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3182 3151 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   12
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Joanne Fernall N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Joanne Fernall N/A
  Best Puppy In Breed   Joanne Fernall N/A
  Best Of Winners   Joanne Fernall N/A
Saturday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Pamela Bruce N/A
Friday Junior Puppy Bitch Class   Gordon Hayburn N/A
  Winners Bitch   Gordon Hayburn (4-6-2-1)
  Best Puppy In Breed   Gordon Hayburn N/A
  Best Of Winners   Gordon Hayburn (4-6-2-1)
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 12 (4-6-2-1)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Bitch   Julio Rueda (2-4-2-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Julio Rueda N/A
  Best Puppy In Breed   Julio Rueda N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Winners   Julio Rueda (2-4-2-1)
  Reserve Winners Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
Sunday Winners Bitch   Michael Lanctot (2-3-2-1)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (2-3-2-1)
  Junior Puppy Bitch Class   Javier Ramirez Gomez N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
Saturday Junior Puppy Bitch Class   Donna Conod N/A
  Reserve Winners Bitch   Linda St-Hilaire N/A
  Junior Puppy Bitch Class   Linda St-Hilaire N/A
  Best Puppy In Breed   Linda St-Hilaire N/A
  BPIG   Linda St-Hilaire N/A
  Winners Bitch   Donna Conod (2-6-2-1)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Winners   Donna Conod (2-6-2-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Faulkner N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Heather Brennan N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   James Reynolds N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Virginia Lyne N/A
  Best Baby Puppy In Group   Virginia Lyne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 21st of September 2017 01:34:35 AM