GCh Matsutakes Somewhere In Time
Dachshund (Standard Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Male)
Owner: Deborah Wold
Breeder: Deborah Wold
Handler: Shannon Scheer and Alana Smith and Deb Wold
Website: http://www.matsutakekennels.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 33 33 31 34 36

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 6 34 13 10 8   0 0 0 0 2   1879
Win Record - 2016
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mary White N/A
  Group 1st   Cheryl Paterson 37
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
Saturday Group 1st   Joe Gregory 37
  Best Of Breed   Joe Gregory 2
Friday Group 1st   Mary White 23
  Best Of Breed   Mary White 1

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 47
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Saturday Group 1st   Charles Olvis 53
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
Friday Group 1st   Richard Meen (Dr) 42
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Susan Norris-Jones 12
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 10
  Group 1st   Edward MacDonald 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0
Friday Group 2nd   David Swartwood 10
  Group 2nd   Judith Shurb 11
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 23
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4
Sunday Group 4th   Alan Ewles 26
  Best Of Breed   Alan Ewles 4
Saturday Group 1st   Michael Hill 31
  Best Of Breed   Michael Hill 3
Friday Group 2nd   Raymond Yurick 20
  Best Of Breed   Raymond Yurick 4

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 2
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 2
Saturday Group 1st   Terry Carter 41
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 1st   Lynda Saranchuk 36
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 31
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Group 1st   Wayne Thompson 40
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 3rd   Patricia Cruz 24
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Thursday Group 2nd   Steven Evans 26
  Best Of Breed   Steven Evans 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Branislav Rajic 6
Saturday Best Of Breed   Simon Sim 9
Friday Group 4th   Joe Walton 77
  Best Of Breed   Joe Walton 8

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 10
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 2nd   Margaret Jones 4
  Group 2nd   Maribel Sy 7
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 33
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 3rd   Judi Elford 17
  Best Of Breed   Judi Elford 0
Thursday Best Of Breed   Ann Ingram 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 29
  Best Of Breed   Margaret Jones 5
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 30
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 16
  Group 2nd   Peter Machen 13
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 13
  Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler N/A
  Group 4th   Joy Hodgkinson 5
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Olga Gagne N/A
  Group 1st   Olga Gagne 13
  Group 1st   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Saturday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 1st   Walter Pinsker 14
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 3
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Friday Group 2nd   Allan Brown 6
  Group 2nd   Thora Brown 12
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   Thora Brown 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Terry Stacy 26
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Sunday Group 3rd   Jacqueline Stacy 48
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Group 4th   Francis Smith Moffat 23
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Prairie Dachshund Club May 22 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ryan Horvath 13

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judith Taylor 30
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 41
  Best Of Breed   Judith Taylor 5
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 8
Saturday Group 3rd   Kathrine Grant 31
  Group 4th   Karsten Kaemling 31
  Best Of Breed   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 7

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Lobb 27
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Sunday Group 3rd   Carol Mulcahy 28
  Best Of Breed   Carol Mulcahy 2
Saturday Group 1st   Joe Lobb 41
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Group 1st   Denise Cornelssen 35
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mary White 34
  Best Of Breed   Mary White 5
Saturday Group 2nd   Virginia Lyne 31
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3
Friday Group 1st   Sandy Alexander 28
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 61
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Friday Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 69
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2

Show Date
Aristocrat Hound Association April 08 to April 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Stud Dog In Specialty   William Robert Russell N/A
  Best Of Breed   William Robert Russell 4

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Dempsey Alderman 42
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 51
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2
Friday Reserve Best In Show   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Wendy Maisey 38
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 38
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Group 4th   Virginia Lyne 39
  Best Of Breed   Virginia Lyne 2
Friday Group 1st   Nancy Popovich 52
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 38
  Best Of Breed   Michelle Scott 3
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 6 8
All Breed Ranking: 42 42 39 39 47

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 20 14 12 9   0 0 0 0 2   1800
Win Record - 2015
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 10
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 1st   Thomas Touzel 23
  Best Of Breed   Thomas Touzel 3
Friday Group 2nd   Terry Carter 13
  Best Of Breed   Terry Carter 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dana Cline 38
  Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Reserve Best In Show   Ian Rasmussen N/A
  Group 1st   Ian Rasmussen 41
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
Friday Group 2nd   Sharon Derrick 25
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Saturday Group 3rd   Raymond Yurick 43
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Group 4th   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Janet Buchanan 26
  Best Of Breed   Janet Buchanan 1
Sunday Group 2nd   Charles Olvis 40
  Best Of Breed   Charles Olvis 2
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 50
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 29
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Saturday Group 2nd   Melvin Beech 32
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Group 3rd   Garry Allan 30
  Group 2nd   William Gunn 31
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 16
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 13
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sandy Gelinas 9
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Sunday Group 3rd   Michael Gelinas 14
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 3rd   Yvonne Savard 27
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Friday Best Of Breed   Patricia Trotter 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 4
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 6
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 4th   Richard Paquette 1
  Group 1st   Brenton Wright 5
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Thursday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 21
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ekarat Sangkunakup 62
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2
Sunday Group 3rd   Allan Pepper 66
  Best Of Breed   Allan Pepper 2

Show Date
Alberta Sporting Hound Association July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Frances Colonna 3

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Maisey 7
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Saturday Group 1st   Allan Brown 7
  Group 1st   Donald Fitzsimmons 9
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Friday Group 3rd   Neil Graves 5
  Best Of Breed   Neil Graves 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Federico Fernandez 12
  Best Of Breed   Federico Fernandez 1
Sunday Group 1st   Cheryl Paterson 22
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1
Saturday Group 1st   Alex Yu-Feng Zee 20
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 1
Friday Best In Show   Thomas Alexander 315
  Group 1st   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bonnie Derry 14
  Best Of Breed   Bonnie Derry 2
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 16
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 13
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 3
  Group 2nd   Stephen Dainard 5
  Best Of Breed   Linda Kraft 1
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
Saturday Group 2nd   Michael Shoreman 4
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 4
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Friday Group 4th   Denise Cornelssen 3
  Group 4th   Russel Fletcher 3
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1
  Best Of Breed   Russel Fletcher 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy Webb 0
Sunday Group 2nd   Doug Johnson 44
  Best Of Breed   Doug Johnson 0
Saturday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 0
Friday Group 1st   Linda Scanlon 45
  Best Of Breed   Linda Scanlon 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Richard Lopaschuk 20
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3
Sunday Group 1st   Darle Heck 26
  Best Of Breed   Darle Heck 3
Saturday Group 1st   Doug Gaudin 32
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3
Friday Best In Show   Susan Quesnel 293
  Group 1st   Avery Gaudin 28
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Gunn 18
  Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Houston Clark 18
  Best Of Breed   Houston Clark 3
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 3
Friday Group 4th   Toddie Clark 18
  Best Of Breed   Toddie Clark 3

Show Date
Prairie Dachshund Club March 28 to March 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sherrill Snyder 11
  Best In Multi Breed Specialty   Sherrill Snyder N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Hill 44
  Best Of Breed   Michael Hill 4
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 8
Friday Group 3rd   Jack Ireland 55
  Best Of Breed   Jack Ireland 9

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 15 15 13 12 11
Group Ranking: 238 236 219 207 232
All Breed Ranking: 1881 1848 1757 1666 1808

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2014
Show Date
Fort Garry Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Friday Group 3rd   Maida Puterman 7
  Best Of Breed   Maida Puterman 0

Show Date
Manitoba & North Western Ontario Dachshund Club July 06 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Aubrey Nash N/A

Show Date
Federation Of Dachshunds Clubs Of Canada July 05 to July 05, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Jan Schirmer N/A

Show Date
Portage Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 1

Show Date
Prairie Dachshund Club July 04 to July 04, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Catherine Brey N/A

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Avery Gaudin 18
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Group 3rd   Donna Conod 7
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 09 to May 11, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 15 14 12 10 8
Group Ranking: 194 188 182 165 147
All Breed Ranking: 1587 1547 1486 1387 1258

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   43
Win Record - 2013
Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jean McErlane 2

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Machen 2
Friday Group 2nd   Dianne Miller 16
  Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Northwinds Dog Club March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 2
Saturday Group 3rd   Ron Mahon 12
  Best Of Breed   Ron Mahon 2
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 9
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 10th of December 2017 09:39:25 PM