Can GCh & Am Ch McCartney's Xcape From Reality
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ryan - (Male)
Owner: Jenny Mccartney
Breeder: Jenny Mccartney
Conformation Handler: Doug McIntyre
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 4
Group Ranking: 26 26 24 23 22
All Breed Ranking: 191 190 183 178 174

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 13 15 14 12   0 0 0 0 0   503
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Paterson 10
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 3rd   Ben Wasylyshen 16
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Group 4th   Veronica Mercer 14
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Island Dog Club October 28 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Deirdre McKinnon 5
  Group 2nd   Michel Bouchard 6
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Saturday Group 3rd   Colette Muldoon 5
  Best Of Breed   Colette Muldoon 0
  Best Of Breed   John Muldoon 0

Show Date
Cobequid Dog Club October 07 to October 08, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 6
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 4th   Donna Conod 5
  Best Of Breed   Donna Conod 2 (1-1-1-0)

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 4
Friday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jacqueline Rusby 3
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (1-0-2-0)
Saturday Group 1st   Bruce Owen 8
  Group 4th   Joan Beech 6
  Best Of Breed   Bruce Owen 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Joan Beech 2 (2-0-1-0)

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Lee Steeves 14
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (1-0-1-0)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judith Byrne 8
  Group 3rd   Kim Ramey-Leblanc 8
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 3rd   William Byrne 8
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 17
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 15
  Group 1st   Nancy Popovich 15
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 9
  Group 4th   Doug Windsor 8
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 2nd   Wendy Schira 10
  Group 1st   Darle Heck 11
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Friday Group 1st   Avery Gaudin 11
  Group 1st   Doug Gaudin 11
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ron Mahon 2
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 4
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 4
  Group 2nd   Doug Gaudin 3
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jocelyne Gagne 10
  Group 1st   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Polly Smith 7
  Best Of Breed   Polly Smith 2 (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandra Lex 15
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Saturday Group 2nd   Mary White 14
  Best Of Breed   Mary White 1
Friday Group 2nd   Cec Ringstrom 16
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Thursday Group 4th   Jacqueline Rusby 7
  Group 2nd   Ray Smith 14
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Ray Smith 1

Show Date
South Shore Kennel Club June 03 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Valerie Gervais 7
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 4
  Group 2nd   Patricia Lanctot 6
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-1-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 20 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rita Walker 10
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Group 4th   Janet Lobb 6
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-0-1-0)

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 13 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Peter Machen 7
  Group 2nd   Margaret Jones 8
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 4th   Michael Woods (Dr) 7
  Group 2nd   Martin Doherty 8
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (1-0-1-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 7
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 9
  Best Of Breed   William Byrne 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 4th   Richard Paquette 11
  Group 4th   Judith Byrne 9
  Best Of Breed   Francois Bernier 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (2-0-1-0)
Friday Group 4th   Allan Pepper 11
  Best Of Breed   Allan Pepper 2 (1-0-1-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A
Thursday Group 2nd   Doug Gaudin 18
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4 (1-1-2-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 57 57 56 53 48
Group Ranking: 379 374 358 343 314
All Breed Ranking: 2859 2827 2717 2601 2396

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2016
Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-1-2-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Dianne Miller 13
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Dianne Miller 1 (0-0-1-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 24 24 22 20 19
All Breed Ranking: 229 228 206 194 191

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 5 3 2   0 0 1 0 2   384
Win Record - 2015
Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best BBE In Group   Rafael Otalora Robayo N/A
  Select Dog   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday Best BBE In Group   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
Friday Best Of Breed   Rui Oliveira 2 (1-0-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stephen Dainard 19
  Best BBE In Group   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Frederiksen 12
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 1st   Bruce Owen 14
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (1-0-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Bruce Owen N/A
  Group 2nd   Peter Machen 15
  Group 1st   Sandra Lex 17
  Best Of Breed   Peter Machen 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-2-2-0)

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 09 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Biddle 6

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 33
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
Saturday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 1st   Michel Bouchard 15
  Best Of Breed   Michel Bouchard 4 (2-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 01 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda More 17
  Best Of Breed   Linda More 3
Saturday Group 3rd   Sean Shields 19
  Best Of Breed   Sean Shields 6

Show Date
Whippet Club Of Eastern Canada July 11 to July 11, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Edward Gilbert N/A

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Edward Gilbert 29
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3
Saturday Best Of Breed   Patricia Gilbert 5
Friday Group 2nd   Paul Odenkirchen 22
  Group 2nd   David Eadie 21
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 3
  Best Of Breed   David Eadie 4

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary White 2
Friday Group 4th   Neil Graves 15
  Best Of Breed   Neil Graves 1
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best B/O Handled In Group   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario June 05 to June 05, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Betty-Anne Stenmark 69
  Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 13

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brian Taylor 15
  Best Of Breed   Brian Taylor 3 (0-2-1-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Bred By Exhibitor   Nancy Popovich N/A
  Group 2nd   Stephen Dainard 17
  Best BBE In Group   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-2-1-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Jacqueline Stacy 15
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 1 (1-0-1-0)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Owner Handled In Group   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Houston Clark N/A

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Susan St.John-Brown N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   David Markus N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Elaine Whitney N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Show   Olga Gagne N/A
  Best Baby Puppy In Group   John B. Ross N/A
Thursday Best Baby Puppy In Show   Mike Jackman N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Thomas Alexander N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Linda Millman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By