Am Can GCh Bushwacker Mercury Rising JC
Basenji
(Click on breed to view standings)
Call Name: Freddie - (Male)
Owner: Chris Frost
Breeder: Chris Frost
Handler: Chris Frost
Website: http://bushwackerbasenjis.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 68 66 63 58 44
All Breed Ranking: 548 526 496 452 361

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 3   0 0 0 0 1   162
Win Record - 2017
Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Sandra Lex N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Carmen Navarro N/A
Saturday Best Of Breed   Gerard Jipping 1 (0-0-2-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Basenji Club Of Canada July 22 to July 22, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Tim Thomas N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Canadian Bred In Group   Terry Carter N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 1
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Bill Walkey 1

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Friday Group 4th   Guy Jeavons 14
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Friday Group 4th   Starr White 12
  Best Of Breed   Starr White 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carol Spritzer 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Randy Garren 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Richard Hilderman (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Carol Reisman 2 (0-2-1-0)

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 02 to June 02, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Walsh 0
Saturday Group 3rd   Ann Long-Doyle 20
  Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Friday Group 3rd   John Hodgkinson 10
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 19
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 5
Friday Group 3rd   Avery Gaudin 25
  Best Of Breed   Doug Gaudin 4
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 17
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Valerie Gervais 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Shauna McLauchlan 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Denise Cornelssen N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 41 40 37 37 33
All Breed Ranking: 359 355 334 308 274

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 5 2   0 0 0 0 2   258
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Basenji Club Of Canada [National] September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Allan Pepper N/A
  Best Canadian Bred   Allan Pepper N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Vickie Umpleby 13
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Wednesday Group 3rd   Charles Bett 11
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 5
Friday Best Of Breed   Shirley Limoges 5

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 06 to August 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Steven Gladstone 0

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Morley Thornton N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Nicholas De Bedout 11
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 0
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Best Of Breed   Kenneth Chuah 1
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Fabio Amorim N/A
Sunday Select Dog   James Sillers (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Jon Cole N/A

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Miller 6

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Select Dog   Thora Brown N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Judi Elford N/A
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Select Dog   Elizardo Valadez N/A
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Sean Shields N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Marilyn O'Neill N/A
Saturday Group 2nd   Daniel Kwee 29
  Best BBE In Group   Daniel Kwee N/A
  Best Of Breed   Daniel Kwee 2 (0-1-2-0)
Friday Group 1st   Stephen Dainard 23
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-1-2-0)
  Select Dog   Dianne Miller N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (1-1-1-1)
Friday Group 3rd   Morley Thornton 16
  Group 2nd   Michael Shoreman 19
  Best Of Breed   Morley Thornton 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (1-1-1-1)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Shinichi Sonoda 30
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 1 (0-0-2-0)
Friday Group 4th   Ronnie Natividad 19
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 1 (0-0-2-0)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Tim Thomas 37
  Best Of Breed   Tim Thomas 1
  Best B/O Handled In Group   Tim Thomas N/A
Friday Group 4th   Franklin Van der Spuy 29
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 1
  Best B/O Handled In Group   Franklin Van der Spuy N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 5 5
Group Ranking: 39 39 36 62 115
All Breed Ranking: 366 361 343 528 926

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 1 2 3   0 0 0 0 0   246
Win Record - 2015
Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 3
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 3
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 3

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Keke Kahn N/A
  Best Of Breed   Keke Kahn 1
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Friday Best Puppy In Show   Thora Brown N/A
  BPIG   Martin Doherty N/A
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 1
  Best Of Breed   Thora Brown 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Roger Hartinger 32
  BPIG   Roger Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Group 1st   Paula Hartinger 42
  BPIG   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rafael Otalora Robayo N/A
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0
  Best Puppy In Breed   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday BPIG   Dana Cline N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
Friday Group 4th   Rui Oliveira 17
  BPIG   Rui Oliveira N/A
  Best Of Breed   Rui Oliveira 1 (0-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Rui Oliveira N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 1
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1
Friday BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Basenji Club of Canada September 19 to September 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Marianne Kilnkowski N/A
  Best Canadian Bred   Marianne Kilnkowski N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 34
  BPIG   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 16
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 42
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 13

Show Date
Capital Area Sighthound Association September 05 to September 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Select Dog   Allan Brown N/A

Show Date
Basenji Club of Canada September 05 to September 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Canadian Bred   Janet Lobb N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 2
Friday Group 4th   Allan Pepper 16
  BPIG   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Friday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 11 to August 13, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Charles Bett 11
  BPIG   Charles Bett N/A
  Group 3rd   Olga Gagne 9
  Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Wednesday Best Puppy In Show   Letitia Bett N/A
  Group 1st   Letitia Bett 12
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 09 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best BBE In Group   Rita Biddle N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best BBE In Group   David Paterson N/A
  Best Of Breed   David Paterson 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Leyda Perez N/A
  Best Of Winners   Leyda Perez (2-3-1-0)
  Winners Dog   Leyda Perez (2-3-1-0)
Saturday BPIG   Rony Doedijns N/A
  Best Of Breed   Rony Doedijns 5 (2-3-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Rony Doedijns N/A
  Best Of Winners   Rony Doedijns (2-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Rony Doedijns N/A
  Winners Dog   Rony Doedijns (2-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 4 (2-3-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Best Of Winners   Larry Kereluke (2-3-0-0)
  Winners Dog   Larry Kereluke (2-3-0-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Baby Puppy In Group   Judith Shurb N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 09:37:17 PM