Can MBIS RBIS Gr Ch Am Ch Chestnut Doesn't Get Better Than This, CGN, BPIS
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Albert - (Male)
Owner: Mary Beth Konesky, Jo Griffith, S Waring, L Racine
Breeder: Mary Beth Konesky
Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.chestnutgoldens.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 5 5 5
All Breed Ranking: 25 25 25 28 29

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 14 14 12 4   0 0 0 0 1   2263
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharol Candace Way 10 (2-3-4-2)
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 12 (3-3-5-2)
Friday Best Of Breed   Ann Hearn 12 (2-5-4-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 9 (3-4-3-0)
Saturday Group 4th   Judith Shurb 41
  Best Of Breed   Judith Shurb 10 (4-4-2-1)
Friday Group 2nd   Judi Elford 39
  Best Of Breed   Judi Elford 10 (4-4-2-1)

Show Date
Golden Retriever Club Of Greater Toronto November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Garth Gourlay 25

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 10
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 40
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (0-4-2-1)
Saturday Group 3rd   Sandra Anderson 36
  Best Of Breed   Sandra Anderson 8 (1-5-2-1)
Friday Group 3rd   Joe Lobb 33
  Group 2nd   Janet Lobb 33
  Best Of Breed   Joe Lobb 7 (1-5-1-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 8 (1-5-2-1)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carlos Quinones 28
  Best Of Breed   Carlos Quinones 3
Saturday Group 4th   Cherie Holmes 41
  Best Of Breed   Cherie Holmes 5
Friday Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 37
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paul Odenkirchen 22
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2
Saturday Group 3rd   Richard Paquette 20
  Best Of Breed   Richard Paquette 2
Friday Best Of Breed   Doris Willis 3
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (1-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-2-2-0)
Friday Group 2nd   Allan Pepper 30
  Best Of Breed   Allan Pepper 5 (1-2-3-0)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 4 (1-1-3-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gloria Geringer 61
  Best Of Breed   Gloria Geringer 8 (1-3-3-2)
Saturday Group 4th   William Gunn 53
  Best Of Breed   William Gunn 10 (1-4-2-4)
Friday Group 3rd   Deirdre McKinnon 38
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 10 (1-3-3-4)
  Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Douglas 12
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 16

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 39
  Best Of Breed   James Reynolds 9

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 7 (1-2-4-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Loraine Boutwell N/A
Friday Group 2nd   Donna Conod 22
  Best Of Breed   Donna Conod 7 (2-2-3-1)
  Best Of Opposite Sex   Len Harfield N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Christian Molina Galvez (Dr) 252
  Group 1st   Christian Molina Galvez (Dr) 60
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 10
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 7

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Nicholas De Bedout 67
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 19 (5-7-6-2)
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 21 (5-8-7-2)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Larry Kereluke 25
  Best Of Breed   Larry Kereluke 11 (2-6-3-1)
Thursday Group 1st   Mike Macbeth 35
  Group 1st   Jocelyne Gagne 36
  Best Of Breed   Mike Macbeth 14 (3-8-3-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 14 (3-8-3-1)
Wednesday Group 2nd   John Hodgkinson 26
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 13 (3-6-4-1)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ted Fahlgren N/A
  Group 1st   Stephen Andrews 18
  Group 2nd   Michael Hill 14
  Best Of Breed   Stephen Andrews 10 (6-2-3-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 9 (6-2-2-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lucie Paradis 28
  Best Of Breed   Lucie Paradis 10
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 31
  Group 3rd   Robert Rowbotham 28
  Best Of Breed   Sharon Derrick 12
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 11

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 5
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 26
  Best Of Breed   Kristen Francis 5
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 5

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Phyllis Pancel 29
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 8
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 21
  Best Of Breed   Olga Gagne 8
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Frank Washabaugh 69
  Best Of Breed   Frank Washabaugh 19 (4-9-4-3)
Sunday Best Of Opposite Sex   Steven Herman (Dr) N/A
Saturday Group 2nd   Fabio Amorim 98
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 30 (7-14-7-3)
Friday Select Dog   Connie Gerstner-Miller N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Group 2nd   Allan Brown 31
  Best Of Breed   Allan Brown 9 (2-3-3-2)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Martin Doherty 33
  Group 2nd   Nancy Popovich 35
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7 (2-2-3-1)
  Best Of Breed   Martin Doherty 7 (2-2-3-1)
Sunday Select Dog   Bill Walkey N/A
Saturday Select Dog   Anik Primeau N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Rosemary Shoreman 54
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 17 (1-10-4-3)
Friday Best In Show   Michael Shoreman 170 *
  Group 1st   Michael Shoreman 47
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 46
  Best Of Breed   Michael Shoreman 16 (1-9-4-3)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 16 (1-8-4-4)

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 7
Friday Group 3rd   Joan Beech 42
  Best Of Breed   Melvin Beech 7
  Best Of Breed   Joan Beech 7

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Irene Latchford N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
Friday Group 1st   Marilyn O'Neill 38
  Group 1st   Vickie Umpleby 39
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 11 (4-5-2-1)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 11 (4-5-2-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 10 (4-5-1-1)
  Best Of Breed   Dana Cline 9 (3-5-1-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Rowton 73
  Best Of Breed   John Rowton 19
Saturday Group 3rd   John Hodgkinson 71
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 19

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 72 72 65 63 59
Group Ranking: 381 381 364 345 320
All Breed Ranking: 1649 1637 1525 1459 1346

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   38
Win Record - 2015
Show Date
Golden Retriever Club Of Greater Toronto September 20 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   David Swartwood N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Valerie Gervais 38
  Best Of Breed   Valerie Gervais 8

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By