MBIS, Can.Int. Am. Dutch, Croation Ch Champagne Charly V Tani Kazari
Affenpinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Charly - (Male)
Owner: Dr Michael Tipple & Viruch Phrukwattanakul
Breeder: Mieke Cooijmans
Handler: Allison Foley, CPHA
Website: http://www.leadingedgedogshowcompany.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
31 6 95 24 6 4   1 1 0 0 2   9062
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Steeves 39
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Group 1st   Tomio Fujihata 39
  Best Of Breed   Tomio Fujihata 0
Friday Group 2nd   Keiko Kawada 27
  Best Of Breed   Keiko Kawada 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association December 12 to December 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 46
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Reserve Best In Show   Walter Pinsker N/A
  Group 1st   Leslie Rogers 53
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0
Friday Group 1st   Walter Pinsker 40
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Thursday Reserve Best In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 1st   Shawn Nichols 43
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Bennett 19
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Saturday Group 1st   Allan Pepper 37
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
Friday Group 2nd   Evelyn Beilhartz 24
  Best Of Breed   Evelyn Beilhartz 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nina Karlsdotter 60
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
Saturday Group 4th   Toddie Clark 37
  Best Of Breed   Toddie Clark 0
Friday Best Of Breed   Houston Clark 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 22 to November 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Verhulst 49
  Best Of Breed   Robert Verhulst 0
Saturday Group 1st   Shirley Limoges 62
  Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Friday Group 1st   Garry Allan 52
  Best Of Breed   Garry Allan 0

Show Date
Show of Shows November 16 to November 16, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   N/A
  Best In Show of Shows   N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   James Reynolds 34
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best In Show   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 258
  Group 1st   Rita Walker 31
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Best In Show   Rita Walker 208
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 24
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0

Show Date
Moncton Kennel Club November 09 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 37
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 1st   Doris Willis 38
  Best Of Breed   Doris Willis 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Deborah Graffmann 320
  Group 1st   Deborah Graffmann 55
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
Saturday Group 1st   William Byrne 71
  Best Of Breed   William Byrne 2
Friday Group 1st   Judith Byrne 69
  Best Of Breed   Judith Byrne 4

Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Allan Brown 132
  Group 1st   Allan Brown 24
  Group 1st   Allan Brown 20
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Reserve Best In Show   Judith Taylor N/A
  Group 1st   Judith Taylor 27
  Group 2nd   Thomas Burke 28
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christian Gomez 39
  Best Of Breed   Christian Gomez 0
Saturday Group 1st   Gloria Geringer 58
  Best Of Breed   Gloria Geringer 0
Friday Group 1st   Margaret Jones 40
  Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Patricia Lanctot 155
  Best In Show   Michael Lanctot 146
  Group 1st   Joyce Love 17
  Group 1st   Michael Lanctot 12
  Best Of Breed   Joyce Love 2
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Sunday Group 1st   Fred Dewsbury 17
  Group 1st   Darle Heck 19
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Saturday Group 1st   David Swartwood 19
  Group 1st   Thomas Nesbitt 17
  Best Of Breed   David Swartwood 2
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2

Show Date
United Kennel Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 183
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 40
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Saturday Group 1st   Valerie Gervais 46
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Friday Best In Show   Valerie Gervais 137
  Group 1st   James Frederiksen 29
  Best Of Breed   James Frederiksen 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Diane Adorno-LeGrande 302
  Group 1st   John Rowton 57
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 67
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Friday Group 1st   Peter Green 44
  Best Of Breed   Peter Green 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 32
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best In Show   Honey Glendinning 159
  Group 1st   Honey Glendinning 33
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Robert Whitney 126
  Group 1st   Robert Whitney 24
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rosemary Shoreman 19
  Group 2nd   Janet Lobb 19
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 1st   John Rowton 22
  Group 1st   William Byrne 22
  Best Of Breed   John Rowton 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ainslie Mills 30
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Sunday Group 2nd   Marion Postgate 18
  Best Of Breed   Marion Postgate 0
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 208
  Group 1st   Robert Rowbotham 36
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Ray Smith 244
  Group 1st   Fabian Daza 16
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
Sunday Group 1st   Nicholas De Bedout 27
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Saturday Group 1st   David Swartwood 25
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 3rd   David Kirkland 18
  Best Of Breed   David Kirkland 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 19, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Marilyn Foulds 99
  Group 1st   Marilyn Foulds 17
  Group 1st   Morley Thornton 17
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Sunday Best In Show   Linda Kraft 144
  Group 1st   Linda Kraft 32
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Group 1st   Garry Allan 32
  Best Of Breed   Garry Allan 0
Friday Best In Show   Ray Smith 154
  Best In Show   Pamela Bruce 156
  Group 1st   Ray Smith 28
  Group 1st   Stephen Dainard 26
  Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carlos Quinones 57
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Saturday Group 2nd   Pedro Armando Ramos Lang 62
  Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 0
Friday Best In Show   Guy Spagnolo 339
  Group 1st   Guy Spagnolo 45
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Margaret Davis 59
  Best Of Breed   Margaret Davis 3
Sunday Best In Show   Juan Naveda Carrero 771
  Group 1st   Robert Stein 98
  Best Of Breed   Robert Stein 3
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 3
Friday Group 3rd   Jon Cole 72
  Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 02 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Ann Ingram 89
  Best Of Breed   Ann Ingram 3

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 44
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 50
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Leyda Perez 39
  Best Of Breed   Leyda Perez 0

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mike Macbeth N/A
  Group 1st   Phyllis Wolfish 21
  Group 1st   Mike Macbeth 20
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Best In Show   Kristen Francis 127
  Group 3rd   Susan Badick 20
  Group 1st   Kristen Francis 21
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Chaleur Canine Club July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Fabian Daza 20
  Group 3rd   Clara Inez Pulido Reyes 20
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Best Of Breed   Clara Inez Pulido Reyes 0
Saturday Group 1st   Christian Gomez 29
  Group 1st   Adriana Gaitan Villegas 26
  Best Of Breed   Christian Gomez 0
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0

Show Date
New Brunswick Toy Dog Club July 13 to July 13, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Robert Denis 29
  Best Of Breed   Robert Denis 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Ennis 19
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Saturday Group 1st   Richard Meen (Dr) 16
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 1st   Norman Kenney 12
  Best Of Breed   Norman Kenney 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Alan Bennett 21
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
Wednesday Group 2nd   Manuel Queijeiro 28
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Shurb 133
  Group 1st   Margaret Jones 21
  Group 1st   Judith Shurb 20
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Reserve Best In Show   Dianne Miller N/A
  Group 2nd   Peter Machen 22
  Group 1st   David Kelland 19
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
Abegweit Kennel Club June 15 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Elaine Whitney 118
  Best In Show   Robert Whitney 115
  Group 1st   Robert Whitney 20
  Group 1st   Elaine Whitney 22
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 126
  Group 1st   Wayne Thompson 23
  Group 1st   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 06 to June 09, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peter Green 60
  Best Of Breed   Peter Green 0
Saturday Best Of Breed   Gabriel Valdez-Valdes 0
Friday Best Of Breed   William Usherwood 0
Thursday Group 3rd   Gael Morison 26
  Best Of Breed   Gael Morison 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paul Stanton 14
  Best Of Breed   Paul Stanton 0
Saturday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 137
  Group 1st   Ed Wild 17
  Group 1st   Michael Lanctot 18
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 2nd   Joan Beech 22
  Group 2nd   Melvin Beech 23
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ron Mahon 18
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 19
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best In Show   Cec Ringstrom 150
  Best In Show   Butch MacDonald 148
  Group 1st   Cec Ringstrom 21
  Group 1st   Butch MacDonald 19
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   John B. Ross 23
  Best Of Breed   John B. Ross 0
Saturday Group 1st   Darle Heck 23
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 19 to April 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ricardo Torres-Simoes 36
  Best Of Breed   Ricardo Torres-Simoes 0
Saturday Group 4th   Doug Windsor 25
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Friday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 20
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Allan Brown 143
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 19
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
Saturday Group 1st   Allan Brown 21
  Best Of Breed   Allan Brown 3
Friday Group 1st   Robert Denis 15
  Group 1st   Thora Brown 14
  Best Of Breed   Robert Denis 3
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pamela Bruce 19
  Group 2nd   Doug Windsor 16
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best In Show   John Reeve-Newson (Dr) 149
  Best In Show   Richard Meen (Dr) 147
  Group 1st   Richard Meen (Dr) 19
  Group 1st   John Reeve-Newson (Dr) 19
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Best In Show   Robert Rowbotham 139
  Group 1st   Fred Gordon 17
  Group 1st   Sylvia Barkey 19
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Fred Gordon 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 23 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 35
  Best Of Breed   Len Harfield 0
Saturday Group 2nd   Colette Muldoon 34
  Best Of Breed   Colette Muldoon 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   June Penta 36
  Best Of Breed   June Penta 0
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 37
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Ed Wild 24
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Alexander 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 23
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 2nd   Richard Paquette 23
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Shoreman N/A
  Group 1st   Rosemary Shoreman 43
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Friday Group 1st   Michael Shoreman 40
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By