MBIS.RBIS.MBBPIS.AKC.Ch.CFC.ECh.CKC.GCh.Winterbourne's Amantaka
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Jagger - (Male)
Owner: Lori Ringer and Jodi Allward
Breeder: Jodi Allward and Stefan Boieck
Handler: Christine Pollen & Lori Ringer
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 2 4 N/A N/A
Group Ranking: 8 13 30 N/A N/A
All Breed Ranking: 61 124 289 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 6 3 2 2   0 0 0 0 0   562
Win Record - 2018
Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 34
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0
Saturday Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 34
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Friday Group 3rd   Doris Willis 19
  Group 2nd   Linda Kraft 28
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (2-0-1-0)
Saturday Group 1st   Kathrine Grant 38
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (2-0-1-0)
Friday Best In Show   Corinne Walker 172 *
  Group 1st   Nancy Popovich 28
  Group 1st   Barbara Heal 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 1
Friday Group 2nd   Mike Jackman 22

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Len Harfield 115
  Group 1st   Anna Hewson 18
  Group 1st   Len Harfield 18
  Best Of Breed   Anna Hewson 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Johan Becerra-Hernandez 20
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1 (0-0-1-1)
Friday Group 4th   Lee Steeves 16
  Group 4th   Wendy Schira 14
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 3 2
Group Ranking: 19 18 19 27 25
All Breed Ranking: 150 145 153 201 184

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 8 3 1 0   0 0 0 0 2   634
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Nina Karlsdotter 58
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 5 (1-1-3-1)
Saturday Select Dog   Jacqueline Stacy N/A
Friday Select Dog   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erin Brown 7

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Gloria Geringer 102
  Best Of Breed   Gloria Geringer 5 (0-1-4-1)
Friday Group 2nd   Gunnar Nymann 71
  Best Of Breed   Gunnar Nymann 4 (0-0-4-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A
Saturday Group 1st   Michel Bouchard 19
  Best Of Breed   Michel Bouchard 2 (0-0-1-2)

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ramon Podesta N/A

Show Date
Ontario Sighthound Association August 26 to August 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 19

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Chris Graham 28
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Friday Group 1st   David Swartwood 62
  Best Of Breed   David Swartwood 12

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathrine Grant 23
  Group 1st   Cheryl Paterson 23
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Chris Woodrow 23
  Best Of Opposite Sex   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-0-1-1)
Friday Best In Show   Lee Steeves 159 *
  Group 1st   Doug Windsor 21
  Group 1st   Wendy Schira 21
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 12 12 12 11 12
All Breed Ranking: 92 92 85 90 92

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 9 12 15 4   0 0 0 0 0   919
Win Record - 2016
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Torbjorn Skaar 43
  Best Of Breed   Torbjorn Skaar 6

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Friday Group 2nd   Janet Lobb 21
  Group 2nd   Mike Jackman 24
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-3-2-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 4 (0-3-2-0)

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judith Taylor 9
  Best Of Breed   Judith Taylor 2 (0-0-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Julio Rueda N/A
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
  Select Dog   Michael Lanctot N/A
Saturday Group 3rd   Judy Horton 13
  Select Dog   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Of Breed   Judy Horton 2 (0-0-2-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
Saturday Group 2nd   Donna Conod 35
  Best Of Breed   Donna Conod 5
Friday Group 2nd   Michael Forte 29
  Best Of Breed   Michael Forte 3

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Bonnie Linnell Clarke N/A
Saturday Best Of Breed   William Gunn 6 (1-3-2-1)
Friday Group 4th   Deirdre McKinnon 15
  Group 3rd   Maida Puterman 18
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 5 (1-3-2-0)
  Best Of Breed   Maida Puterman 6 (1-3-2-1)

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Alan Bennett 11
  Group 1st   Ray Smith 16
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Wednesday Group 3rd   Richard Paquette 5
  Group 1st   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Tuesday Best In Show   Phyllis Pancel 122 *
  Best In Show   Christian Jouanchicot 124 *
  Group 1st   Veronica Mercer 18
  Group 1st   Phyllis Pancel 16
  Best Of Breed   Veronica Mercer 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Veronica Mercer 27
  Best Of Breed   Veronica Mercer 3 (0-0-2-2)
Tuesday Select Dog   Guillermo Carrillo N/A
  Best Of Breed   Ann Ingram 3 (0-0-2-2)
Monday Group 2nd   Guy Spagnolo 27
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 3 (0-0-2-2)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Olga Gagne 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 2

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3
Thursday Group 3rd   William Gunn 10
  Group 3rd   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   William Gunn 2
  Best Of Breed   Robert Whitney 3

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Fabio Amorim 30
  Best Of Breed   Fabio Amorim 4 (0-2-2-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   James Sillers (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deirdre McKinnon 27
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3
Friday Group 4th   Thomas Alexander 23
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Pancel 12
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 7
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 11
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 1
Saturday Group 3rd   Letitia Bett 13
  Best Of Breed   Letitia Bett 1
Friday Group 2nd   David Swartwood 10
  Group 2nd   Kristen Francis 10
  Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Kristen Francis 1

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Group 2nd   Joan Beech 23
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sandy Alexander 11
  Group 3rd   Thomas Alexander 9
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Mike Jackman 12
  Group 3rd   Wendy Schira 11
  Best Of Breed   Mike Jackman 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Wendy Schira 4 (2-2-1-0)
Friday Group 1st   Marilyn O'Neill 16
  Group 2nd   Vickie Umpleby 13
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (2-2-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 33
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (2-0-1-0)
Friday Select Dog   Jack Ireland N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 12 12 11 13 14
All Breed Ranking: 73 73 65 72 97

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 14 19 10 5   0 0 0 0 1   1175
Win Record - 2015
Show Date
All Hound Club Of Ontario November 01 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lou Guerrero 4

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 4
Friday Group 2nd   Vickie Umpleby 60
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roger Hartinger 35
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Group 4th   Paula Hartinger 29
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday Group 2nd   Barbara Heal 28
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Phyllis Pancel 18
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Sunday Group 1st   Keven Harris 12
  Group 1st   Jack Ireland 14
  Best Of Breed   Keven Harris 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Wendy Paquette 15
  Select Dog   David Strachan N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-2-0)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mel Saranchuk 13
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Saturday Group 3rd   Richard Paquette 16
  Group 3rd   Larry Kereluke 15
  Best Of Breed   Richard Paquette 1
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 15
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 143
  Group 1st   William Gunn 18
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Carlos Quinones 51
  Best Of Breed   Carlos Quinones 5
Sunday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 95
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 7
Saturday Group 3rd   Luiz Ribas Silva 91
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 7
Friday Group 4th   Cec Ringstrom 47
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 5

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Leyda Perez 32
  Best Of Breed   Leyda Perez 5 (1-0-5-0)
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 32
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2 (1-0-2-0)

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 4th   Chris Graham 18
  Best Of Breed   Chris Graham 4
Monday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 17
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 4
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 4

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Avery Gaudin 14
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
Friday Group 2nd   Doug Gaudin 12
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 1
Friday Group 2nd   Melvin Beech 22
  Best Of Breed   Melvin Beech 1

Show Date
Oromocto Kennel Club June 13 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Joe Lobb 9
  Group 1st   Janet Lobb 10
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 6
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 8
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Donna Conod 25
  Best Of Breed   Donna Conod 3
Saturday Group 1st   Jocelyne Gagne 22
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 17
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Olga Gagne 14
  Group 2nd   Victoria Thomas 18
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0
Sunday Group 2nd   Denise Cornelssen 17
  Group 1st   Michael Hill 17
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 2nd   Fred Gordon 16
  Group 2nd   Morley Thornton 12
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0

Show Date
Champlain Dog Club April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Lee Anne Bateman 4
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 13
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2
Friday Group 2nd   Robert Whitney 15
  Group 2nd   Elaine Whitney 15
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Windsor 8
  Group 2nd   Donna Conod 11
  Best Of Breed   Davor Javor 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Dianne Jovanovic 9
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Patrice Johansen N/A
Friday Reserve Best In Show   David Paterson N/A
  Group 1st   David Paterson 9
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 8 8 8 8 8
All Breed Ranking: 53 75 68 67 64

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 15 9 4 3   0 0 0 0 0   1438
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Lee Steeves 329
  Group 1st   Bo Skalin 48
  Best Of Breed   Bo Skalin 7

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 1
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 1
Friday Group 4th   Rita Walker 11
  Best Of Breed   Rita Walker 1

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 8
Saturday Group 3rd   Frank Sabella 61
  Best Of Breed   Denny Mounce 10

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 2nd   Roger Hartinger 7
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1

Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Avi Marshak 29
  Best Of Breed   Avi Marshak 1
Sunday Group 3rd   Virginia Lyne 31
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1
Saturday Group 4th   Margaret Jones 18
  Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Walter Pinsker 10
  Best Of Breed   Walter Pinsker 1
Friday Group 2nd   Phyllis Pancel 13
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lawrence Terricone 55
  Best Of Breed   Lawrence Terricone 3
Friday Group 2nd   Lyn Brand 44
  Best Of Breed   Lyn Brand 4

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Thomas Touzel 4
Tuesday Best Of Breed   Carol Graham 3

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Gelinas 117
  Group 1st   Michael Gelinas 13
  Group 1st   Sandy Gelinas 13
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 117
  Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Group 1st   Wayne Thompson 12
  Group 1st   Phyllis Pancel 12
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 20 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 26
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 3
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3
Friday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 19
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3

Show Date
Oromocto Kennel Club June 14 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Dianne Miller 151
  Group 1st   David Eadie 18
  Group 1st   Dianne Miller 14
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 2nd   Mark Houston-McMillan 18
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Chris Graham 15
  Best Of Breed   Chris Graham 4
Saturday Group 2nd   Ray Smith 26
  Best Of Breed   Ray Smith 2
Friday Group 1st   Eugene Phoa 20
  Best Of Breed   Eugene Phoa 2

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judi Elford 12
  Group 2nd   Marilyn Foulds 9
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Group 1st   Fred Dewsbury 13
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 153
  Reserve Best In Show   Fred Dewsbury N/A
  Group 1st   Wayne Thompson 14
  Group 1st   Thomas Touzel 14
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Thomas Touzel 0

Show Date
Champlain Dog Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 25
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Morley Thornton 1
Friday Group 3rd   Michael Woods (Dr) 17
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 5 5 3 3 5
Group Ranking: 37 36 34 36 39
All Breed Ranking: 289 280 269 289 313

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 3 2 3   0 0 0 0 0   335
Win Record - 2013
Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 4

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 36
  Best Of Breed   Michael Gelinas 3
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 3

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Maida Puterman 10
  Best Of Breed   Maida Puterman 1

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Morley Thornton 17
  Group 1st   Dianne Miller 13
  Best Of Breed   Morley Thornton 2
  Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ainslie Mills 16
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 18
  Best Of Breed   Doug Windsor 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Roger Hartinger 34
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Saturday Group 4th   Linda More 16
  Best Of Breed   Linda More 3

Show Date
Afghan Hound Club Of Canada August 10 to August 10, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   David Frei N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Phyllis Pancel 138
  Group 2nd   Ray Smith 11
  Group 1st   Phyllis Pancel 18
  Best Of Breed   Ray Smith 1
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Sunday Group 4th   Phyllis Wolfish 5
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 1
Saturday Best Of Breed   Peter Machen 1
  Best Of Breed   Michael Hill 1

Show Date
Champlain Dog Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Friday Best Of Breed   Judi Elford 1

Show Date
Nickel District Kennel Club March 29 to March 31, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Windsor 8
  BPIG   Doug Windsor N/A
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Best Of Breed   Doug Windsor 1

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 58 57 56 N/A N/A
Group Ranking: 718 700 670 N/A N/A
All Breed Ranking: 5497 5401 5201 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2012
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 2

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Ole Nielsen N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Fred Bassett N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By