GCh Contessa's Not So Angel's Mason
Cane Corso
(Click on breed to view standings)
Call Name: Mason - (Male)
Owner: Barb Fischler
Breeder: Barb & Joe Fischler
Handler: Sarah Muth
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 12 12 12 10
All Breed Ranking: 53 57 63 60 52

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 11 10 17   0 0 0 0 0   1498
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Wednesday Group 1st   Alan Ewles 56
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Tuesday Group 2nd   Lee Steeves 43
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Guy Jeavons 22
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Group 1st   Per Kristian Andersen 45
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 2 (0-2-1-0)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paula Hartinger 36
  Group 4th   James Frederiksen 20
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Saturday Group 4th   Sandra Lex 30
  Group 4th   Roger Hartinger 35
  Group 3rd   Barbara Heal 41
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (1-2-1-0)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 25
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 3 (1-2-1-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Best Of Breed   Irenne Bader 2
Saturday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 2
Friday Best Of Breed   Carlos Quinones 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Esther Joseph 15
  Best Of Breed   Esther Joseph 0
Sunday Group 1st   Denys Janssen 61
  Best Of Breed   Denys Janssen 1
Saturday Best Of Breed   Norma Egginton 1
Friday Group 2nd   Lee Steeves 59
  Best Of Breed   Wayne Douglas 1
  Best Of Breed   Lee Steeves 1

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Woods (Dr) 22
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Saturday Group 4th   Kenneth Chuah 19
  Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 17
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 1
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 1
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 20
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jon Cole 23
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Sunday Best Of Breed   Fabio Amorim 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   William de Villeneuve 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Francesca Browning-Christina 52
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 0

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Sunday Group 4th   Bill Walkey 35
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 4th   Judi Elford 17
  Group 2nd   Sean Shields 28
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Sean Shields 3 (1-2-1-0)
Friday Group 3rd   Mike Jackman 22
  Group 2nd   Corinne Walker 28
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-2-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Shinichi Sonoda 50
  Best Of Breed   Shinichi Sonoda 3 (1-2-1-0)
Saturday Select Dog   Walter Pinsker N/A
  Group 4th   Ronnie Natividad 29
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 3
Friday Group 3rd   Edgar Bajona 35
  Group 4th   Chan Weng Woh 32
  Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Chan Weng Woh 2 (1-1-1-0)

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Igor Vygouzov 26
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
  Best Of Breed   Igor Vygouzov 2
Saturday Group 3rd   Olga Gagne 24
  Best Of Breed   Olga Gagne 2
Friday Best Of Breed   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Irene Latchford 11
  Group 3rd   Sandy Alexander 7
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best In Show   Lee Steeves 154 *
  Group 2nd   Ann Felske-Jackman 13
  Group 1st   Lee Steeves 15
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Group 4th   Marilyn O'Neill 11
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 20
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 63
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Group 3rd   Larry Kereluke 60
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Woods (Dr) 52
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 52
  Best Of Breed   Jack Ireland 1 (1-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Jack Ireland N/A
  Best Of Winners   Jack Ireland (1-1-0-0)
  Winners Dog   Jack Ireland (1-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  1st Open Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Frederiksen 41
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Of Winners   James Frederiksen (1-1-0-0)
  Winners Dog   James Frederiksen (1-1-0-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Winners Dog   Jeremy Browne N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 4 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 258 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1570 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   41
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday 1st 12-18 Month Dog Class   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Winners Dog   Irene Latchford N/A
Monday Group 3rd   Lee Steeves 41
  1st 12-18 Month Dog Class   Lee Steeves N/A
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Winners Dog   Lee Steeves N/A
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Melody Roth N/A
  Best Of Breed   Melody Roth 0
  Winners Dog   Melody Roth N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Tony Vandendool N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Winners Dog   Tony Vandendool N/A
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Winners Dog   Deirdre McKinnon N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Winners Dog   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Debra Thornton 0
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   William Sahloff 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 11:45:53 AM