MBPIS Can GCh.AmCh. Gumby's Jive Talking Underdog
Chinese Shar-Pei
(Click on breed to view standings)
Call Name: Disco - (Male)
Owner: Maureen Trodd-Nicholls, Andrea Robins & Simone Beazly
Breeder: Andrea Robins and Simone Beazly
Handler: Maureen Trodd-Nicholls
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 5 5 5 5
Group Ranking: 47 56 56 51 50
All Breed Ranking: 346 419 417 375 390

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 5 3   0 0 0 0 0   258
Win Record - 2017
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 24
Saturday Group 3rd   Thomas Nesbitt 15
  Group 2nd   Wendy Paquette 19

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Ron Mahon N/A
Sunday Select Dog   Olga Gagne N/A
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A
  Select Dog   Deirdre McKinnon N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 08 to August 10, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Bruce Owen 6
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Wednesday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 15
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Tuesday Group 3rd   Rita Walker 19
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 11
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-0-1-2)
Saturday Group 3rd   William Gunn 13
  Best Of Breed   William Gunn 2 (0-0-1-2)
Friday Group 4th   Vickie Umpleby 6
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 24 to July 26, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Nigel Trainor 16
  Best Of Breed   Nigel Trainor 0

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Show   Ben Wasylyshen N/A
  Group 1st   Ben Wasylyshen 16
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2
  Best Owner Handled In Group   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Best Owner Handled In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 2nd   Tim Thomas 21
  Best Of Breed   Tim Thomas 2
  Best Owner Handled In Group   Tim Thomas N/A
Friday Group 1st   Richard Lopaschuk 19
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 9
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Cindy Stansell N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynda Saranchuk 7
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Mel Saranchuk 10
  Best Of Opposite Sex   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 21
  Best Of Opposite Sex   Mavis McClintock N/A
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4 (2-0-1-2)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 60 60 56 55 55
All Breed Ranking: 542 537 506 496 506

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 6 0   0 0 0 0 0   160
Win Record - 2016
Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Kirkland N/A
Saturday Select Dog   Ann Hearn N/A
Friday Select Dog   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Lex N/A
  Select Dog   Paula Hartinger N/A

Show Date
Chinese Shar-Pei Club Of Canada October 29 to October 29, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Joe Walton N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 2

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (1-2-1-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 2nd   Yvonne Savard 16
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A

Show Date
Chinese Shar-Pei Club Of Canada [National] September 03 to September 03, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Dana Cline N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 21
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 2

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ed Wild 10
  BPIG   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
Saturday BPIG   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Group 2nd   Larry Kereluke 7
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Select Dog   Mike Macbeth N/A
Wednesday Group 2nd   Joy Hodgkinson 4
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Group 3rd   Rita Walker 3
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
  Best Puppy In Breed   Juan Naveda Carrero N/A
Friday Group 2nd   William Gunn 19
  BPIG   William Gunn N/A
  Group 3rd   Guy Jeavons 15
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Brian Taylor N/A
  Group 2nd   Brian Taylor 18
  BPIG   Brian Taylor N/A
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 11
  BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Francesca Browning-Christina N/A
  Best Puppy In Breed   Francesca Browning-Christina N/A
Saturday Select Dog   David Miller N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Martin Doherty 12
  BPIG   Martin Doherty N/A
  Best Of Breed   Martin Doherty 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A
  Best Of Winners   Martin Doherty (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-1-0-0)
Saturday Group 3rd   Bill Walkey 8
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Bill Walkey N/A
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Winners Dog   Bill Walkey N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Winners   Marilyn O'Neill (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-1-1-1)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Daniel Kwee N/A
  Best Of Opposite Sex   Daniel Kwee N/A
  Winners Dog   Daniel Kwee (1-1-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Morley Thornton N/A
  Best Of Opposite Sex   Morley Thornton N/A
  Winners Dog   Morley Thornton (1-1-0-0)
Saturday BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Cheryl Myers-Egerton (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-1-0-0)
Friday Best Puppy In Show   Rosemary Shoreman N/A
  BPIG   Michael Shoreman N/A
  Group 3rd   Rosemary Shoreman 8
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Shoreman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  Winners Dog   Michael Shoreman N/A
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Dog   Rosemary Shoreman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Walter Pinsker N/A
  Best Of Winners   Walter Pinsker (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Walter Pinsker N/A
  Winners Dog   Walter Pinsker (1-3-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Ronnie Natividad N/A
  Best Of Winners   Ronnie Natividad (1-3-2-0)
  Best Puppy In Breed   Ronnie Natividad N/A
  Winners Dog   Ronnie Natividad (1-3-2-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Chan Weng Woh N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Chan Weng Woh N/A
  Reserve Winners Dog   Chan Weng Woh N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd 3-6 Month Dog Class   Larry Kereluke N/A
Saturday 2nd 3-6 Month Dog Class   Ed Wild N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   John Rowton N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Peterborough & District Obedience Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Marie-J Cloutier 95.0
Saturday Novice A   Diana MacKenzie 82.0
  Novice A   Diana MacKenzie 94.0

     
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 17th of November 2017 02:44:26 PM