Ch Uppercuts Chip Off The Block
Boxer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Chip - (Male)
Owner: Jim & Francine Gillanders
Breeder: Jim & Francine Gillanders
Handler: Jim Gillanders
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 5 4
Group Ranking: 20 23 20 28 28
All Breed Ranking: 138 151 126 157 162

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 5 8 12   0 0 0 0 2   555
Win Record - 2017
Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (1-3-1-1)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 12
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 8 (2-4-1-2)
  Group 2nd   Sandy Gelinas 16
  Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Saturday Group 1st   Elizabeth Gunter 22
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 8 (2-4-2-1)
  Group 1st   Michael Gelinas 21
  Best Of Breed   Michael Gelinas 8 (2-4-2-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carl Liepmann 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Kristen Francis 14
  Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Carl Liepmann 19

Show Date
Working & Herding Club of Southern Ontario August 13 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jeremy Browne 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 4 (0-4-1-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Andrew Brown N/A
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Peter Machen 7
  Group 4th   Irene Latchford 10

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ole Nielsen 5 (2-3-1-0)
  Group 2nd   Roberta Parish 24
  Group 4th   Ole Nielsen 19
  Best Of Breed   Roberta Parish 5 (2-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 5 (2-3-1-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 5 (2-3-1-0)
  Group 4th   Melvin Beech 23
  Group 1st   Joan Beech 32

Show Date
Boxer Club of Western Ontario July 03 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brian Taylor 6

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Norma Egginton 2
  Group 4th   Norma Egginton 5
Saturday Best Canadian Bred In Group   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 10
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 3
  Group 4th   Dianne Miller 3
  Best Of Breed   Wendy Paquette 3
  Group 4th   Wendy Paquette 6

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 24
  Best Of Breed   Ed Wild 7
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 17
  Best Of Breed   Philip Wendling 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean Lawless 2 (0-1-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   George Marquis N/A
Saturday Best Of Breed   Ronald Spritzer (Dr) 4 (0-3-1-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Shirley Bell N/A
  Best Of Breed   Paul Lawless 2
  Group 4th   Paul Lawless 29

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Jocelyne Gagne 30
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 5 (0-3-2-1)
  Best Of Breed   Cindy Stansell 5

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 3 (1-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   John Walsh 4 (2-0-2-1)
  Group 2nd   John Walsh 27
Friday Best Of Breed   Richard Lake 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Richard Lake 12
  Group 4th   Raymond Lariviere 14

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 11
  Group 3rd   Robert Whitney 23
  Best Of Breed   Michael Forte 9
  Group 3rd   Michael Forte 17
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 9
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 22
  Best Of Breed   Denys Janssen 6
  Group 3rd   Denys Janssen 20

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 11 (3-5-2-2)
Saturday Best Of Breed   Edd Bivin 8 (2-5-1-1)
Friday Group 4th   Sean Shields 25
  Best Of Breed   Sean Shields 5 (2-3-1-0)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 4 3 4
Group Ranking: 41 41 38 35 40
All Breed Ranking: 239 237 218 202 210

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 2 6 4 3   0 0 0 0 2   398
Win Record - 2016
Show Date
Boxer Club Of Western Ontario October 15 to October 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carlos Quinones N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-0-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Glen Stark N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Patricia Hastings 5
  Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
Sunday BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 13
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Kathrine Grant 13
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 13
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 10
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  BPIG   Vickie Umpleby N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Wednesday Group 2nd   Letitia Bett 10
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  BPIG   Charles Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Bett N/A
  Group 2nd   Charles Bett 9
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  BPIG   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 07 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Steven Gladstone 2

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 2
Friday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 1

Show Date
Boxer Club of Canada July 31 to July 31, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Select Dog   Nicholas De Bedout N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Ed Wild 24
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  BPIG   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 6 (0-0-2-5)
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Select Dog   Paul Stanton N/A
  Best BBE In Group   Paul Stanton N/A
  Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club July 30 to July 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 16

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Mary White N/A
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Group 3rd   Mary White 7
  Best Of Breed   Mary White 3 (0-0-1-3)
  BPIG   Federico Fernandez N/A
  Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
  Best Of Opposite Sex   Federico Fernandez N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  BPIG   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Lawrence Sinclair N/A
  Best Puppy In Breed   Lawrence Sinclair N/A
Friday Best In Show   Janet Sinclair 103 *
  Best In Show   Joan Beech 103 *
  Best Puppy In Show   Joan Beech N/A
  Best Puppy In Show   Janet Sinclair N/A
  Group 1st   Janet Sinclair 15
  Best Puppy In Breed   Janet Sinclair N/A
  Best Of Breed   Janet Sinclair 6 (0-1-2-4)
  BPIG   Joan Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  Group 1st   Joan Beech 14
  BPIG   Janet Sinclair N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 5 (0-1-2-3)

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 12
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Group 3rd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 21
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3
  BPIG   Elaine Whitney N/A
Friday BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
  Group 4th   Tempest Deptuch 6

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   James Moses N/A
  BPIG   Jon Cole N/A
  Select Dog   James Moses N/A
Saturday Select Dog   William de Villeneuve N/A
  Best Puppy In Breed   William de Villeneuve N/A
Friday Best Puppy In Breed   Francesca Browning-Christina N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Martin Doherty 3 (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (0-2-2-0)
Sunday Select Dog   Bill Walkey N/A
Saturday Select Dog   Anik Primeau N/A
  Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
  BPIG   Olga Gagne N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Dana Cline (2-4-2-2)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Dana Cline (2-4-2-2)
  Junior Puppy Dog Class   Dana Cline N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander (2-2-2-3)
  Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (2-2-2-3)
Saturday Junior Puppy Dog Class   David Swartwood N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Winners   Thomas Alexander (2-2-2-2)
  Winners Dog   David Swartwood (2-2-2-2)
  Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander (2-2-2-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 19th of September 2017 03:40:05 PM