Can BBPIS/BPIS/BPISS GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted
Australian Cattle Dog
(Click on breed to view standings)
Call Name: Sadie - (Female)
Owner: Chuck P Lamers & Michael Stetler
Breeder: Chuck P Lamers, Catalyst Reg'd Kennels
Conformation Handler: Chuck Lamers
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 1 1 1 1
Group Ranking: 32 29 27 23 22
All Breed Ranking: 243 230 208 181 142

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 7 5 3   0 0 0 0 0   380
Win Record - 2017
Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Canadian Bred In Group   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Canadian Bred In Group   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Olga Gagne 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 1

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 27 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Margaret Jones 35
  Group 2nd   Brenton Wright 27
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 1st   Fred Dewsbury 41
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Martin Doherty 7
  Group 2nd   Bruce Owen 8
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 9
  Group 1st   Jacqueline Rusby 9
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 3
  Group 2nd   Ron Mahon 8
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 17
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Group 2nd LTD Breed Show Michel Chaloux 20
  Best Of Breed LTD Breed Show Michel Chaloux 0
  Group 2nd   Carlos Roberto Flaquer Rocha 23
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Byrne 23
  Group 3rd   Judith Byrne 19
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Saturday Group 1st   Vickie Umpleby 33
  Group 1st   Harold Pybus 32
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th LTD Breed Show Anik Primeau 33
  Best Of Breed LTD Breed Show Anik Primeau 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 20
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 5 3 3
Group Ranking: 115 114 108 117 106
All Breed Ranking: 737 726 696 771 716

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 2   0 0 0 0 0   113
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Select Bitch   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Per Kristian Andersen N/A
  Select Bitch   Per Kristian Andersen N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A
  Select Bitch   Michael Shoreman N/A
Saturday BPIG   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 2 (1-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Sulie Greendale-Paveza N/A
Friday Best Puppy In Breed   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Select Bitch   Kim Meredith-Cavanna N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Select Bitch   Bruce Owen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Select Bitch   Judi Elford N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michael Leonard N/A
  Best Of Breed   Michael Leonard 1

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Julio Rueda N/A
  Best Puppy In Breed   Julio Rueda N/A
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 4 (0-2-1-2)
  Best Puppy In Breed   Javier Ramirez Gomez N/A
  Best Puppy In Breed   Judy Horton N/A
  Select Bitch   Judy Horton N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Select Bitch   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Select Bitch   Michael Lanctot N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ray Smith 14
  BPIG   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Australian Cattle Dog Club Of Canada [National] September 25 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Vojislav Al Daghistini N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Eugenio Aguilo Gonzales N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 24 to August 25, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday BPIG   Letitia Bett N/A
  BPIG   Charles Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Letitia Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Bett N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Marilyn O'Neill 14
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 11
  BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
Friday BPIG   Donna Conod N/A
  Group 3rd   Len Harfield 17
  BPIG   Len Harfield N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Ray Smith N/A
  Best Of Breed   Ray Smith 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A
  Best Of Opposite Sex   Alan Bennett N/A
  Best Puppy In Breed   Alan Bennett N/A
Wednesday Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
Tuesday Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Phyllis Pancel N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday BPIG   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Select Bitch   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
Tuesday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 30
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  Select Bitch   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Best Of Breed   Paul Stanton 0
  Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Show   Rita Walker N/A
  Group 3rd   Rita Walker 12
  BPIG   Rita Walker N/A
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Winners Bitch   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Puppy In Breed   John Hodgkinson N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (2-1-0-0)
  Best Of Winners   Guy Jeavons (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Winners Bitch   Guy Jeavons (2-1-0-0)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Winners Bitch   Mark Houston-McMillan N/A

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Tuesday BPIG   Jean-Louis Blais N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Guy Spagnolo N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Jean-Louis Blais N/A
  Reserve Winners Bitch   Guy Spagnolo N/A
  Best Of Opposite Sex   Jean-Louis Blais N/A
  Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Winners Bitch   Jean-Louis Blais (0-2-1-0)
Monday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Ann Ingram N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Ingram N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Ingram N/A
  Winners Bitch   Ann Ingram (0-2-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Lucie Paradis N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Carlos Capone 2

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Ontario County Kennel Club June 10 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   James Moses N/A

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Judi Elford N/A
Sunday Best Baby Puppy In Show   Ray Smith N/A
  Best Baby Puppy In Group   Peter Machen N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kim Ramey-Leblanc N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ray Smith N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Rosemary Shoreman N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Michael Shoreman N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Thomas Alexander N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Thomas Alexander N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Irene Latchford N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Wendy Schira N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Doug Windsor N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Wendy Schira N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Philip Wendling N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Philip Wendling N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Marilyn O'Neill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Wednesday 22nd of November 2017 02:13:18 PM