MBIS BISS GrCH Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
Boxer
(Click on breed to view standings)
Call Name: Ophelia (Opi) - (Female)
Owner: Trevor, Shelby, Jeanette Short GALLARDO BOXERS
Breeder: Shelby & Jeanette Short and Co-breeder Sheila McAvoy
Handler: Lori-Ann Fischer
Website: http://Www.gallardoboxers.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 4 4
All Breed Ranking: 8 8 7 8 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
7 3 35 32 21 6   1 1 0 0 3   4631
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ainslie Mills 138 *
  Group 1st   Ainslie Mills 20
  Group 1st   Terry Carter 24
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Terry Carter 5 (1-1-2-2)
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Lanctot N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 26
  Group 1st   Patricia Lanctot 26
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (2-1-1-2)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 5 (2-1-1-2)
Friday Group 1st   Michael Hill 27
  Group 3rd   Jacqueline Rusby 23
  Best Of Breed   Tannis Postma 5 (2-2-1-1)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5 (2-2-1-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 49
  Best Of Breed   Janet Lobb 5 (0-2-1-3)
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 52
  Best Of Breed   Joe Lobb 5 (0-2-1-3)
Friday Group 2nd   Murray Eason 39
  Group 2nd   Nancy Popovich 40
  Best Of Breed   Murray Eason 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-1-0-2)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luiz Cabral Costa 0
Saturday Group 2nd   John Rowton 41
  Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Group 1st   Bruce Fraser 34
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 28
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A
Saturday Group 2nd   Denise Cornelssen 80
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 7 (2-2-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Erin Brown N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 75
  Best Of Breed   Grant Townsend 4 (0-2-1-2)
Saturday Group 2nd   Patricia Cummins 73
  Best Of Breed   Patricia Cummins 5 (0-2-1-3)
Friday Select Bitch   Michelle Scott N/A

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 28
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 32
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 31
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1 (0-1-0-1)
Friday Group 4th   Sharon Derrick 24
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-0-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Sunday Select Bitch   Michael Hill N/A
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 1 (0-0-0-2)
Friday Group 2nd   Larry Kereluke 62
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 45
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 34
  Best Of Breed   Wayne Thompson 8 (1-3-3-2)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 6
Saturday Best In Show   Mark Houston-McMillan 179 *
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 46
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 36
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 7 (2-3-1-2)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 7 (2-3-1-2)
Friday Group 2nd   Brenton Wright 44
  Best Of Breed   Brenton Wright 8 (2-3-2-2)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Malgorzata Supronowicz 29
  Best Of Breed   Malgorzata Supronowicz 2
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Pedro Delerue 3
  Best Of Breed   Tomasz Borkowski (Dr) 2
Friday Group 3rd   Osamu Toyokawa 27
  Best Of Breed   Osamu Toyokawa 2
Thursday Group 3rd   Warren Hudson 19
  Best Of Breed   Warren Hudson 2

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Elizabeth Gunter N/A
Saturday Group 3rd LTD Breed Show Marilyn O'Neill 17
  Best Of Breed LTD Breed Show Marilyn O'Neill 2
  Best Of Opposite Sex   Mavis McClintock N/A
Friday Select Bitch   Bill Walkey N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-0-0-2)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Roger Hartinger N/A
Saturday Best Of Breed   Loraine Boutwell 12 (3-6-1-3)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 10 (3-6-0-2)

Show Date
Sagebrush Working, Herding & Obedience Club of BC September 01 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ainslie Mills 41
  Best Of Breed   Ainslie Mills 11

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Wendy Paquette 29
  Best Of Breed   Wendy Paquette 14 (3-8-1-3)
Saturday Group 1st   Donna Conod 32
  Best Of Breed   Donna Conod 13 (3-8-1-2)
Friday Group 1st   Yvonne Savard 33
  Best Of Breed   Yvonne Savard 14 (3-9-1-2)
  Select Bitch   Garry Allan N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sharon Derrick 18
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (0-4-0-1)
Saturday Group 1st   Grant Townsend 17
  Best Of Breed   Grant Townsend 4 (0-4-0-1)
Friday Reserve Best In Show   Carmen Haller N/A
  Group 1st   Carmen Haller 18
  Group 4th   Darle Heck 9
  Best Of Breed   Carmen Haller 4 (0-4-0-1)
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (0-4-0-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Mary White 41
  Best Of Breed   Mary White 4
Saturday Group 3rd   Raymond Yurick 39
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2
Friday Group 3rd   Larry Kereluke 35
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3
Thursday Group 4th   Cherie Holmes 31
  Best Of Breed   Cherie Holmes 4

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Edna Gonzalez-Aramburu 83
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Aramburu 13
Sunday Group 2nd   John Rowton 107
  Best Of Breed   John Rowton 14
Saturday Group 3rd   Joyce Love 110
  Best Of Breed   Joyce Love 12
Friday Group 1st   Charlotte McGowan 122
  Best Of Breed   Charlotte McGowan 12

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
Saturday Best In Show   Denise Cornelssen 140
  Group 1st   Denise Cornelssen 24
  Group 2nd   Cec Ringstrom 25
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 4
Friday Group 1st   Larry Kereluke 25
  Group 1st   Sheila Verhulst 26
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 4

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patrice Johansen 67
  Best Of Breed   Patrice Johansen 12
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 12
Friday Best Of Breed   Murray Eason 12
Thursday Best Of Breed   Keith Simmons 12

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Carol Graham 147
  Group 1st   Carol Graham 34
  Group 2nd   Judith Shurb 27
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
Saturday Group 2nd   Carmen Haller 34
  Group 2nd   Bruce Owen 33
  Best Of Breed   Carmen Haller 4
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
Friday Group 1st   Sandy Alexander 29
  Group 2nd   Thomas Alexander 28
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 31
  Group 1st   Joan Beech 39
  Best Of Breed   Melvin Beech 4
  Best Of Breed   Joan Beech 4
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 35
  Best Of Breed   Michelle Scott 4
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 4
Friday Group 3rd   Nancy Popovich 32
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 34
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cherie Holmes 15
  Group 1st   Jocelyne Gagne 13
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2
Saturday Group 1st   Michael Woods (Dr) 12
  Group 1st   Anna Hewson 14
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
  Best Of Breed   Anna Hewson 2
Friday Group 1st   Avery Gaudin 15
  Group 2nd   Irene Latchford 13
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Irene Latchford 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Lee Steeves 61
  Best Of Breed   Lee Steeves 6
Sunday Group 3rd   Jacqueline Rusby 98
  Best Of Breed   Sharon Redmer 12
Friday Group 2nd   Mirtha Mortera 96
  Best Of Breed   Mirtha Mortera 10

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Donna Conod 26
  Group 3rd   Fred Dewsbury 13
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 135
  Best In Show   Patricia Lanctot 137
  Group 1st   Michael Lanctot 24
  Group 1st   Patricia Lanctot 28
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 27
  Group 1st   Walter Pinsker 26
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Donna Conod 38
  Best Of Breed   Donna Conod 4
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 5
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 75
  Best Of Breed   Judith Byrne 5
Friday Group 2nd   William Byrne 58
  Best Of Breed   William Byrne 5

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 06 to May 06, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 42
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 3

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Linda Kraft 45
  Best Of Breed   Linda Kraft 4
Saturday Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 50
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
Friday Reserve Best In Show   Richard Meen (Dr) N/A
  Group 1st   Linda Stevens 47
  Best Of Breed   Linda Stevens 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 2

Show Date
Boxer Club Of Canada April 14 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 4

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Thursday Best Of Breed   Murray Eason 1

Show Date
Alberta Boxer Club April 01 to April 01, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Berrios N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 96
  Best Of Breed   Barbara Heal 13

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Brian Reid 23
  Group 2nd   Karsten Kaemling 24
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 4
  Best Of Breed   Brian Reid 4
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 24
  Group 3rd   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 4
  Best Of Breed   Janet Lobb 4
Friday Group 2nd   Margaret Jones 26
  Group 2nd   Jack Ireland 23
  Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Best Of Breed   Margaret Jones 4

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Grant Townsend 42
  Group 3rd   Dianne Ivey 31
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Dianne Ivey 3
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 45
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4
Saturday Best In Show   Michael Lanctot 191
  Group 3rd   Patricia Lanctot 34
  Group 1st   Barbara Heal 46
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Best Of Breed   Barbara Heal 5

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 6

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 5 4 5
All Breed Ranking: 18 18 21 19 20

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 6 35 20 14 8   1 0 0 0 2   3251
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Harold Pybus 18
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 17
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Taylor N/A
  Group 1st   Lynn White 21
  Group 3rd   Donna Conod 19
  Best Of Breed   Lynn White 2
  Best Of Breed   Donna Conod 2
Friday Group 2nd   John Hodgkinson 19
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 17
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
Saturday Group 1st   Richard Paquette 26
  Best Of Breed   Richard Paquette 5

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 3
Saturday Group 2nd   Cecilia Martinez 35
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 3
Friday Best In Show   Terry Carter 185
  Best In Show   Mel Saranchuk 187
  Group 1st   Mel Saranchuk 43
  Group 1st   Terry Carter 42
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Terry Carter 3

Show Date
Alberta Boxer Club November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Joe Gregory N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 53
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 11

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judy Horton 27
  Best Of Breed   Judy Horton 4
Saturday Group 4th   Melvin Beech 22
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
Friday Group 3rd   Joan Beech 22
  Best Of Breed   Joan Beech 3

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edd Bivin 1
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 2

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Honey Glendinning 35
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 6
Friday Group 1st   Judith Shurb 46
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 5
  Best Of Breed   Judith Shurb 5

Show Date
Skaha Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Noel Beggs 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Mel Saranchuk 31
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Group 3rd   Corinne Walker 27
  Best Of Breed   Terry Stacy 2
Saturday Group 3rd   Terry Carter 29
  Best Of Breed   Terry Carter 2
Friday Group 3rd   Lynda Saranchuk 33
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club of BC September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lynn White 28
  Best Of Breed   Lynn White 1

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 21
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 14
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3
Friday Group 2nd   Rick Fehler 20
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4
  Best Of Breed   Rick Fehler 4

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 13
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Brenton Wright N/A
  Group 1st   Brenton Wright 16
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Best In Show   Valerie Gervais 114
  Group 1st   Denise Cornelssen 10
  Group 1st   Valerie Gervais 10
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wayne Thompson 61
  Best Of Breed   Wayne Thompson 9
Saturday Group 2nd   Patricia Cruz 55
  Best Of Breed   Patricia Cruz 9
Friday Group 2nd   Barbara Heal 44
  Best Of Breed   Barbara Heal 9
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 9

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bonnie Linnell Clarke 103
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 9
Sunday Group 3rd   Simon Sim 90
  Best Of Breed   Simon Sim 11
Saturday Group 3rd   Branislav Rajic 99
  Best Of Breed   Branislav Rajic 13

Show Date
Pacific Kennel Club July 21 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guillermo Carrillo 2
Friday Group 2nd   Brian Reid 44
  Best Of Breed   Brian Reid 2
Thursday Group 2nd   Alan Ewles 39
  Best Of Breed   Alan Ewles 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Glen Stark 44
  Best Of Breed   Glen Stark 13
Saturday Group 1st   Ann Ingram 64
  Best Of Breed   Ann Ingram 15
Friday Reserve Best In Show   Ann Ingram N/A
  Group 1st   Guy Spagnolo 65
  Best Of Breed   Guy Spagnolo 15
Thursday Group 1st   Richard Lopaschuk 58
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 13

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Shoreman 28
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 22
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1
Saturday Group 2nd   Darle Heck 23
  Group 1st   Wendy Maisey 31
  Best Of Breed   Darle Heck 1
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Friday Group 1st   Charles Bett 29
  Group 4th   Letitia Bett 16
  Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Larry Kereluke 36
  Best Of Breed   Larry Kereluke 6
Saturday Group 1st   Michael Lanctot 34
  Group 1st   Patricia Lanctot 38
  Best Of Breed   Michael Lanctot 7
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 7
Friday Group 3rd   John Hodgkinson 31
  Group 1st   Rick Fehler 32
  Best Of Breed   John Hodgkinson 6
  Best Of Breed   Rick Fehler 6

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kenneth Chuah 16
  Group 1st   Olga Gagne 17
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 3
  Best Of Breed   Olga Gagne 3
Saturday Reserve Best In Show   Kenneth Chuah N/A
  Group 1st   Raymond Lariviere 19
  Group 1st   Walter Pinsker 19
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2
Friday Group 4th   Susan Quesnel 11
  Best Of Breed   Thora Brown 4
  Best Of Breed   Susan Quesnel 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Vickie Umpleby 53
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 16
Sunday Best Of Breed   Terry Stacy 17
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 17

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Jack Ireland N/A
  Group 1st   Jack Ireland 29
  Group 1st   Sharon Derrick 29
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2
Sunday Group 1st   Valerie Gervais 33
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 31
  Best Of Breed   Valerie Gervais 2
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Group 1st   Charles Bett 34
  Best Of Breed   Charles Bett 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Joe Lobb 34
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 58
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Saturday Group 1st   Carol Mulcahy 63
  Best Of Breed   Carol Mulcahy 2
Friday Group 1st   Patricia Hastings 59
  Best Of Breed   Patricia Hastings 2

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 07 to May 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 5

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 5
Saturday Group 3rd   Mary White 54
  Best Of Breed   Mary White 6
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 4

Show Date
Western Canada Boxer Club April 10 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Verhulst N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci 13

Show Date
Dogwood Boxer Club April 08 to April 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Kim Ramey-Leblanc N/A

Show Date
Boxer Club Of Canada April 08 to April 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Virginia Lyne 87
  Best Of Breed   Virginia Lyne 19

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 21
  Group 1st   Valerie Gervais 20
  Best Of Breed   Valerie Gervais 4
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4
Saturday Group 2nd   Doug Windsor 20
  Group 2nd   Wendy Schira 18
  Best Of Breed   Doug Windsor 4
  Best Of Breed   Wendy Schira 4
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 4th   Lee Anne Bateman 16
  Group 1st   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 13 to February 15, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Gains 38
  Best Of Breed   Terry Gains 2
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
Sunday Group 2nd   Denise Cornelssen 37
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 1st   Judy McVeigh 40
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 22 to January 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 82
  Best Of Breed   Michelle Scott 11

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 7 7 8 7 N/A
Group Ranking: 59 59 92 87 N/A
All Breed Ranking: 356 351 563 520 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 3   0 0 0 0 0   250
Win Record - 2015
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Terry Carter 20
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 5
Saturday Best Puppy In Show   Thomas Touzel N/A
  BPIG   Larry Kereluke N/A
Friday Group 2nd   Thomas Touzel 25
  BPIG   Thomas Touzel N/A
  Best Of Breed   Thomas Touzel 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Dana Cline N/A
Friday Group 4th   Ian Rasmussen 62
  BPIG   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 19

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Joan Beech N/A
  Group 1st   Joan Beech 56
  BPIG   Joan Beech N/A
  Group 4th   Melvin Beech 36
  Best Of Breed   Joan Beech 14
  Best Of Breed   Melvin Beech 13
Friday Best Puppy In Show   Garry Allan N/A
  Group 2nd   Stephen Dainard 51
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 14

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 05:15:58 AM