Am CH/Can GCH Grandgables Ms Yummy Yummy
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
(Click on breed to view standings)
Call Name: - (Female)
Owner: Guy Jeavons, Mark McMillan, Jo Anne Griffith
Breeder: Guy Jeavons & Mark McMillan
Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 12 12 15 15 16
All Breed Ranking: 78 80 118 109 111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 9 14 17   0 1 0 1 4   1131
Win Record - 2013
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keiko Kawada 6
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 4
Friday Group 3rd   Tomio Fujihata 45
  Best Of Breed   Tomio Fujihata 6

Show Date
Caledon Kennel Association November 29 to December 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Goran Bodegard 0
Saturday Group 3rd   Houston Clark 72
  Best Of Breed   Gretchen Bernardi 3

Show Date
Ottawa Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6
Friday Best Of Breed   James Reynolds 6

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 4th   Jocelyne Gagne 14
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Friday Best Of Breed   Virginia Lyne 0

Show Date
All Hound Club of Ontario November 03 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Susan St.John-Brown 83
  Best Of Breed   Eugene Blake 11

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario November 02 to November 02, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Susan St.John-Brown N/A
  Best Of Breed   Susan St.John-Brown 16

Show Date
Trillium Dog Fanciers November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Markus 74
  Best Of Breed   David Markus 9
Saturday Group 1st   Eugene Blake 64
  Best Of Breed   Kenneth Edh 9

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Group 2nd   Michael Gelinas 49
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 18 to October 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 1
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 1

Show Date
Wine Country Kennel Club October 11 to October 14, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 2
Sunday Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Oscar Echandi 3

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 20 to September 22, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Morley Thornton 9
  Best Of Breed   Morley Thornton 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
Saturday Group 4th   Kathrine Grant 9
  Group 4th   Marilyn Foulds 11
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
Friday Group 4th   Sean Shields 10
  Group 4th   Rosemary Shoreman 8
  Best Of Breed   Sean Shields 1
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 4
Friday Best Of Breed   Marilyn Foulds 4

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
Saturday Group 4th   Sandy Alexander 23
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Group 4th   Phyllis Pancel 30
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
Thursday Group 3rd   Thomas Alexander 34
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1

Show Date
Markham Kennel Club August 22 to August 25, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donald Duncan 3
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
Saturday Best Of Breed   Alan Ewles 0
Friday Group 3rd   John B. Ross 9
  Best Of Breed   John B. Ross 0
Thursday Group 4th   Mike Jackman 7
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1
Saturday Group 3rd   Linda More 18
  Best Of Breed   Linda More 1
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 1

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 13 to August 15, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Robert Whitney 17
  Best Of Breed   Robert Whitney 2
  Best Of Breed   Allan Pepper 2
Wednesday Group 4th   Elaine Whitney 13
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2
Tuesday Group 1st   Bruce Owen 21
  Group 2nd   Mike Jackman 20
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
  Best Of Breed   Mike Jackman 3

Show Date
Southern Counties Hound Breeds Association August 11 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Homem De Mello 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Armando Ramos Lang 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Phyllis Wolfish 3
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
Wednesday Group 2nd   Fred Dewsbury 11
  Group 2nd   Joan Beech 9
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
  Best Of Breed   Joan Beech 1
Tuesday Group 1st   Melvin Beech 12
  Best Of Breed   Melvin Beech 1

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 1
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Michel Bouchard 6
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Thursday Group 1st   Christopher Neilson 15
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Wednesday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
Saturday Group 2nd   Leyda Perez 31
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Valley Kennel Club July 22 to July 24, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ronald Besoff 0
Tuesday Group 2nd   Dianne Besoff 20
  Best Of Breed   Dianne Besoff 0
Monday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 27
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
Friday Group 4th   Michael Woods (Dr) 13
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Laurans 10
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Friday Group 3rd   Jocelyne Gagne 11
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 0
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Tuesday Group 4th   Alan Bennett 1
  Best Of Breed   Alan Bennett 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 35
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 3
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 3

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kristen Francis 9
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Best Of Breed   Sean Shields 0
Friday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 5
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
All Hound Club of Ontario June 07 to June 07, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Dana Cline 63
  Best Of Breed   Dana Cline 3

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mike Macbeth 16
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 15
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Garry Allan 18
  Best Of Breed   Garry Allan 1
Saturday Best Of Breed   Ann Hennigan 1
Friday Group 3rd   Peter Machen 11
  Best Of Breed   Peter Machen 1

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 1
Saturday Group 1st   Melvin Beech 20
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Group 2nd   Joan Beech 13
  Best Of Breed   Joan Beech 1

Show Date
Ontario Breeders Association February 16 to February 18, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 3
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Saturday Group 4th   Sandy Alexander 31
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2012
Show Date
Western Dachshund Club October 25 to October 25, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Winners Bitch   Tan Hock N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Selma McNamara N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Fred Dewsbury N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 15th of December 2017 11:56:58 AM