MBIS RBIS GCh. Adominos Brigitte Bardot
Tibetan Terrier
(Click on breed to view standings)
Call Name: Brigitte - (Female)
Owner: Rhonda Bailey, Joy Sheffield, Dr. Susan Fuchs
Breeder: Rhonda Bailey, Joy Sheffield, Lynn Meyer
Handler: Terry Bernier
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 3
All Breed Ranking: 13 15 18 19 28

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 9 34 32 13 5   0 0 0 1 1   3806
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Harold Pybus 43
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
Sunday Group 2nd   Shawn Nichols 53
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 11 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 54
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Martin Doherty 353 *
  Group 1st   Kathrine Grant 62
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Friday Group 3rd   Martin Doherty 37
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Shawn Nichols 62
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 3
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 52
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Barbara Arndt N/A
  Group 1st   Michelle Scott 48
  Best Of Breed   Michelle Scott 3 (0-3-0-1)
Saturday Best In Show   Michelle Scott 465 *
  Group 1st   Grant Townsend 58
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-2-0-1)
Friday Group 2nd   Patricia Taylor 49
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-2-0-1)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sharon Derrick 20
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Group 2nd   Roberto Alvarez Marquez 24
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
Friday Group 2nd   Lucie Paradis 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ramon Acasuso Signoret 22
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Group 1st   Federico Fernandez 38
  Group 2nd   Stephen Dainard 39
  Best Of Breed   Federico Fernandez 2
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2
Saturday Group 4th   Bonnie Derry 25
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Vania Haga (Dr) 35
  Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
Friday Group 3rd   Athanasios Garivaldis 48
  Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 0
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Marion Postgate 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Deirdre McKinnon 27
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 2
Saturday Reserve Best In Show   Francis Smith Moffat N/A
  Group 1st   Francis Smith Moffat 33
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
Friday Group 2nd   Dana Cline 24
  Best Of Breed   Dana Cline 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Vickie Umpleby 28
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 30
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elizabeth Gunter 23
  Group 1st LTD Breed Show Marilyn O'Neill 20
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 2nd   William Gunter 19
  Best Of Breed   William Gunter 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 2nd   Michael Gelinas 13
  Group 1st   Elizabeth Gunter 19
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 0
Saturday Group 1st   William Gunter 16
  Group 3rd   Sandy Gelinas 14
  Best Of Breed   William Gunter 0
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Barbara Heal 15
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 25 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 15
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-2-0-1)
Saturday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 1st   James Reynolds 16
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-0-1)
Friday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 12
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Bill Walkey 2 (0-2-0-1)

Show Date
Victoria City Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Juan Miranda Saucedo 19
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
Saturday Group 1st   Carlos Quinones 25
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
Friday Best In Show   Judi Elford 188
  Group 1st   Judi Elford 20
  Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Katrina Santas 91
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
Sunday Group 3rd   Dennis McCoy 117
  Best Of Breed   Dennis McCoy 0
Saturday Group 2nd   Randy Garren 111
  Best Of Breed   Randy Garren 0
Friday Group 2nd   Stanley Shen 115
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 1st   Denise Cornelssen 21
  Group 1st   Cec Ringstrom 19
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Reserve Best In Show   Sheila Verhulst N/A
  Group 2nd   Larry Kereluke 16
  Group 1st   Sheila Verhulst 21
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Jovanovic 28
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
Saturday Group 3rd   Keith Simmons 40
  Best Of Breed   Keith Simmons 0
Friday Group 4th   Michael Gelinas 39
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Thursday Group 2nd   Patrice Johansen 37
  Best Of Breed   Patrice Johansen 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 27
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Kathleen Hardwick N/A
  Group 1st   Nancy Popovich 28
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Kathleen Hardwick 28
  Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 16
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Group 2nd   Edgar Bajona 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Melvin Beech 21
  Group 3rd   Joan Beech 16
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Best In Show   Michelle Scott 146
  Group 1st   Michelle Scott 19
  Group 1st   Karsten Kaemling 21
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 17
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 15
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Rowton 29
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 2nd   Hiroshi Kamisato 35
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 4th   Robert Whitney 20
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Thursday Group 3rd   Elaine Whitney 27
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Janet Buchanan N/A
  Group 1st   Sandy Alexander 29
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Friday Group 1st   Janet Buchanan 25
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lesley Chalmers 36
  Best Of Breed   Lesley Chalmers 0
Saturday Group 2nd   Michael Hill 29
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 2nd   Terry Carter 29
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Thursday Group 2nd   Valerie Gervais 26
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 24
  Group 4th   Darle Heck 9
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 2

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Murray Eason 24
  Best Of Breed   Murray Eason 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Berrios 0
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 65
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
Friday Group 2nd   Tanya Stockmari 62
  Best Of Breed   Tanya Stockmari 0

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Judy McVeigh N/A
  Group 1st   Judy McVeigh 50
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 51
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Group 3rd   Barbara Heal 38
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 20 to January 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 29
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Saturday Group 1st   Cec Ringstrom 42
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 2nd   Shawn Nichols 23
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 9 9 17 26 37
All Breed Ranking: 100 104 159 220 336

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 7 12 9   0 0 0 1 1   817
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 20
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 1 (0-0-1-1)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Harold Pybus 8
  Group 1st   Deirdre McKinnon 14
  Best Of Breed   Harold Pybus 1
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1
Saturday Group 1st   Patricia Taylor 15
  Group 3rd   Donna Conod 12
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
  Best Of Breed   Donna Conod 1
Friday Group 1st   Philip Wendling 14
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 11
  Best Of Breed   Philip Wendling 1
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Richard Paquette 22
  Best Of Breed   Richard Paquette 1
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 21
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Friday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
  Best Of Breed   Karen Chant 1

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cecilia Martinez 11
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 1
Saturday Group 3rd   Roberto Alvarez Marquez 15
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 1
Friday Group 4th   Mel Saranchuk 19
  Group 4th   Terry Carter 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Olga Gagne 40
  Best Of Breed   Olga Gagne 3

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Michael Woods (Dr) 36
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Group 3rd   John Reeve-Newson (Dr) 30
  Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Group 4th   Charles Olvis 28
  Best Of Breed   Charles Olvis 2

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Joan Beech 18
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 2nd   Judy Horton 24
  Best Of Breed   Judy Horton 0
Friday Group 2nd   Melvin Beech 20
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 07 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Keke Kahn 4
Saturday Group 3rd   Charles Trotter 36
  Best Of Breed   Charles Trotter 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Eugenio Aguilo Gonzales 30
  Best Of Breed   Eugenio Aguilo Gonzales 1
Saturday Best Of Breed   Vojislav Al Daghistini 1
Friday Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Harto Stockmari 15
  Best Of Breed   Harto Stockmari 1
Friday Group 2nd   Jo Schepers 19
  Best Of Breed   Jo Schepers 1

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 02 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Mel Saranchuk 26
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 2
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 29
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2
Friday Group 2nd   Terry Carter 30
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Rick Fehler 25
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arley Hussin 0
Saturday Group 4th   Joe Walton 37
  Best Of Breed   Joe Walton 0

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Martin Doherty 120
  Group 2nd   Bill Walkey 13
  Group 1st   Martin Doherty 15
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 4th   Ann Ingram 19
  Best Of Breed   Ann Ingram 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Tibetan Terrier Club Of Canada August 22 to August 22, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Pamela Bruce N/A
  Winners Bitch   Pamela Bruce N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Saturday 18th of November 2017 10:40:40 PM