MBIS MRBIS Silver GCH / Can GCH Windy Hill God of Fire JH RN CGC
Retriever (Flat-Coated)
(Click on breed to view standings)
Call Name: Kasey - (Male)
Owner: Ken and Cathy Johnson / Dr Robert and Sonja Rickert
Breeder: Dr Robert Rickert, Sonja Rickert, Leanne Selof, Mark Bettis
Handler: Tony Carter
Website: http://www.blacklacemagic.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 24 24 21 18
Group Ranking: 70 335 315 285 242
All Breed Ranking: 357 1599 1513 1369 1186

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 1 1   0 0 0 0 0   248
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Karsten Kaemling 50
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 2 (2-0-1-0)
Sunday Group 4th   Martin Doherty 40
  Best Of Breed   Martin Doherty 2 (2-0-1-0)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 53
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3 (2-1-1-0)
Friday Group 1st   Kathrine Grant 64
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (2-1-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Allan Pepper N/A
  Select Dog   Dann Wilson N/A
Saturday Select Dog   Wendy Maisey N/A

Show Date
Flat-Coated Retriever Society Of Canada [National] May 20 to May 21, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Robert Ennis N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Shoreman 2
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 2
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 2

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 13 to April 14, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Walter Pinsker 35
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0
Thursday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 13 13 12 10 9
All Breed Ranking: 62 62 58 51 45

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 9 4 2 2   0 0 0 0 0   1228
Win Record - 2016
Show Date
Victoria City Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joe Lobb 38
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
Saturday Group 2nd   Ann Ingram 71
  Best Of Breed   Patricia Cummins 3
Friday Group 2nd   Janet Lobb 40
  Best Of Breed   Janet Lobb 1

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Branislav Rajic 46
  Best Of Breed   Branislav Rajic 2
Saturday Group 1st   Arley Hussin 70
  Best Of Breed   Arley Hussin 2

Show Date
Pacific Kennel Club July 21 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Maida Puterman N/A
  Group 1st   Maida Puterman 39
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
Saturday Group 1st   Guillermo Carrillo 54
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 2
Friday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 43
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Thursday Group 2nd   Alan Ewles 37
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Flat-Coated Retriever Society of Canada [National] July 15 to July 16, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Ann Danabie N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 08 to April 11, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Sunday Best In Show   Wanda Spediacci 414
  Group 1st   Starr White 66
  Best Of Breed   Starr White 0
Saturday Group 4th   Carol Graham 41
  Best Of Breed   Wanda Spediacci 0
Friday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 41
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Eric Ringle 60
  Best Of Breed   Eric Ringle 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1
Friday Group 1st   Gloria Geringer 69
  Best Of Breed   Gloria Geringer 2

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 05 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Geraldine Taylor 43
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Saturday Group 1st   Raymond Yurick 68
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2
Friday Group 1st   Martin Doherty 53
  Best Of Breed   Martin Doherty 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 37 36 33 32 25
All Breed Ranking: 172 169 158 151 134

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 4 0 0 1   0 0 0 0 0   499
Win Record - 2015
Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 124
  Best Of Breed   Virginia Lyne 5
Saturday Best Of Breed   Allan Pepper 5
Friday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 5

Show Date
Pacific Kennel Club July 23 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dianne Ivey 17
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
Saturday Best In Show   Denys Janssen 279
  Group 1st   Gordon Hayburn 36
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
Friday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Group 1st   Joanne Fernall 37
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
Thursday Group 1st   Denise Branch 32
  Best Of Breed   Denise Branch 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 14 14 15 14 13
All Breed Ranking: 71 69 79 73 71

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 4 2 3 3   0 0 0 0 0   1199
Win Record - 2014
Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 23 to November 24, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz 32
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz 3
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 75
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 21 to November 22, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mel Saranchuk 75
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Friday Group 4th   Alan Bennett 48
  Best Of Breed   Alan Bennett 6

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 29 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   George Kostopoulos 61
  Best Of Breed   George Kostopoulos 13
Sunday Best In Show   Seamus Oates 290
  Group 1st   Seamus Oates 94
  Best Of Breed   Seamus Oates 32
Saturday Best In Show   Jon Cole 286
  Group 1st   Jon Cole 91
  Best Of Breed   Jon Cole 21

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 65
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
Sunday Group 3rd   Jorge Nallem 65
  Best Of Breed   Jorge Nallem 5
Saturday Group 1st   Arne Foss 87
  Best Of Breed   Arne Foss 10
Friday Group 3rd   Filiberto Arniella 63
  Best Of Breed   Filiberto Arniella 3

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Polly Smith 7
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 7

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 16 to April 17, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Wednesday Group 4th   Aida Rivera Franco 36
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 2

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 3 3 3 3 2
Group Ranking: 26 26 23 24 21
All Breed Ranking: 137 135 123 133 115

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 6 8 6   0 0 0 0 0   701
Win Record - 2013
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Mario Magsaysay 40
  Best Of Breed   Mario Magsaysay 6
Friday Group 3rd   Michelle Scott 38
  Best Of Breed   Eugene Blake 4
Thursday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 1

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 23 to August 26, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Peter Frost 0
Sunday Best Of Breed   Jose Haro Haro 1
Saturday Best Of Breed   Fabian Daza 1
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 19, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Morley Thornton 16
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Sunday Group 4th   Linda Kraft 13
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Saturday Best Of Breed   Garry Allan 0
Friday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Honey Glendinning 72
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
Saturday Best Of Breed   Leyda Perez 1
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 1

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Wolfish 30
  Group 1st   Mike Macbeth 32
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Group 3rd   Kristen Francis 28
  Best Of Breed   Susan Badick 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Chaleur Canine Club July 13 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Christian Gomez 20
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 0
  Best Of Breed   Christian Gomez 0
Saturday Group 3rd   Clara Inez Pulido Reyes 11
  Group 4th   Fabian Daza 20
  Best Of Breed   Clara Inez Pulido Reyes 0
  Best Of Breed   Fabian Daza 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Ennis 25
  Best Of Breed   Robert Ennis 0
Saturday Group 2nd   Patricia Laurans 35
  Best Of Breed   Patricia Laurans 0
Friday Group 3rd   Norman Kenney 24
  Best Of Breed   Norman Kenney 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 04, 2013
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judith Shurb 16
  Group 2nd   Margaret Jones 26
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
Saturday Group 1st   Dianne Miller 26
  Group 2nd   Peter Machen 25
  Best Of Breed   Dianne Miller 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1

Show Date
Abegweit Kennel Club June 15 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Whitney 25
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Saturday Reserve Best In Show   Wayne Thompson N/A
  Group 1st   Wayne Thompson 28
  Group 4th   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 3rd   Melvin Beech 28
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 11 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ron Mahon 30
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 28
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Cec Ringstrom 20
  Group 3rd   Butch MacDonald 19
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Best Of Breed   Butch MacDonald 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 17th of November 2017 06:58:36 PM