GCh Amahte's The Legend Continues CGN
Ibizan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brio - (Male)
Owner: Shayla Ratzlaff and Roberta Hozempa
Breeder: Roberta Hozempa
Handler: Shayla Ratzlaff
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 225 225 215 204 193
All Breed Ranking: 2060 2048 1942 1851 1681

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 2 0   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2017
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 6
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Donna Conod 5
  Group 2nd   Fred Dewsbury 6
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 6
  Group 3rd   Walter Pinsker 3
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 2
Saturday Best Of Breed   Tanya Stockmari 2

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 78 76 74 71 66
All Breed Ranking: 711 700 660 620 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 1 3   0 0 0 0 0   118
Win Record - 2016
Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 30
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Best Of Breed   Patricia Cruz 0
Thursday Best Of Breed   Steven Evans 0

Show Date
Alberta Kennel Club July 29 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Branislav Rajic 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Shoreman 10
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 10
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Group 2nd   Darle Heck 11
  Best Of Breed   Darle Heck 1
Friday Group 2nd   Charles Bett 11
  Best Of Breed   Charles Bett 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jack Ireland 2
  Group 2nd   Sharon Derrick 9
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Sunday Group 1st   Valerie Gervais 11
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 3rd   Charles Bett 6
  Group 4th   Letitia Bett 2
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 63 63 60 54 46
All Breed Ranking: 545 543 508 477 433

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 2 6 8   0 0 0 0 0   156
Win Record - 2015
Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 1

Show Date
Ibizan Hound Club of Canada September 06 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lee Anne Bateman 11
  Group 1st   Thomas Nesbitt 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 4
  Group 4th   Stephen Dainard 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 3rd   Michael Shoreman 2
  Group 4th   Rosemary Shoreman 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 3rd   Denise Cornelssen 4
  Group 2nd   Russel Fletcher 5
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Group 4th   Christopher Neilson 9
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Elaine Whitney 2
  Group 1st   Robert Whitney 7
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Sunday Group 4th   Grant Townsend 1
  Group 1st   Doreen Marsh 7
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Doreen Marsh 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Lakes District Kennel Club May 02 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Margaret Jones 4
  Group 3rd   Carmen Haller 2
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 4th   Michael Lanctot N/A
  Group 4th   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 2
Saturday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 67
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 0

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Judith Shurb 11
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 4 4 3 3 3
Group Ranking: 77 75 71 68 62
All Breed Ranking: 613 599 572 526 486

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 6 4   0 0 0 0 0   145
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Melvin Beech 20
  Best Of Breed   Melvin Beech 1
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 1
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
Ibizan Hound Club of Canada August 02 to August 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Arne Foss N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 5
Sunday Best Of Breed   Francine Schwartz 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 6
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 7
  Group 2nd   Bruce Owen 8
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 1
  Best Of Breed   Bruce Owen 1

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alan Ewles N/A
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 3rd   Joe Lobb 5
  Group 4th   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 4
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Phyllis Pancel 12
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Sunday Group 3rd   Garry Allan 7
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 12
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 3rd   Bill Walkey 11
  Group 2nd   Walter Pinsker 13
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Walter Pinsker 0

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 1
Friday Best Of Breed   Kent Delaney 1

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 20
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 3

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 01 to November 03, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christian Gomez 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By