EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Battle River Canine Association
October 27, 2017 - October 29, 2017
Camrose, Alberta (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  
Website: http://www.battlerivercanine.ca/
Description: 3 All Breed Shows / 3 Obedience Trials / 3 Rally Obedience Trials / Scent Hurdling Trial
Address: Camrose Regional Exhibition, 4250 Exhibition Drive, Camrose, Alberta T4V 4R4

Closing Date: Wednesday, October 11, 2017  @ 8:00 p.m. (Mountain)

Related Results

Conformation:
Friday, October 27
Saturday, October 28
Sunday, October 29

Obedience:
Friday, October 27 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 28 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 29 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience:
Friday, October 27 (Rally Trial 1)
Saturday, October 28 (Rally Trial 2)
Sunday, October 29 (Rally Trial 3)


  • Conformation - Barbara Arndt (Ontario, Canada)
    Conformation - Patricia Cummins (British Columbia, Canada)
    Conformation - Bruce Fraser (British Columbia, Canada)
    Conformation - Shirley Hubenig (Alberta, Canada)
    Conformation - Michelle Scott (Ontario, Canada)
    Conformation - Patricia Taylor (Manitoba, Canada)
    Conformation - Grant Townsend (British Columbia, Canada)

    Obedience - Cheryl Bishop (Ontario, Canada)
    Obedience - Bruce Fraser (British Columbia, Canada)
    Obedience - Shirley Hubenig (Alberta, Canada)
    Obedience - Lionel Whittaker (Alberta, Canada)

    Rally Obedience - Cheryl Bishop (Ontario, Canada)
    Rally Obedience - Bruce Fraser (British Columbia, Canada)
    Rally Obedience - Lionel Whittaker (Alberta, Canada)

    Sweepstakes - Paul Price (Alberta, Canada)


  •  Oct 27, 2017
    Oct 28, 2017
    Oct 29, 2017
    Bests Grant TownsendMichelle ScottBarbara Arndt
    Group 1

    Group Level
    Bruce Fraser

    Bruce Fraser
    Barbet
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Retriever (Labrador)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spanish Water Dog

    Patricia Cummins
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Irish Water)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Group Level
    Michelle Scott

    Grant Townsend
    Retriever (Labrador)

    Michelle Scott
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spanish Water Dog
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner
    Barbara Arndt
    Group 2 Bruce FraserBarbara ArndtGrant Townsend
    Group 3 Michelle ScottPatricia CumminsGrant Townsend
    Group 4 Barbara ArndtGrant Townsend

    Group Level
    Michelle Scott

    Michelle Scott
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier

    Patricia Taylor
    Bull Terrier (Miniature)
    Group 5 Grant TownsendMichelle ScottPatricia Taylor
    Group 6 Patricia TaylorGrant TownsendMichelle Scott
    Group 7

    Group Level
    Grant Townsend

    Barbara Arndt
    Australian Cattle Dog
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Bouvier des Flandres
    Briard
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Polish Lowland Sheepdog

    Grant Townsend
    Australian Kelpie
    Beauceron
    Border Collie
    Finnish Lapphund
    Lancashire Heeler
    Mudi
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Swedish Vallhund
    Tatra Shepherd Dog
    Welsh Corgi (Cardigan)
    Welsh Corgi (Pembroke)
    Shirley HubenigMichelle Scott


Forms & Links

Clinic Registration Form
Premium List
Entry Form - Conformation
Entry Form - Obedience and Rally
Judging Schedule


Show Secretary

Arctic Dreams
Comp 56, Site 11, R.R. 2
Sexsmith, AB T0H 3C0
Phone: 780-814-3665
Email: kat_mclaugh@yahoo.ca
Website: http://www.arcticdreams.ca

Related Specialties

Prairie Dachshund Club - Specialty Show for Dachshunds (All Varieties)

Related Events

OFA Health Clinic - OFA Eye, Heart and Hearing Clinic for all breeds
Optigen Test Clinic - OptiGen prcd-PRA Test

Additional Notes
Junior Handling - Conformation & Obedience
Saturday, October 28th at 12:00 noon. Entry fee: $2.00. Registration on Saturday from 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Judges:- TBA.

Boosters & Supported Entries
Boosters for American Cocker Spaniels (Sunday - Barbara Arndt), Bull & Miniature Bull Terriers (Grant Townshend - Saturday), Dachshunds (Friday - Bruce Fraser).
Supported entry for American Cocker Spaniels on Saturday under Michelle Scott.

Scent Hurdling
Saturday after HIT. For entry forms please contact regionalrep@shaw.ca or (403) 796-2994. Completed forms along with the $10.00 entry fee per team must be forwarded to the BRCA Show Secretary.

Rally Obedience Information Session
Lionel Whittaker is holding a brief discussion and question/answer period regarding the *new* Rally Obedience signs and advanced levels which are being offered in 2018. This will take place on Friday after HIT.

Obedience & Rally Mat Time
Obedience mat time on Thursday starting at approximately 5:30 p.m. Rally Obedience mat time on Thursday starting at 5:00 p.m.

Judging Schedule Changes
Due to an overload for Michelle Scott, the following judge changes are in place for Saturday and Sunday:
1. Saturday:- Grant Townsend will be judging Labrador Retrievers
2. Sunday: Patricia Taylor will be judging Bull Terriers (Miniature)



Event Map
Address: Camrose Regional Exhibition, 4250 Exhibition Drive, Camrose, Alberta T4V 4R4
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By




Session Created on: Sunday 10th of December 2017 08:14:53 PM