EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Trillium Dog Fanciers
October 27, 2017 - October 29, 2017
Lindsay, Ontario (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  

Description: 3 All Breed Shows / Limited Breed Shows for Spaniels, Spitz, Bullyganza, and Group 5
Address: Commonwell Mutual Building, Lindsay Fairgrounds, 354 Angeline St S, Lindsay, Ontario K9V 4R2

Closing Date: Wednesday, October 11, 2017  @ 9:00 p.m. (Eastern)

Related Results

Conformation:
Friday, October 27
Saturday, October 28
Saturday, October 28 (Ltd Breed Show for Spaniels)
Saturday, October 28 (Ltd Breed Show for Spitz Breeds)
Saturday, October 28 (Ltd Breed Show - Bullyganza)
Sunday, October 29
Sunday, October 29 (Ltd Breed Show for Group 5 (Toys))


  • Conformation - Erin Brown (Queensland, Australia)
    Conformation - Gloria Geringer (Louisiana, USA)
    Conformation - Jack Ireland (Ontario, Canada)
    Conformation - Tony Monk (Ontario, Canada)
    Conformation - Shawn Nichols (British Columbia, Canada)
    Conformation - Gunnar Nymann (Fjenneslev, Denmark)
    Conformation - Sandra Orford (Manitoba, Canada)
    Conformation - Tannis Postma (Alberta, Canada)
    Conformation - Raymond Yurick (British Columbia, Canada)
    Conformation - Elaine Whitney (Ontario, Canada)


  •  Oct 27, 2017
    Oct 28, 2017
    Oct 29, 2017
    Bests Gunnar NymannGloria GeringerErin Brown
    Group 1 Gunnar Nymann

    Group Level
    Erin Brown

    Erin Brown
    Retriever (Golden)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spanish Water Dog
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Jack Ireland
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)

    Group Level
    Gloria Geringer

    Gloria Geringer
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spanish Water Dog
    Spinone Italiano

    Raymond Yurick
    Spaniel (Welsh Springer)
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner
    Group 2 Gunnar NymannGloria Geringer

    Group Level
    Raymond Yurick

    Raymond Yurick
    Afghan Hound
    Basenji
    Borzoi
    Deerhound (Scottish)
    Finnish Spitz
    Greyhound
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Whippet

    Shawn Nichols
    Basset Hound
    Beagle
    Bloodhound
    Coonhound (Black & Tan)
    Dachshund (Miniature Long-Haired)
    Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
    Dachshund (Miniature Wire-Haired)
    Dachshund (Standard Long-Haired)
    Dachshund (Standard Smooth-Haired)
    Dachshund (Standard Wire-Haired)
    Drever
    Foxhound (American)
    Foxhound (English)
    Harrier
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Shikoku
    Group 3 Tony Monk

    Group Level
    Raymond Yurick

    Erin Brown
    Bullmastiff

    Raymond Yurick
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff

    Group Level
    Gunnar Nymann

    Gunnar Nymann
    Anatolian Shepherd Dog
    Black Russian Terrier
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Hovawart
    Komondor
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Newfoundland
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Tibetan Mastiff

    Tannis Postma
    Akita
    Alaskan Malamute
    Bernese Mountain Dog
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Eurasier
    Greenland Dog
    Karelian Bear Dog
    Kuvasz
    Leonberger
    Saint Bernard
    Samoyed
    Group 4

    Group Level
    Gunnar Nymann

    Gunnar Nymann
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)

    Tony Monk
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier

    Group Level
    Gloria Geringer

    Gloria Geringer
    American Staffordshire Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Dandie Dinmont Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier

    Jack Ireland
    Airedale Terrier
    Australian Terrier
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Erin Brown
    Group 5 Erin BrownShawn NicholsSandra Orford
    Group 6

    Group Level
    Erin Brown

    Erin Brown
    American Eskimo Dog (Miniature)
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Lowchen
    Poodle (Miniature)
    Poodle (Standard)
    Schipperke
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)
    Xoloitzcuintli (Standard)

    Gunnar Nymann
    Lhasa Apso

    Group Level
    Gunnar Nymann

    Gloria Geringer
    Lhasa Apso

    Gunnar Nymann
    American Eskimo Dog (Miniature)
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Lowchen
    Poodle (Miniature)
    Poodle (Standard)
    Schipperke
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)
    Xoloitzcuintli (Standard)
    Shawn Nichols
    Group 7 Tony MonkGunnar Nymann

    Group Level
    Erin Brown

    Elaine Whitney
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    Welsh Corgi (Pembroke)

    Erin Brown
    Australian Cattle Dog
    Australian Kelpie
    Australian Shepherd
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Bearded Collie
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Berger Picard
    Border Collie
    Bouvier des Flandres
    Briard
    Finnish Lapphund
    German Shepherd Dog
    Iceland Sheepdog
    Lancashire Heeler
    Mudi
    Norwegian Buhund
    Old English Sheepdog
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Swedish Vallhund
    Tatra Shepherd Dog
    Welsh Corgi (Cardigan)


Forms & Links

Premium List
Judge Biography
Judging Schedule


Show Secretary

Diana Edwards Show Services
1562 Route 203
Howick, PQ, J0S 1G0
Phone: 450-825-2824
Fax: 450-825-0894
Email: diana@dess.ca
Website: http://www.dess.ca/

Related Specialties

All Hound Club Of Ontario - Group Specialty Show for Hounds (Group 2)
Bullmastiff Fanciers Of Canada [National] - National Specialty Show for Bullmastiffs
Bullmastiff Fanciers Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Bullmastiffs
Dachshund Club Of Greater Ontario - Specialty Show for Dachshunds
Havanese Owners And Lovers Association - Specialty Show for Havanese
Lhasa Apso Club Of Ontario - Specialty Show for Lhasa Apso
Pekin Palace Dog Association - Specialty Show for Pekingese
Pug Club Of Canada - Regional Specialty Show for Pugs
Pug Dog Club Of Ontario - Specialty Show for Pugs
Saluki Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Salukis

Additional Notes
Junior Handling
Sunday, October 29th. Time: TBA. Judge: TBA.

Boosters
Boosters for Bullmastiffs (Saturday - Erin Brown / Sunday - Tannis Postma), Dachshunds (Sunday - Gloria Geringer), Salukis (Saturday - Gloria Geringer).

RV Parking
Parking available onsite: $25 Cdn/US per day. Limited water/electrical hookups available.

Halloween Costume Contest
Halloween costume contest on Saturday. There will be a prize for the best costume.

Email Entries / Email Transfers
Entries may be emailed to diana@dess.ca and paid with an email transfer sent to diana@dess.ca. There is no extra charge for email transfers sent directly to diana@dess.ca.

Special Hotel Rate
* Special Hotel Rate:- Days Inn – Lindsay, close to the show. Trillium has a special rate for exhibitors of 18 rooms @114.71 (up to 4 people) and 6 deluxe rooms @ 135.96. Ask for the Trillium Exhibitors room rate. This rate ends on September 26.

Judging Panel Change
Mr. Ben Luxton will not be judging at Trillium. Please check the premium list for judge changes in your breed or Specialty Show. Those exhibitors who have entered under Ben Luxton may withdraw their entries due to the judge change.

Judge Overloads
The following changes are in place due to judge overloads on Friday, Saturday and Sunday:
1. Friday:
  - Terriers:- Tony Monk will judge Fox Terrier (Wire) to West Highland White Terrier
2. Saturday:
  - Sporting:- Jack Ireland will judge Barbet to Retriever (NSDT), except Retriever (Golden)
  - Terriers:- Jack Ireland will judge Airedale Terrier, Australian Terrier, Fox Terrier (Wire), Glen of Imaal Terrier
3. Sunday:
  - Sporting:- Raymond Yurick will judge Spaniel (Welsh Springer), Vizsla (Smooth), Vizsla (Wire), Weimaraner
  - Herding:- Elaine Whitney will judge Collie (Rough), Collie (Smooth), Welsh Corgi (Pembroke)



Event Map
Address: Commonwell Mutual Building, Lindsay Fairgrounds, 354 Angeline St S, Lindsay, Ontario K9V 4R2
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By